Základné informácie

Možnosti vyšetrenia cez zdravotnú poisťovňu

Áno

Metóda

CLIA

Význam stanovenia

Teofylín je metylxantínový derivát, ktorý má široké využitie v klinickej praxi. V tracheobronchiálnom strome ovplyvňuje hladké svaly priedušiek v zmysle relaxácie (bronchodilatátor), spôsobuje dilatáciu bronchiálnych a pľúcnych artérií (zvyšuje prekrvenie pľúc), zlepšuje mukociliárny transport a zvyšuje kontraktilitu bránice aj priečne pruhovaného svalstva. Na myokard má pozitívne inotropný a chronotropný účinok (až s arytmogénnym efektom vo vyšších dávkach), na kardiálne cievy má dilatačný účinok, hoci ten je klinicky nevýznamný. V periférnej cievnej cirkulácii spôsobuje vazodilatáciu. Na centrálny nervový systém pôsobí trojako: dráždivo (excitačne na kôru, spinálnu miechu aj mozgový kmeň – preto agitácia, kŕče a vracanie pri vysokých hladinách), vazokonstrikčne na encefalické riečisko a optimalizuje kyslíkový metabolizmus, čo sa úspešne využíva pri liečbe náhlych cievnych mozgových príhod. Na krvné bunky pôsobí nasledovne: zvyšuje deformácie erytrocytov, inhibuje agregáciu trombocytov, tlmí uvoľňovanie histamínu z bazofilov, eozinofilov a mastocytov, potláča imunitu sprostredkovanú T-lymfocytmi aj tvorbu protilátok B-lymfocytmi. V oblasti urogenitálneho traktu zvyšuje diurézu zvyšovaním glomerulovej filtrácie, pôsobí spazmolyticky na močové cesty a tokolyticky na uterus. V GIT-e zvyšuje sekréciu žalúdočnej šťavy a pôsobí spazmolyticky. V oblasti hormónov zvyšuje účinky tých, ktoré pôsobia cez cAMP.

Relevancia vyšetrenia

Dodržanie „terapeutického okna“ pri liečbe respiračných ochorení (aditívny bronchodilatans u pacientov so stredne ťažkou až ťažkou astmou, v monoterapii ako kontrolujúci liek u pacientov s ľahkou perzistujúcou astmou). Dodržanie „terapeutického okna“ pri sprievodnej liečbe náhlych cievnych mozgových príhod a potvrdenie predávkovania liečivami obsahujúcimi teofylín – príznaky: poruchy GIT-u (nauzea, zvracanie, gastroezofageálny reflux) a kardiopulmonálne príznaky (tachykardia, sdcové arytmie, kŕče, kóma).

Indikácia VšZP

003; 004; 006; 020; 025; 040; 060; 065; 104; 105; 125; 140; 156; 332; 323

Indikácia Union

003; 004; 006; 020; 025; 040; 060; 065; 104; 105; 125; 140; 156; 332;001;007;008

Indikácia Dôvera

t. č. nie je k dispozícii


Doplnkové informácie

Frekvencia Dôvera

t. č. nie je k dispozícii

Frekvencia VšZP

t. č. nie je k dispozícii

Frekvencia Union

t .č. nie je k dispozícii

Interferencia

Priemerný in vivo polčas rozpadu teofylínu predstavuje u dospelého človeka 4,5 hodiny, je však veľmi variabilný – u dospelých od 3 do 9,5 hodín a u detí od 1,5 do 9,5 hodín. Faktory ovplyvňujúce metabolizmus pečene, ako sú fajčenie, vysoký vek, sprievodná medikamentózna liečba, alkoholizmus a strava, môžu viesť k subterapeutickému alebo toxickému účinku teofylínu u pacientov nastavených na dávku liečby, ktorá by bola bez prítomnosti týchto faktorov účinná. Hemolyzované, lipemické a ikterické vzorky séra nemajú v tomto prípade žiadny vplyv.

Použiteľnosť pre prax

Využíva sa najmä pri pri monitorovaní hladiny teofylínu s cieľom nastaviť správnu dávku v rozsahu „terapeutického okna“ a pri predávkovaní teofylínom. Terapeutické hladiny sú vo všeobecnosti v rozmedzí od 10 do 20 μg/ml, hoci hladiny v rozmedzí 5 – 10 μg/ml môžu byť v určitých prípadoch stále účinné. Za toxické sa vo všeobecnosti považujú hladiny teofylínu nad 20 μg/ml.

Typ skúmavky, pravidlá pred odberom, teploty pri transporte a uskladenení

Odber krvi: skúmavka na biochemické vyšetrenie (napr. so separačným gélom). Vzorka je po scentrifugovaní v laboratóriu odsatá a sérum uskladnené pri teplote 2 – 8 °C, stabilné 7 dní. Ak sa predpokladá, že vzorku nemožno dopraviť do laboratória v deň odberu, je potrebné zabezpečiť jej scentrifugovanie a sérum je potrebne zmraziť pri teplote -20 °C, stabilné 2 mesiace.


Referenčné hodnoty

Referenčné rozpätie

10 – 20 μg/ml