inVitro 1/2015

Interná medicína

Prečítajte si šieste číslo časopisu inVitro. Nájdete v ňom zaujímavé rozhovory a odborné články z oblasti internej medicíny. Inzulínová rezistencia, anémie, aktuálne trendy v diagnostike sekundárnych dislipoproteinémií, recidivujúce infekcie dýchacích ciest, prospešnosť aeróbnych aktivít optikou laboratórnych vyšetrení – to je iba zlomok zaujímavých tém, ktorým sa naši autori v novom čísle venujú. Prajeme vám príjemné čítanie.


PDF
Články

Medzi gynekológiou a internou medicínou

Kooperácia jednotlivých medicínskych odborov je nevyhnutná z aspektu komplexnej starostlivosti o pacienta. Výhodou gynekológa je, že sa kontinuálne stará o pacientky v jednotlivých fázach ich života. S predstihom je schopný identifikovať mnohé rizikové faktory, ktoré v neskoršom období života môžu ovplyvniť ich zdravie. O zdravotných rizikách svojich pacientok musí vedieť, keďže mnohé rizikové faktory sú limitujúcim momentom výberu antikoncepčných modalít a hormonálnej terapie. Správnym výberom hormonálnej liečby však gynekológ môže ovplyvniť aj mnohé zdravotné riziká svojich pacientok. Takisto môže byť iniciátorom komplexnej interdisciplinárnej spolupráce o rizikovú pacientku.

Recidivujúce infekcie dýchacích ciest z pohľadu imunológa

Po objavení penicilínu Alexandrom Flemingom v roku 1928 (masová výroba od roku 1944) a nástupe éry antibiotík sa zdalo, že ľudstvo zvíťazilo nad mikroorganizmami a infekčné ochorenia sú vyriešeným problémom. Ako sa však čoskoro ukázalo, išlo o značne prehnaný optimizmus. Nárast rezistentných mikroorganizmov nútil vedcov k vývoju nových a nových antibiotík, ktorých efektivita časom klesala. Samotná antibiotická liečba so sebou priniesla rad komplikácií a nežiaducich účinkov, ako sú toxické účinky liekov na makroorganizmus, interakcie liekov v organizme, narušenie normálnej mikrobiálnej flóry v tele pacienta s následnými problémami a mnohé ďalšie. Nehovoriac o tom, že antibiotiká sú pri vírusových infekciách neúčinné, pomáhajú len pri liečbe následnej superinfekcie bakteriálnymi kmeňmi. Aj keď sú súčasné alarmujúce tvrdenia o konci éry antibiotík viac než nadsadené, je zrejmé, že boj s infekciami nespočíva len v ich likvidácii antibiotikami, ale vyžaduje si širší pohľad a ďalšie doplňujúce postupy.

Nenechať sa znechutiť

Mohlo by sa zdať, že neodborný text, v ktorom sú najpoužívanejšie slová exkrement či výkal, nemôže priniesť veľa inšpiratívnych myšlienok. Ale opak je pravdou. Slabšie povahy pre istotu vopred varujem – pri čítaní tohto textu radšej nejedzte.

Prospešnosť aeróbnych aktivít optikou laboratórnych vyšetrení

Ktoré pohybové aktivity dokážu zlepšiť kvalitu a predĺžiť dĺžku života a udržať sebaobslužnosť? Všeobecný súhlas bude, že sú to aeróbne aktivity. Podstatou je fakt, že pre ne potrebujeme dlhodobú tvorbu energie vo forme ATP z cukrov a tukov za prítomnosti kyslíka.

Čas je jedna z najvzácnejších komodít – rozhovor s herečkou Dianou Mórovou

Túžila byť lekárkou, liečiť ľudí, žiť pre to, pre čo sa dá umrieť. Herečkou sa stala náhodou a dnes si nevie predstaviť, že by robila niečo iné. Verí, že svojou prácou dokáže robiť ľudí šťastnými, a tak liečiť ich dušu. Diana Mórová.

Príbeh DRG: I. Čo to je a na čo slúži

Slovensko sa pripravuje na zavedenie DRG do nemocníc. Čo to bude znamenať v praxi? Sériu článkov o tejto problematike začneme odpoveďou na otázku, čo DRG vlastne je a na čo slúži. O tejto skratke totiž panuje priveľa mýtov, ktoré pramenia z nedostatočnej osvety a informovanosti.

