MÔŽE PRI SRDCOVO-CIEVNYCH OCHORENIACH POMÔCŤ RESVERATROL Z ČERVENÉHO VÍNA?

Article image

Na Slovensku zomiera každoročne viacej ako 50% ľudí na srdcovo-cievne ochorenia. Spôsobuje to ateroskleróza. Poznáme rizikové faktory aterosklerózy (fajčenie, vysoký krvný tlak, cukrovka, hyperlipoproteínémia, obezita, metabolický syndróm, hyperhomocysteinémia, málo pohybu, málo antioxidantov v krvi, rôzne zápalové procesy atď.). Súvisí to s naším nesprávnym životným štýlom a nesprávnym stravovaním a pritom  odstránením  rizikových faktorov môžeme aterosklerózu spomaliť resp. posunúť do vyššieho veku. 

Poznáme všetci „French paradox“ a vieme, že dobré vínko (hlavne červené) obsahuje viacej ako 35 mmol/l TAS (total antioxidant status) tzn., že je veľmi dobrým „vychytávačom“ škodlivých voľných radikálov a tým vlastne bráni vzniku oxidovaného LDL cholesterolu. 

Práve oxidovaný LDL je spúšťač aterosklerózy (receptor v pečeni ho nerozpozná a hromadí sa v krvi, poškodzuje cievny endotel, vzniká penová bunka, vzniká trombus...). Z literatúry a z rôznych experimentoch na zvieratách je známe, že dobrým „ochrancom“ LDL cholesterolu  je resveratrol  (resveratrol aktivuje  endothelial nitric oxide synthase (eNOS)). Orálne podaný resveratrol znižuje riziko trombózy. Vzhľadom nato, že resveratrol sa nachádza „v chutnom a dostupnom“ materiáli  a síce vo víne, je potrebné ľudí edukovať čo treba piť a hlavne koľko toho možno denne vypiť. Z literatúry vyplýva, že skutočne najlepší (dostatočný) efekt sa prejaví ak sa vypije 2-3 dcl vína denne (nie litre). Väčšie množstvo môže poškodiť pečeň, zvyšuje sa homocysteín, poškodzujú sa mozgové bunky atď. Každú možnosť zníženia morbidity a mortality na srdcovo-cievne ochorenia treba zvážiť a využiť. Hovorí sa, že „čím chutnejšia medicína, tým viacej chorých“, ale v tomto prípade túto  „medicínu“ v rozumnom množstve vrelo doporučujem všetkým.

author

doc. Ing. Pavel Blažíček, PhD.

Všetky články autora