inVitro 3/2021

Teplota a človek

Teplota a človek je téma, s ktorou sa vám magazín inVitro prihovára poslednýkrát v tomto roku. Zmena telesnej teploty býva často jedným z prvých príznakov, že sa s nami niečo deje. V našich odborných článkoch a obľúbených rubrikách nájdete veľa zaujímavých a inšpiratívnych pohľadov na túto tému. Dúfame, že aj s ich pomocou sa vám v nastupujúcom zimnom období podarí lepšie započúvať do toho, čo nám chce telo povedať.

Výber odborných článkov aktuálneho čísla má opäť široký záber. Horúčka je jedným z najčastejším prejavov najmä infekčných ochorení, čo však neznamená, že infektológ má pri diagnostikovaní jej pôvodu vyhraté, práve naopak – často má do činenia s ochoreniami s neočakávaným priebehom telesnej teploty, na ktoré sa bližšie pozrieme, rovnako ako aj na vzťah telesnej teploty a ochorenia Covid-19. Horúčka je však sprievodným prejavom aj pri autoimunitných, endokrinologických ochoreniach a pri malígnych nádoroch. Ponúkame vám tiež aktuálny prehľad voľno-predajných analgetík, antipyretík a antireumatík. Vedeli ste, že pri tromboflebitídach je práve teplota prostredia rozhodujúci faktor, preto sú tieto aktuálne hlavne v období leta? Výsledkom pôsobenia extrémnej teploty zvonka na telo človeka môžu byť popáleniny rôzneho stupňa – pozrieme sa, aké sú vyhliadky takýchto pacientov. Športový lekár si posvieti na to, ako môžu horúčavy zamávať so športovcami a ich výkonmi. Čo je však aktuálne najmä v zime, sú sauny – povieme si viac o ich liečebných aj preventívnych účinkoch.

Aby sme vyvážili množstvo odborných informácií aj niečím odľahčenejším, vyspovedali sme herečku Zuzanu Kronerovú, ktorá porozprávala aj o tom, za čo je vďačná režisérovi filmu Baba z ľadu. Ešte viac o otužovaní sa dozviete v reportáži o žiakovi Wima Hofa a inštruktorovi jeho metódy na Slovensku – Andrejovi Maťkovi. O tom, ako zdoláva prekážky, zas pútavo rozpráva Jan Trávníček, jeden z najúspešnejších českých himalájskych lezcov. Počuli ste už o liečbe chladom alebo inak – kryoterapii? Aj o tom sa dočítate v tomto čísle. Už tradičný blog a novinky z našej kuchyne tam nájdete tiež.

Prajeme vám príjemné čítanie!
 


PDF
Články

Termografické kamery

Globálne rozšírenie nového infekčného ochorenia Covid-19 spôsobujúceho závažný akútny respiračný syndróm mení náš život a zachytávajú to titulky správ po celom svete. Medzi bežné príznaky patria horúčka, kašeľ a dýchavičnosť. Na skríning horúčky pre potreby odlíšenia potenciálne infekčných osôb vo verejných priestoroch sa používajú bezkontaktné infračervené teplomery a infračervené termografické kamery. Kamery môžu poskytnúť veľkú presnosť pri odhadovaní telesnej teploty, ak sú k dispozícii kvalifikované systémy a dôsledne sa uplatňujú príslušné postupy. Avšak mnohé termografické kamery, ktoré sa v súčasnosti predávajú na trhu s označením na meranie horúčky, nie sú pre túto aplikáciu vhodné. Takmer všetky telemetrické merania horúčky na letiskách, hraničných prechodoch a pri iných príležitostiach sú chybné. Veľkým nebezpečenstvom je, že na jednej strane sú prehliadaní ľudia, ktorí majú horúčku a sú chorí a na druhej strane, že ľudia, ktorí sú náhodne prehriati a javia sa, že majú horúčku, sú zbytočne podrobovaní dôkladnejšiemu vyšetreniu. Merania na čele, na čele/spánkoch alebo na rukách sú napriek tomu úplne nevhodné. V tomto článku sa pokúsime uviesť fakty a niektoré úvahy, ktoré treba brať na zreteľ, ak sa snažíte zmysluplne investovať do tejto technológie.