Postavenie internej medicíny a ambulantných internistov v systéme zdravotnej starostlivosti

Jednou z najčastejšie diskutovaných otázok v oblasti internej medicíny (IM) je otázka jej postavenia medzi klinickými disciplínami, ako aj otázka budúcnosti vnútorného lekárstva ako samostatného odboru. V minulosti sa jej hovorilo „kráľovná medicíny“. Ostáva naďalej kráľovnou? Alebo budú internisti onedlho patriť do múzea? V tomto článku sa pokúsim dať odpoveď na tieto otázky, ako aj načrtnúť niektoré problémy so zameraním na ambulantnú internistickú starostlivosť.

Antikoncepcia môže ženám rozjasniť tvár, ale aj skriviť prsty

V Bostone sa koncom minulého roku konala výročná konferencia reumatológov. Veľa sa na nej hovorilo o ženách, ACPA a o tom, aký môže mať voľba prevencie vplyv na ochorenie, ktorému sa ľudovo hovorí reumatická ruka.

Nálezy pažeráka a žalúdka z pohľadu patológa

Patológia gastrointestinálneho traktu vo všeobecnosti patrí ku každodennej práci patológa. Najčastejšie ide o zápalové ochorenia žalúdka, tenkého a hrubého čreva, apendixu, ale aj pažeráka – tieto prevažne endoskopické vzorky tvoria pevnú zložku portfólia vyšetrovaných vzoriek. Okrem toho je neoddeliteľnou súčasťou každodennej biopsie aj vyšetrovanie bioptických vzoriek so zameraním na onkologickú problematiku, čo má žiaľ stúpajúci trend. Všetky tieto bioptické materiály majú svoje špecifiká, ktoré treba dodržiavať a zohľadňovať pri diagnostickej činnosti, aby dostal klinický lekár komplexnú diagnózu, a tak zahájil čo najúčinnejšiu liečbu.

Internista 21. storočia: Integrujúci a diferenciálne diagnostický guru

„Polovica toho, čo zjeme, udržuje nažive nás, druhá polovica lekárov.“ Toto tvrdí jeden staroegyptský text a treba uznať, že má pravdu. Dobre známe sú aj Hippokratove spisy, v ktorých sa píše: „Človek nosí lekára v sebe, len mu v jeho práci treba pomôcť. Ak telo nie je pravidelne očisťované, čím viac ho budeme kŕmiť, tým viac mu budeme škodiť. Pokiaľ kŕmime chorého príliš dobre, kŕmime aj jeho chorobu.“

V práci staviam na otvorenej a slušnej komunikácii – rozhovor s Janou Bodnárovou

Podnikanie manžela ju naštartovalo k novej kariére. Rekvalifikovala sa z hygieničky na účtovníčku a neskôr prevzala riadenie celej prevádzky prvej súkromnej patologickej anatómie na Slovensku. Hoci zmeny v zabehnutej prevádzke nebolo jednoduché presadiť, jej zásluhou nakoniec došlo k systematizácii práce, vďaka čomu získalo pracovisko patologickej anatómie v Košiciach certifikáty ISO 9001 a ISO 14001 a v súčasnosti sa pripravuje na akreditáciu. Jana Bodnárová.

Klaudikácie

Najčastejším dôvodom návštevy pacienta v ambulancii angiológa je bolesť dolných končatín. Tá môže mať rôzny pôvod.

Inzulínová rezistencia v klinickej praxi

Inzulínovú rezistenciu (IR) možno z fyziologického hľadiska definovať ako stav, pri ktorom periférne tkanivá nereagujú na inzulín dostatočne, čo vedie ku kompenzačnej hyperinzulinémii, ktorá je prvým markerom porušenej glukózovej homeostázy. IR postupne vedie k prediabetickému stavu (poruche glukózovej tolerancie – IGT a/alebo k porušenej glykémii nalačno – IFG) a neskôr k rozvoju diabetu mellitus 2. typu (DM2).

Zmeny jazyka a ústnej dutiny – príčiny najčastejších nálezov a prínos laboratórnej diagnostiky

Ústna dutina je vstupnou bránou do ľudského organizmu, ktorá odzrkadľuje stav všetkých orgánov ľudského tela. Normálna sliznica dutiny ústnej je ružová a hladká. Zmeny jazyka a dutiny ústnej sú inter a intraindividuálne a líšia sa v závislosti od veku, pohlavia, rasy, stavu imunity, hormonálnych zmien, užívania liečiv a intoxikácie.

