Základné informácie

Možnosti vyšetrenia cez zdravotnú poisťovňu

Áno

Metóda

Turbidimetria, latexová aglutinácia

Význam stanovenia

Vyšetrenie koncentrácie D-dimérov je laboratórny turbidimetrický latexaglutinačný test, ktorý sa používa pre diagnostiku a monitorovanie tromboembolickej choroby a hyperkoagulačných stavov.

Relevancia vyšetrenia

Fragmenty obsahujúce D-dimér sa tvoria počas degradácie fibrínovej zrazeniny plazmínom. Zvýšené hladiny D-dimérov nachádzame u všetkých ochorení so zvýšenou koagulačnou aktivitou – napríklad TECH, DIC, hyperkoagulačné stavy, IM, CMP, akútna disekcia aorty, ICHDK ale aj v gravidite, po pôrode, po úrazoch, operačných výkonoch a u malígnych ochorení. Zvýšená hladina D-dimérov po ukončení antikoagulačnej liečby predstavuje zvýšené riziko recidívy. Rovnako u kardiologických pacientov po IM predstavuje zvýšená hladina D-dimérov väčšie riziko komplikácií a nepriaznivú prognózu. Výsledok analýzy D-dimérov je nespoľahlivý pri viac ako 24-hodinovej antikoagulačnej liečbe, do 7 dní po fibrinolytickej liečbe alebo 4 týždne po traume alebo chirurgickej intervencii.

Indikácia VšZP

všetky lekárske odbornosti

Indikácia Union

001; 002; 003; 004; 006; 007; 008; 009; 010; 011; 012; 013; 014; 019; 020; 025; 031; 043; 045; 049; 056; 060; 063; 068; 069; 156; 216; 329; 332

Indikácia Dôvera

t. č. nie je k dispozícii


Doplnkové informácie

Frekvencia Dôvera

t. č. nie je k dispozícii

Frekvencia VšZP

2x za deň

Frekvencia Union

2x za deň

Interferencia

Z testovania musia byť vylúčené chylózne vzorky. Prítomnosť heterofilných protilátok alebo reumatoidného faktora môže spôsobovať falošnú pozitivitu aj negativitu D-dimérov. Falošne pozitívny výsledok: nedávny chirurgický zákrok, tehotenstvo, pečeňové ochorenie, reumatoidná artritída, zápal, nádorové ochorenie, trauma, vyšší vek. Falošne negatívny výsledok: odber vzorky príliš skoro po vytvorení trombu, testovanie nie je vykonané do stanovenej doby po odbere, podávanie antikoagulancií.

Použiteľnosť pre prax

Vyšetrenie D-diméru je dôležité v diagnostike hlbokej žilovej trombózy a pľúcnej embólie, kde má vysokú senzitivitu, avšak nízku špecificitu. Významná je hlavne negatívna prediktívna hodnota pre vylúčenie tromboembólie.
Senzitivita je 93 % a špecificita 25 % pre TECH, negatívna hodnota v 99,5 % vylučuje TECH.
D-dimér je tiež markerom rozvoja DIC.
D-dimér je reaktant akútnej fázy – jeho nešpecifické zvýšenie preto môžeme pozorovať aj po traume, chirurgických zákrokoch, v tehotenstve, pri zápaloch, pečeňových ochoreniach, systémových ochoreniach, nádorových ochoreniach aj vo vyššom veku. Hladiny D-diméru sú obvykle zvýšené u pacientov, ktorí boli v nedávnej minulosti hospitalizovaní.

Typ skúmavky, pravidlá pred odberom, teploty pri transporte a uskladenení

Odber krvi: skúmavka na hemokoagulačné vyšetrenie (Vacutainer modrá – 3,8-percentný citrát; pomer krvi a činidla musí byť 9 : 1) Čas od odberu vzorky po dobu spracovania by nemal prekročiť 4 hodiny.
Pri transporte vzorky do laboratória treba plnú krv uchovávať pri teplote 15 – 25 °C. Po scentrifugovaní a odsatí plazmy musí byť vzorka v laboratóriu ihneď spracovaná. Ak nie je možné okamžité spracovanie, je potrebné odsatú plazmu čo najskôr zmraziť a uchovávať pri teplote -25 °C, stabilné je 1 mesiac.
Prípadné užívanie liekov ovplyvňujúcich koaguláciu treba napísať na žiadanku


Referenčné hodnoty

Referenčné rozpätie

< 0,550 mg/l (FEU)