VŽDY PRIPRAVENÝ!

Article image

Takto stručne by sa dala opísať pozícia kliešťa v prírode – striehne na svojho hostiteľa, pokojne vyčkávajúc, so zdvihnutými prednými končatinami. Hodiny, ba aj dni. Takýto obraz, obraz číhajúceho kliešťa, zaiste ani len neprebehne mysľou človeka, ktorý sa vybral na potulky prírodou. Zmena teplotných podmienok v dôsledku agresívnej ľudskej činnosti mení správanie a teritoriálne rozšírenie aj iných živočíšnych a rastlinných druhov, nielen kliešťov. Keďže kliešte prenášajú na človeka pôvodcov hneď niekoľkých infekčných ochorení, toto číslo InVitro venujeme práve problematike kliešťov.

Úvod

Teplejšie počasie, ako aj nemožnosť iného vyžitia v dôsledku pretrvávajúcich obmedzení pre pandémiu koronavírusu SARS-CoV-2 vyháňa čoraz viac ľudí do prírody. Prirodzene sa tak zvyšuje pravdepodobnosť kontaktu človeka s kliešťom, ako aj možnosti, že kliešť nakazí človeka konkrétnym pôvodcom ochorenia, ako je Borrelia burgdorferi či vírus spôsobujúci encefalitídu. Našťastie, nie každý kliešť je nakazený, nie každé pricicanie nakazeného kliešťa vedie ku skutočnému prenosu pôvodcu ochorenia. Ľudia pravidelne holdujúci turistike o protikliešťovej ochrane čo-to vedia a pravidelne ju aj využívajú. Horšie sú na tom tzv. sviatoční turisti, ktorí si riziko neuvedomujú a protikliešťovú ochranu nerealizujú. Keďže prejavy ochorenia nastupujú v určitom časovom odstupe, človek si nespomenie na epizódu odstraňovania kliešťa a neuvedie tento údaj lekárovi pri vyšetrovaní a zbere anamnézy, resp. o kliešťovi ani nemusel vedieť, ak kliešť odpadol po určitej dobe spontánne sám.

Kde všade a čo s nimi

K stretnutiu kliešťa a človeka nedochádza iba vo voľnej prírode. Kliešte sú prítomné aj v našich záhradách, vyhovuje im vlhko a vysoký trávnatý porast. Existuje dokonca aj druh kliešťa, ktorý žije v našich bytoch alebo domoch a rovnako dokáže preniesť na človeka patogén (riketsiu) spôsobujúci ochorenie. Ako teda účinne bojovať proti výskytu kliešťa v záhradách či blízkosti ľudských obydlí?

Nechemické metódy likvidácie

a) Vhodné oplotenie
Plot s minimálnymi medzerami slúži ako prirodzená bariéra voči poľnej zveri. Tá totiž v prípade okrajových pozemkov a neprítomnosti plota môže byť prenášačom kliešťov na svojom tele na príslušný pozemok. Avšak hostiteľmi kliešťov nie je iba poľná zver, sú to aj hlodavce a vtáky, ktoré dokážu preniesť kliešte na oveľa väčšiu vzdialenosť.

b) Netrávnatá bariéra
Veľký dopyt po vlastnom bývaní spôsobuje, že sa nové stavebné parcely pre individuálnu domovú výstavbu vyčleňujú na okrajoch existujúcich dedín a miest v blízkosti polí a lesov. Tento fakt zjednodušuje prenikanie kliešťov bližšie k človeku. V prípade kúpy takejto parcely sa odporúča oddeliť plochu zatrávnenej časti pozemku pásom kameňa, štrku alebo dlažbou, v šírke aspoň 1 metra. Okrem úlohy bariéry plní tento netrávnatý predel aj funkciu znižovania vlhkosti prostredia.

c) Kosenie
K najjednoduchším protikliešťovým opatreniam patrí pravidelné kosenie trávnikov a záhrad. Nízky porast taktiež prispieva k znižovaniu vlhkosti prostredia.

d) Vhodný rastlinný porast
Mnohé rastliny, ktoré v našom podnebnom pásme dobre rastú a využívame ich aj pri varení či výrobe domácej kozmetiky, majú okrem okrasných, chuťových a liečivých účinkov aj funkciu prirodzených odpudzovačov kliešťov. Sú to rastliny s prenikavou vôňou listov či kvetov, napr. levanduľa, mäta, rozmarín, ale aj mnohé ďalšie. Nezriedka tieto rastliny pôsobia aj proti komárom či muchám. Samozrejme, to všetko len v prípade, ak sú vysadené na väčšej ploche, čo umožňuje ich aromatickým účinkom plne sa prejaviť.

e) Špecifické zloženie výživy
Kliešťom nevoňajú ani ľudia, ktorí často konzumujú napr. cesnak, výživové doplnky s obsahom vitamínov skupiny B či pivo.

Chemické metódy likvidácie

Dnes sú v predajniach záhradníctiev k dispozícii viaceré chemické produkty, využiteľné ako postrek proti kliešťom. Nemali by sme ale zabúdať, že súčasťou našich záhrad sú aj užitočné živočíchy, napr. včely a tento fakt pri výbere chemického postreku rešpektovať.

Záver

Ochrana človeka pred kliešťami nie je prejavom neúcty voči prírode. Je snahou používať pribúdajúce vedomosti, ktoré v súčasnosti o kliešťoch máme – v záujme ochrany zdravia človeka. Vždy ale treba mať na pamäti, že ak my, ľudia, urobíme na tejto ceste ďalší krok, urobí ho aj príroda a v tomto význame kliešte nebudú výnimkou.

invitro image
Tento článok sa nachádza v čísle invitro 02/2021

Choroby z kliešťa

Práve sa pozeráte na letné číslo magazínu venované téme Chorôb z kliešťa. Leto je synonymom slobody, každý si ho chce užiť po svojom. Aj ono má však pár nástrah a práve s letným…

Objavte ponuku
testov na unilabs.online

Moja imunita
Objednať

Môj ochranný štít. Ako mi funguje? Dokáže ma naozaj účinne chrániť pred vírusmi a baktériami?

Objednať
Kliešťová encefalitída
Objednať

Našli ste si na tele kliešťa? Čo ak práve tento bol nositeľom nebezpečnej kliešťovej encefalitídy? Jednoduchým krvným testom si môžete overiť, či ste sa nenakazili nebezpečným vírusom.

Objednať
Borelióza - protilátky
Objednať

Lymská borelióza je strašiak, ktorý vás môže doživotne pripútať na vozíček. Žiaľ jej príznaky sú často zamieňané s inými ochoreniami a tým prichádzate o drahocenný čas, ktorý pre vás môže znamenať výhru. Neriskujte!

Objednať

MUDr. Marta Dobáková

Všetky články autora