Ako pripraviť dieťa na návštevu u lekára?

Návšteva lekára zvyčajne nebýva príjemnou záležitosťou a u malých detí to platí obzvlášť.

Skutočnosť, že ide o neznámu a nepredvídateľnú situáciu, môže v deťoch vyvolávať isté obavy a úzkosť, a ak je návšteva spojená aj s vyšetrením či odberom krvi, môže to strach a nervozitu dieťaťa ešte zvýšiť.

Napriek tomu sú chvíle, keď deti potrebujú ísť k lekárovi, prípadne musia podstúpiť aj vyšetrenie. V takýchto situáciách rodičia potrebujú deťom pomôcť odstrániť vnútorné bariéry a prekonať ich neistotu a obavy.

5 tipov, ako dieťa pripraviť na návštevu u lekára

Keď dieťa pred návštevou lekára zachváti panika, rodičia alebo zákonní zástupcovia zohrávajú kľúčovú úlohu pri zvládaní situácie. Nie vždy však vedia, čo povedať alebo urobiť, aby mladším deťom pomohli vyrovnať sa s pocitmi, ktoré v tej chvíli prežívajú.

Existujú však isté spôsoby správania, ktoré dieťaťu dokážu pomôcť upokojiť sa, prípadne vedia zabrániť, aby sa situáciou cítilo vystresované. Vyskúšajte tipy, ktoré vám ponúkame. 1, 2, 3

1. Pripravte dieťa vopred

Porozprávajte sa s dieťaťom pred návštevou lekára o význame starostlivosti o jeho zdravie.

Môžete si vziať na pomoc knihu, televíznu reláciu či dokonca hračku, aby ste ich prostredníctvom ukázali mladším deťom, že návšteva lekára nie je dôvodom na obavy, a je to pozitívny krok pre ich blaho.

2. Neživte v dieťati strach

Dieťa je často vystrašené, lebo sa bojí očkovania.

Aby ste tomuto strachu predišli, pokúste sa mu vysvetliť, že aj keď injekcie môžu niekedy bolieť, pomáhajú chrániť zdravie detí.

Rovnako je kontraproduktívne dieťaťu klamať a tvrdiť mu, že ho očkovať nebudú, keď ste si vedomí, že očkovanie možno bude musieť podstúpiť.

3. Vezmite si so sebou veci, ktoré dieťa rozptýlia a zabavia ho

Čakanie v čakárni pred ordináciou môže úzkosť dieťaťa ešte zvýšiť. Malým deťom by ste preto vždy mali priniesť nejakú hru alebo knižku, ktoré ich počas čakania rozptýlia.

4. Vyžarujte sebaistotu

Niekedy môžu i samotní rodičia pociťovať nervozitu a zvyčajne prenesú tento pocit aj na deti. Preto rodičom radíme, aby dieťa podporovali, utešovali ho a dodávali mu pocit bezpečia.

5. Ponúknite dieťaťu odmenu

U dieťaťa spojte návštevu lekára s niečím pozitívnym, ponúknite mu po prehliadke príjemný zážitok alebo odmenu, z ktorej bude mať radosť.

Môžete mu napríklad kúpiť nejaké občerstvenie alebo si z daného dňa vytvoriť špeciálny „rituál“.

Čím uvoľnenejší sú rodičia, tým uvoľnenejšie bude aj dieťa. Detské čakárne a ambulancie sú dnes viac prispôsobené detským potrebám a návšteva lekára tak môže prebiehať v v príjemnej atmosfére.

Zdroje: 

1.Michigan Health. (2018). 6 Simple Ways to Ease Children’s Fears at the Doctor. Dostupné tu: https://healthblog.uofmhealth.org/childrens-health/6-simple-ways-to-ease-childrens-fears-at-doctor

    2.Child Mind Institute. (2021). Helping Kids Who Are Scared of Going to the Doctor. Dostupné tu: https://childmind.org/article/help-kids-scared-of-going-to-the-doctor/

    3.Parents. (2019). 9 Tips to Help Kids Overcome Their Fear of Doctors. Dostupné tu:  https://www.parents.com/health/doctors/kids-overcome-fear-doctors/