Teplota mozgu

Už celé desaťročia vieme, že keď nám ochorie mozog alebo si ho poraníme pri úraze, teplota je veľmi dôležitá pre jeho zotavenie, ale často aj naše prežitie. Je tu však jeden problém. Či skôr dva: ako v ňom teplotu merať a ako pre najhladnejší ľudský orgán určiť klinický teplotný štandard.

Telesná teplota a onkologické ochorenia

Máme zaužívanú predstavu, že horúčka vzniká najčastejšie pri infekčných ochoreniach. Je ale sprievodným prejavom aj pri autoimunitných, endokrinologických ochoreniach a pri malígnych nádoroch. Infekčná horúčka pri malígnych ochoreniach môže vzniknúť v situácii, keď je imunitný systém oslabený chemoterapiou a je nevyhnutná okamžitá liečba. Horúčka môže byť aj klinickým prejavom onkologického ochorenia ako symptóm. Dve úplne odlišné situácie, ktoré sa môžu vyskytnúť u jedného pacienta, vyžadujúce si odlišný terapeutický postup.

Netúžil som len športovať, chcel som sa hýbať

Má rád nespútanosť hôr, ich ticho, hviezdy v sedemtisícovej výške. A zdolávanie prekážok. Jan Trávníček, jeden z najúspešnejších českých himalájskych lezcov, má na konte päť osemtisícoviek. Tiež boj s rakovinou močového mechúra a so psoriatickou artritídou. ,,Vrchol nie je všetko a v prvom rade sa treba bezpečne vrátiť. Keď si to uvedomíme, dá sa pracovať s našimi ochoreniami a limitami.”

Zápaly žíl – tromboflebitídy

Na organizmus človeka, jeho zdravotný stav, vo veľkej miere vplývajú fyzikálne javy – teplota prostredia je jedným z nich. Zvlášť v období leta je vysoko aktuálna téma tromboflebitíd, ktoré predstavujú veľkú časť venóznych ochorení.

Otužovanie nie je súťaž

Český film režiséra Bohdana Slámu Bába z ledu je príbehom o šesťdesiatročnej Hane, ktorá sa nadchne pre otužovanie. Čiapky na hlavách, ruky nad hladinou a preteky v ľadovej vode – tak predstavuje ľadové medvede film. Aj otužovanie sa však vyvíja. Nový vietor do ľadových vôd priniesol so svojou metódou Wim Hof a na Slovensko jeho žiak Andrej Maťko.

Liečba chladom je čoraz populárnejšia nielen u vrcholových športovcov. Ako vlastne kryoterapia funguje?

Moderná história kryoterapie sa datuje rokom 1978, keď japonský lekár Dr. Yamauchi začal využívať krátkodobé pôsobenie liečebných účinkov extrémneho chladu na pokožku pri úspešnej liečbe jeho pacientov postihnutých reumatoidnou artritídou. Podnetom pre neho bola otázka, prečo etnická skupina eskimákov nepozná zápalové ochorenia, ktoré sa vyskytujú v bežnej populácii. Zistil, že kľúčovú úlohu v tomto probléme zohrávajú pozitívne účinky chladu na ľudský organizmus. Neskôr sa na výrobu chladu začali využívať pary dusíka v zdraviu neškodnej koncentrácii, keďže žiadnym iným spôsobom nedokážeme vytvoriť teplotu -130 až -160 °C, ktorá sa využíva na maximálne trojminútový pobyt v kryosaune. O kryoterapii sme sa rozprávali s Mykhailom Liubchenkom, vedúcim manažérom spoločnosti Cryomed, ktorá je celosvetovým lídrom vo výrobe celotelových kryosáun a so spolupracujúcim lekárom, MUDr. Ernestom Cabanom, ktorý kryoterapiu zaviedol na Slovensku.