SKLAMANIE ZO SELÉNU

Obrázok článku

Nové poznatky zo štúdie SELECT nepotešia nikoho. Lekárnikov pripravia o kšefty, my pacienti stratíme dôveru v medicínu a lekári prídu o ilúzie, že svojim blížnym pomáhali, keď sa ich snažili pred rakovinou chrániť zvýšenými dávkami vitamínov a selénu. Tento článok je určený mužom, pretože sa týka prostaty a tú ženy zvyčajne nemajú.

Selén

Keď skúsite vygoogliť nejaké informácie o seléne, ako prvé na vás vyskočí, že ide o látku na zlepšenie kondície, pre lepší pocit a zdravie. Potravinový doplnok bez selénu sa pomaly stáva nepredajným. Prospešnosť selénu však nepropagujú iba stránky pre športovcov, lekárne a Wikipedia. Odborná zdravotnícka literatúra to hustí aj do tých, ktorí nás liečia, akurát pridajú aj podrobnosti o dôležitosti selénu pre metabolizmus a imunitný systém. Nepreberné množstvo serióznych prameňov argumentuje prospešnosťou selénu pri prevencii rakoviny, najmä keď sa selén užíva spoločne s vitamínom E. Užívanie selénu a vitamínu E odporúčajú napríklad aj stránky časopisu pre ďalšie vzdelávanie lekárov Postgraduální medicína. Niečo iné ale opakovane zaznieva z jedného spomedzi „naj naj“ zdravotníckych pracovísk špecializovaných na liečbu rakoviny. Hovoríme o americkom Fred Hutchinson Cancer Research Center.

Prostata

Ak nie ste eunuch, tak vám prostata môže poriadne znepríjemniť život. V Česku je jej karcinóm najčastejším zhubným ochorením mužov a tvorí 4 % všetkých nádorov. Príroda je k nám v tomto smere prívetivá len v tom, že 90 % z nás umrie s karcinómom prostaty bez toho, aby to tušili. Vyplynulo to z pitevných protokolov. Amerika má viac prostatikov, ako je u nás zvykom, černosi sú k tomuto ochoreniu oveľa náchylnejší. A tak sa niet čomu diviť, že do výskumu tejto oblasti sa v USA leje veľa štátnych peňazí. Celosvetovo presláveným centrom pre tento problém je práve Fred Hutchinson Cancer Research Center, týmto gigantom prejdú ročne tisícky takýchto pacientov. Miestni doktori, vedomí si prestížnosti svojej inštitúcie, chcú dosahovať tie najlepšie výsledky, a tak sa aj svojim pacientom snažia dopriať len to najlepšie. V čase, keď sláva antioxidantov rástla do neba, ich ordinovali aj miestnym pacientom. Nikto v tej eufórii nepochyboval, že by to prospievať nemuselo. Aby zistili, ako veľmi to pomáha, pustili sa do projektu SELECT, čo je skratka pre „Selenium and Vitamin E Cancer Prevention Trial“. Ako už z názvu vyplýva, malo ísť o kladnú odpoveď s nejakou kvantifikáciou, ako sa selénu s vitamínom darí krížiť plány rakovine.

Pozorovaní muži dostávali štandardné dávky odporúčané výrobcami vitamínov – 400 jednotiek vitamínu E a 200 mikrogramov selénu denne. Tešili sa, ako s typicky mužskými problémami takáto prevencia zatočí. Začali s tým už v roku 2001 a pokusy mali trvať dvanásť rokov. Nielenže sa ochranný efekt selénu nedostavil, postupne rástlo podozrenie, že vitamín E riziko ochorenia zvyšuje. Pokus preto radšej zastavili v dvoch tretinách jeho plánovanej dĺžky. Aj keď pchanie liekov do pokusných osôb ustalo, preverovanie zdravotného stavu pokračovalo aj naďalej. Projekt tak aj po svojom formálnom ukončení pokračoval a umožnil postupne publikovať ďalšie a ďalšie poznatky. Nie je to radostné čítanie. Muži, ktorým dávali vitamín a selén, ochoreli na rakovinu štatisticky významne častejšie. Doktori ich nevedomky a v dobrej viere obšťastnili o 17 percent vyšším rizikom vzniku rakoviny prostaty.

V časopise Journal of National Cancer Institute v tomto týždni vyšli ďalšie podrobnosti. Pripomeňme si, že ide o výsledky randomizovaných a placebom kontrolovaných pokusov, ktorými prešlo viac ako 35 000 mužov. Osoby boli vyberané náhodne, nikto z ošetrujúcich ani z tých, čo neskôr vykonávali vyšetrenie, netušil, kto dostával vitamíny a kto je v kontrolnej skupine s placebom. Takže pri takom veľkom množstve ide najskôr o výsledky, za ktoré možno dať ruku do ohňa. Na základe nového spracovania výsledkov získaných v rámci skúšania SELECT vedci z Fred Hutchinson Cancer Research Center znovu potvrdili, že suplementácia stopovým prvkom selénom a vitamínom E riziko vzniku karcinómu prostaty u mužov zvyšuje.

