Vitamín B12 aktívny
Základné informácie
Možnosti vyšetrenia cez zdravotnú poisťovňu
Áno
Metóda
ELISA
Význam stanovenia
Na transporte vitamínu B12 prijatého potravou sa v organizme zúčastňujú 3 transportné proteíny: haptokorín (produkovaný v dutine ústnej, vytvorený komplex označovaný ako holohaptokorn, transport do žalúdka a tenkého čreva), intrinsic factor (syntetizovaný parietálnymi bunkami žalúdka, naviaže sa na holohaptokorn a tento celý komplex sa následne transportuje do enterocytu) a transkobalamín (vytvorený komplex označovaný ako holotranskobalamín). Práve komplex holotranskobalamín (10 – 30 %) predstavuje metabolicky aktívny vitamín B12, ktorý vstupuje do bunkového metabolizmu a umožňuje cez pôsobenie viacerých enzýmov vznik výsledných metabolitov, a to metylkobalamínu a adenozylkobalamínu. Metylkobalamín je dôležitý pre metabolizmus buniek CNS (prináša metylovú skupinu). S-adenozylkobalamín je významný pre syntézu myelínových obalov nervovej bunky – jeho deficit spúšťa syntézu patologického myelínu, ktorý svojou fragilitou priamo podmieňuje demyelinizáciu nervových vlákien.
Relevancia vyšetrenia
Novší parameter spresňujúci diagnostiku u pacientov s nálezom: • makrocytovej anémie, • pancytopénie, • ochorení tráviaceho traktu, • neurologickej symptomatológie (myslieť najmä u dojčiat a starších ľudí).
Indikácia VšZP
001; 007; 031; 060; 329
Indikácia Union
001; 007; 031; 060; 329;004;104
Indikácia Dôvera
t. č. nie je k dispozícii
Doplnkové informácie
Frekvencia Dôvera
t. č. nie je k dispozícii
Frekvencia VšZP
t. č. nie je k dispozícii
Frekvencia Union
2x za týždeň
Interferencia
• užívanie inhibítorov protónovej pumpy • liečba metformínom spôsobuje pokles telových zásob vitamínu B12, preto by mali byť pri tejto liečbe hladiny vitamínu B12 pravidelne monitorované
Použiteľnosť pre prax
Poruchy metabolizmu vitamínu B12 môžu byť spôsobené: poruchami príjmu (vegetariáni, vegáni, staršie osoby), poruchami vstrebávania (choroby GIT–u, napr. celiakia, gastritídy, m. Crohn alebo aj vrodené ochorenia, napr. Imerslundov-Gräsbeckov syndróm) a poruchami transportu (dedičné).
Klinicky sa deficit vitamínu B12 najčastejšie manifestuje neurologickou symptomatológiou (hypotónia, myoklonické kŕče, poruchy reči, atrofia zrakového nervu, senzitívna periférna neuropatia), gastrointenstinálnymi príznakmi (hnačky, nechutenstvo, glositída, keďže vitamín B12 je epitelizačný faktor) a psychiatrickou symptomatológiou (zmätenosť, dezorientácia, zvýšená dráždivosť alebo apatia, poruchy kognitívnych amnestických funkcií).
Typ skúmavky, pravidlá pred odberom, teploty pri transporte a uskladenení
Aspoň 48 hodín pred odberom na vyšetrenie vysadiť terapiu (okrem vitálnej indikácie). Pripadné užívanie liekov treba napísať na žiadanku.
Odber krvi: skúmavka na biochemické vyšetrenie (napr. so separačným gélom).
Vzorku po odbere odoslať čo najskôr do laboratória. Kým nedôjde k transportu vzorky do laboratória, plnú krv treba uchovávať pri teplote 20 – 25 °C. Vzorka je po scentrifugovaní v laboratóriu odsatá a sérum uskladnené pri teplote 2 – 8 °C, stabilné 24 hod.
Ak sa predpokladá, že vzorku nemožno dopraviť do laboratória v deň odberu, je potrebné zabezpečiť jej scentrifugovanie a sérum zmraziť pri teplote -20 °C.
Referenčné hodnoty
Referenčné rozpätie
21 – 123 pmol/l