Základné informácie

Možnosti vyšetrenia cez zdravotnú poisťovňu

Áno

Metóda

CLIA

Význam stanovenia

Luteinizačný hormón (LH) stimuluje produkciu progesterónu v bunkách corpus luteum a testosterónu Leydigovými bunkami, ako aj ovuláciu a vytvorenie žltého telieska. Vo fertilnom období je LH spolu s FSH nevyhnutný pre normálny vývoj folikulu. Indukuje uvoľňovanie estrogénu. Sekrécia je stimulovaná noradrenalínom, acetylcholínom, inhibovaná serotonínom, dopamínom a endorfínmi. LH je hormón adenohypofýzy (predného laloka hypofýzy). Znížená funkcia hypofýzy môže byť príčinou sterility u žien aj u mužov. LH sa vylučuje pulzne počas dňa (asi 20x), u menštruujúcich žien je ostrý vrchol tesne pred ovuláciou. Variácia koncentrácie medzi dňami je 30 %. Najvyššie hodnoty sú v lete, najnižšie v zime. Krátko po zaspatí sú hodnoty LH najvyššie, neskoro popoludní najnižšie.

Relevancia vyšetrenia

Vyšetrenie sa odporúča v nasledujúcich prípadoch: • detekcia ovulácie, monitorovanie liečby na vyvolanie ovulácie, • diagnostika neplodnosti ženy alebo muža, • diagnostika porúch menštruácie, • diagnostika predčasnej puberty u dievčat a chlapcov, • diferenciálna diagnostika hypogonadizmu najmä u mužov, • nástup menopauzy, • posúdenie hypopituitarizmu spolu s ostatnými hormónmi hypofýzy.

Indikácia VšZP

001; 008; 009; 012; 017; 019; 043; 064; 153; 289

Indikácia Union

001; 008; 009; 012; 017; 019; 043; 064; 153; 289;007

Indikácia Dôvera

t. č. nie je k dispozícii


Doplnkové informácie

Frekvencia Dôvera

t. č. nie je k dispozícii

Frekvencia VšZP

3x za mesiac

Frekvencia Union

2x za mesiac

Interferencia

Hemolýza, ikterické a chylózne sérum.

Použiteľnosť pre prax

Hladina LH informuje o hormonálnych poruchách u žien, ktoré môžu ovplyvňovať menštruačný cyklus. Využíva sa pri monitorovaní hormonálnej liečby pri IVF, nízke hladiny môžu byť jednou z príčin neplodnosti žien, u menopauzálnych žien sa využíva na potvrdenie nástupu menopauzy (↑ LH). Zvýšené hladiny LH u mužov môžu byť zodpovedné za sterilitu, LH spoločne s FSH a testosterónom stimuluje spermatogenézu. U dievčat a chlapcov sa stanovenie LH využíva na diagnostiku predčasnej puberty. Sérové hladiny LH sú zvýšené u pacientov, u ktorých sa v puberte nedostatočne vyvinuli gonády, u žien, ktoré trpia ovariálnou insuficienciou a u mužov s testikulárnou insuficienciou a zníženou produkciou testosterónu – v týchto prípadoch býva zvýšené aj FSH. Avšak u žien so syndrómom polycystických ovárií sú hladiny LH zvýšené, zatiaľ čo hladiny FSH sú v norme. Nízke hladiny LH sa nachádzajú u pacientov s hypopituitarizmom a hypotalamickou poruchou.

Typ skúmavky, pravidlá pred odberom, teploty pri transporte a uskladenení

Odber krvi (ráno nalačno, nie sú požadované špeciálne podmienky): skúmavka na biochemické vyšetrenie (napr. so separačným gélom)
Vzorku po odbere transportovať pri 20 – 25 °C . Stabilita LH v plnej krvi pri teplote 20 – 25 °C je 7 dní. Sérum na vyšetrenie LH je pri teplote 2 – 8 °C stabilné 5 dní a zmrazené pri -20 °C až 6 mesiacov.


Referenčné hodnoty

Referenčné rozpätie

Dievčatá (8 – 9 rokov): 0 – 2,78 IU/l
Ženy (od 9 rokov): referenčné rozpätie závisí od fázy menštruačného cyklu:
- folikulárna fáza: 1,9 – 12,5 IU/l
- ovulačná fáza: 8,7 – 76,3 IU/l
- luteálna fáza: 0,5 – 16,9 IU/l
- menopauza: 15,9 – 54 IU/l
Muži:
- 9 – 12 rokov: 0 – 4,68 IU/l
- 12 – 16 rokov: 0,8 – 6,6 IU/l
- od 16 rokov: 1,21 – 11,48 IU/l