Záver skúšania SELECT by sa dal zhrnúť do jednej vety: Nie sú známe žiadne výhody – len riziká.

Už v roku 2008 bolo jasné, že päťročné podávanie selénu ani vitamínu E, či už samostatne alebo v kombinácii, pred rakovinou prostaty nechráni. V roku 2011 k tomu pribudol ďalší poznatok. A to, že z každých tisíc mužov, ktorí brali preventívne len vitamín E, dostalo rakovinu prostaty 76 pozorovaných. U tých, ktorí dostávali placebo, to bolo len 65. Rozdiel jedenásť mužov znamená v priebehu siedmich rokov 17-percentné navýšenie prípadov rakoviny v porovnaní s tými, ktorí užívali len zafarbené cukríky.

V tomto roku vytiahli zo záznamov ešte výsledky rozboru nechtov, ktoré robili všetkým na začiatku štúdie. Z týchto výsledkov vyplynulo, že muži, ktorí mali v nechtoch dostatok selénu (a teda netrpeli jeho nedostatkom), ale následne ho konzumovali vo forme doplnku stravy, si zdvojnásobili riziko vzniku vysoko agresívneho typu rakoviny prostaty. Lepšie však na tom neboli ani tí, ktorí mali selénu v nechtoch málo a brali prídavok selénu spoločne s vitamínom E. Aj tým sa riziko vzniku rakoviny zvýšilo dvojnásobne. Ak teda prídavok selénu mal nejaký efekt a selén zlepšil mužom zdravie, negatívny účinok vitamínu E u nich akýkoľvek profit prebil.

Americká štúdia vychádzala z predpokladu, že suplementácia selénu bude pomáhať tým, ktorí ho v majú v strave málo (selén je kofaktor glutationperoxidázy, čo je antioxidačný enzým, ktorý odstraňuje peroxid vodíka vznikajúci pri biochemických pochodoch a ktorý v bunkách škodí) a u tých, ktorí ho budú mať dostatok, odporúčaná dávka neuškodí. Bola to mylná predstava. A dá sa povedať, že tí, ktorí sa pred začiatkom pokusu stravovali „pestro“, na to doplatili najviac. Podávanie multivitamínu so selénom u nich zvýšilo riziko rakoviny o 91 %. Po týchto skúsenostiach niektoré webové stránky znížili údaje o optimálnych dávkach a priklonili sa k dnes uznávanej hodnote príjmu 60 – 200 mikrogramov selénu denne. Dávky nad 900 mikrogramov sa už neodporúčajú, pretože môžu viesť k poruchám trávenia. Touto rafinovanou formuláciou predajcovia často kamuflujú zvýšené riziko vzniku rakoviny. Takmer to zvádza k tomu, aby sme im začali hovoriť „šmejdi“. V americkom skúšaní išlo o doplnok 400-mikrogramového množstva selénu. To je dávka, ktorú na stránkach uvádza portál Doktorka.cz. Za štandardnú dávku považuje 50 – 400 mikrogramov denne. Aj ďalšie údaje „Doktorky“ sú pravdepodobne za hranicou zavádzania. Selén má so svojimi antioxidačnými účinkami pomáhať pri prevencii civilizačných chorôb. Podporovať detoxikáciu a funkciu pečene, chrániť bunky, podporovať srdce a cievy, chrániť zrak, ovplyvňovať zdravý rast a vývoj plodu, podporovať imunitu... Ako keby mali stránky na čo najväčšom predaji doplnkov osobný záujem a pre tých, ktorí stále váhajú, pokračuje výpočet ďalšími argumentmi o vhodnej aplikácii na spomalenie procesu starnutia – ochranou pred ochoreniami spojenými s mutáciou buniek, ochranou pečene, očí pred kataraktom, čiže šedým očným zákalom. Selén má zároveň podporovať detoxikáciu, eliminovať a chrániť pred ťažkými kovmi (kadmiom, meďou, olovom), artritídou (zápalom kĺbov), poruchami štítnej žľazy a mužskou neplodnosťou... O riziku vzniku rakoviny ani slovo, zato sa dočítame, že anorganická forma selénu (selénan a selenid sodný) sa môže stať toxickou pri dennej dávke 850 – 1 000 mikrogramov a že pri organickej forme sú toxické až dávky v rozmedzí 2 000 – 3 000 mikrogramov denne. No nekúpte to!

