VYSKÚŠALI SME TESTOVANIE KLOKTANÍM: JE VHODNÉ AJ PRE DETI A PODOBNE SPOĽAHLIVÉ AKO VÝTER

dennikn.sk

Školy si ešte na kloktacie testy musia počkať, začína sa takéto testovanie za poplatok. Vzorku vyhodnocujú spoľahlivou PCR metódou.

Napijete sa, kloktáte asi 30 sekúnd a ak vám už nestačí dych, môžete si dať na pár sekúnd pauzu. Testovanie na koronavírus už nemusí znamenať paličku hlboko v nose, prípadne aj v hrdle. Najnovšie je už možné dať si vzorku odobrať kloktaním.

Peter Lednický, generálny riaditeľ, Alpha medical:

Kloktanie zabezpečí vzorku rovnako spoľahlivo ako výter. Kloktanie prebieha presne v tom istom mieste v hrdle, kam dočiahne aj odberová tyčinka pri výtere. Odber môže byť podľa neho dokonca ešte presnejší. Kým odberová tyčinka vytiera vzorky len z hrdla, roztok sa kloktaním dostáva do celých úst. V roztoku sa ocitnú aj sliny, takže odber je reprezentatívny, pretože prejde celými ústami a horným dýchacím traktom.

dennikN.sk

Video nájdete tu: https://dennikn.sk/2237359/zacina-sa-testovanie-kloktanim-je-vhodne-aj-pre-deti-a-podobne-spolahlive-ako-vyter-skoly-si-este-musia-pockat-video/