Život s ulceróznou kolitídou

Najprv dostanete hnačku. Takú normálnu, bežnú, pri ktorej beháte na záchod aj desaťkrát denne. Tá neprechádza a zrazu sa vám v stolici objaví krv. Poviete si, že to je už aj na návštevu lekára. Vyberiete sa k obvodnej pani doktorke a tá vás po mnohých nepríjemných otázkach typu „mali ste v poslednom čase análny sex?“ odošle k internistovi, chirurgovi a gastroenterológovi.

Cestovateľ sa – rovnako ako lekár – učí celý život

Z internej medicíny som atestoval v roku 1996. Táto disciplína má výhodu v tom, že lekár získa celkový prehľad o ľudskom tele a v súvislosti s tým aj potrebný nadhľad. Hoci pomenovanie interná medicína pochádza z Nemecka a je relatívne nové, tento medicínsky odbor sa praktizoval už pred vyše 3 000 rokmi v Indii, a to v podobe známej ajurvédy. Išlo o celotelovú starostlivosť. Ajurvédsky mudrc Ačurja Čaraka pred 2 800 rokmi povedal, že je oveľa dôležitejšie chorobe predchádzať než následne hľadať liečbu. Ja toto pravidlo úspešne uplatňujem na svojich cestách a prevencia ako taká je základom mojej firmy. Vždy tvrdím, že keď poznáte princíp, neochoriete.

Súčasná laboratórna diagnostika zápalových stavov

Zápal je zložitý a komplexný systém obranných reakcií vaskularizovaných tkanív, ktorým organizmus reaguje na patogénny podnet rôzneho charakteru, ktorý ho vyviedol zo stavu dynamickej rovnováhy, pričom cieľom je obnoviť pôvodný stav. Rad obranných a hojivých reakcií spočíva v odstránení príčiny a následnej regenerácii alebo reparácii tkanív s obnovením metabolizmu a funkcie postihnutého orgánu do stavu dynamickej rovnováhy.

Vysoký krvný tlak – situácia v SR v roku 2015

Liečba artériovej hypertenzie (AH) je jedným z najčastejších dôvodov návštev pacientov v ambulanciách internistov, respektíve kardiológov. AH zostáva najvýznamnejším rizikovým faktorom kardiovaskulárnych ochorení, a teda vedie k zvyšovaniu celkovej mortality.

Nápomocní unaveným a pretrénovaným športovcom

V športe dochádza vplyvom únavy k poklesu športového výkonu, oslabeniu fyzických síl v rámci tréningového procesu a z dlhodobejšieho hľadiska k zníženiu športovej výkonnosti. Je mnoho faktorov vplývajúcich na vznik únavy a vo väčšine prípadov ich nemožno posudzovať izolovane.

Anémie – dostupnosť laboratórnych vyšetrení ako nevyhnutný predpoklad poznania jej príčin

Anémia je najčastejším ochorením vôbec. Odhaduje sa, že na celom svete trpí touto chorobou asi 30 % ľudí. Ako syndróm je známa už od staroveku, ale ako nozologická jednotka sa v medicíne objavila až v 18. storočí. S anémiou sa stretáva každý lekár a jej správne zatriedenie vedie k rýchlejšiemu určeniu diagnózy a možnosti adekvátnej liečby.

Zdravotné riziká konzumácie potravín vyrobených na báze geneticky modifikovaných plodín

Za posledných asi 20 rokov bol v Európe máloktorej téme vlastný taký emotívny náboj, ako je to v prípade geneticky modifikovaných organizmov (GMO).

Harmónia chutí a farieb v čínskej kuchyni

V Číne je všetko o harmónii. U nás to znie trošku ako klišé, ale na Ďalekom východe nie. Harmónia a vyváženosť vecí sú podľa Číňanov tou jedinou cestou, ako si zabezpečiť dlhý a zdravý život. Platí to o všetkom.

Patológ dáva pacientovi cestovný lístok na liečbu – rozhovor s MUDr. Jozefom Bodnárom, riaditeľom a odborným zástupcom Diagnostického centra patológie v Košiciach

Riaditeľ a odborný zástupca diagnostického centra patológie v Košiciach, MUDr. Jozef Bodnár spolupracoval pri formovaní legislatívy pre oblasť gynekologickej cytológie. Ako priekopník slovenskej patológie sa podieľal na zavádzaní niektorých diagnostických postupov, ktoré sú dnes štandardom.