Možno aj kvôli takýmto výplodom počty požieračov tabletiek neklesli a aj naďalej sa správajú tak, ako im to reklama podsúva. Aj tým by sa do istej miery dalo vysvetliť, prečo počet diagnostikovaných karcinómov prostaty u nás za posledných desať rokov vzrás tol približne trojnásobne. Vyznávači potravinových doplnkov by sa mali zamyslieť a začať počítať. Ak budú vychádzať z odporúčaní „Doktorky“, tak by veľmi jednoducho mohli nadobudnúť dojem, že v rámci „typickej dávky“ by do seba mali pchať práve to množstvo, s ktorým mali v meste Seattle zlé skúsenosti a kvôli čomu svoje skúšanie zastavili. Aj tých 400 mikrogramov nám už evidentne škodí. Nejde pritom len o nejaké benígne zväčšenie prostaty, ktoré nám zníži výkon pri čuraní do diaľky a pridá nám body v odkvapkávaní do nohavíc. Je v tom oveľa závažnejšia zrada, o ktorej sme sa zatiaľ nezmieňovali. Selén nešťastníkom prihrával predovšetkým rakovinu takej formy, ktorej sa v anglickej klasifikácii hovorí „high-grade cancer“. V podstate sú to nádory, ktorým cytostatiká veľa nehovoria, rýchlo si rastú a majú dosť nešťastnú prognózu. 

Selén je vo väčšine pôd vzácnym prvkom, ale naše telo si ho vyžaduje len v stopovom množstve. Potrebu by nám mali dostatočne pokryť tu a tam nejaké orechy a chlieb natretý paštétou. Môže byť samozrejme aj nejaká tá jaternička alebo niečo iné „nezdravé“, v čom sú vnútornosti. Kto na to má, môže všetko nahradiť kaloricky prívetivejšími plodmi mora. A kto nemá, tú istú prácu si zastanú aj vyprážané rybie prsty z Lidlu. Skôr ako začneme brať multivitamíny so selénom, či už v anorganickej podobe alebo v rúchu chelátov, mali by sme si uvedomiť to, čo z Hutchinsonovho centra zaznelo dosť nahlas. Keď začneme do svojich saturovaných telesných schránok tlačiť niečo zbytočne navyše, škodí to! Budí to dojem, ako by sme prestali brať do úvahy, čo sa v škole na hodinách chémie učilo už pred tridsiatimi rokmi – že väčšina zlúčenín tohto polokovu zo skupiny chalkogénov, je výrazne toxická. Pravdepodobne v tom už dnes lieta veľa kapitálu a reklamou živené polopravdy rozbehli vlak, ktorý len tak ľahko niečo nezastaví. A rovnako, ako sa zľahla zem nad prvými publikovanými varovnými výsledkami skúšania SELECT, zavrie sa nad nimi aj teraz a tendencie chrániť nás pred rakovinou prostaty predpisovaním kombinácie antioxidantu Éčka a selénu ešte nejaký ten čas potrvajú.

Možno by sa patrilo zmieniť aj o vedľajšom výsledku klinických skúšaní z opačného kúta USA. Východ Spojených štátov je oblasť s nedostatkom selénu v pôde a množstvo selénu prijímaného zo stravy je tam väčšinou nižšie než priemer pre celé územie USA. Pokus mal zistiť, či je prospešné brať doplnkový selén na prevenciu nemelanómových kožných nádorov. Do pokusu bolo zaradených viac než 1 200 zdravých osôb. Počas necelých osem rokov pokusu ochorelo 97 účastníkov na cukrovku. V skupine, ktorá brala selén, bolo chorých 58. V skupine, ktorá dostávala placebo, ich bolo len 39. Keď vedci spravili analýzu s ohľadom na vek, pohlavie, fajčenie alebo na index telesnej hmotnosti, neboli zistené rozdiely. Inými slovami, na výsledok mal s najväčšou pravdepodobnosťou vplyv prídavok selénu. A to ho brali len 200 mikrogramov! Dr. Larry Deeb, prezident Americkej diabetologickej spoločnosti, kedysi poznatok výskumníkov z University Buffalo komentoval slovami: „Keď nám predpíšu pilulky, berieme ich. Ale ako vidíme, nie vždy to je aj v náš prospech. Nevidím žiadny rozumný dôvod užívať selén, pretože je isté, že k prevencii diabetu neprispieva.“

Pravdu ale asi majú aj tí, ktorí poukazujú na problém, čo by sme s tým selénom vlastne inak robili. V prírode sprevádza síru, a tak ho je pri výrobe kyseliny sírovej v odpadoch veľa, rovnako aj po elektrolytickej výrobe medi zo sírnych rúd. Do expozimetrov v kamerách ho veľa netreba a na fotovalce kopírok a laserových tlačiarní sa pre jeho vysokú toxicitu už prestal používať.

Literatúra:

  1. Fred Hutchinson Cancer Research Center
  2. Cohort study indicates that selenium may be protective against advanced prostate cancer
  3. Journal of the National Cancer Institute 
  4. Selenium and Vitamin E Cancer Prevention Trial (SELECT)
  5. Review of Prostate Cancer Prevention Study Shows No Benefit for Use of Selenium and Vitamin E Supplements
  6. Oxford University Press news
  7. Postgraduální medicína
inVitro Gastroenterológia a hepatológia image
Tento článok sa nachádza v čísle invitro 02/2014

Gastroenterológia a hepatológia

Prečítajte si letné číslo štvrťročníka inVitro venované gastroenterológii a hepatológii. Pred dovolenkou oceníte informácie v článku profesora Krčméryho, ktorý píše o hnačkách cestovateľov. Ďalší…

author

Ing. Josef Pazdera, CSc.

Všetky články autora