Základné informácie

Možnosti vyšetrenia cez zdravotnú poisťovňu

Áno

Metóda

Sendvičová chemiluminiscenčná imunoanalýza (CA125, HE4)
ROMA index – výpočet

Význam stanovenia

Karcinóm ovária je jednou z najčastejších príčin úmrtia žien na celom svete. Vyskytuje sa u žien medzi 50. – 75. rokom, výnimkou však nie sú ani prípady u žien okolo 30 rokov. Pri včasnej diagnostike je prognóza liečby karcinómu ovárií priaznivá, až 90 % žien prežíva dlhodobo. S ohľadom na absenciu včasných klinických príznakov býva ochorenie diagnostikované až v pokročilom štádiu, keď je už nádor rozšírený po celej dutine brušnej a šanca na prežitie je aj napriek intenzívnej liečbe a agresívnej chemoterapii menšia než 20 %. Nádorové markery HE4 a CA 125 a z nich vypočítaný ROMA index (Risk of Ovarian Malignancy Algorithm) slúži na včasnú diagnostiku karcinómu vaječníkov.

Relevancia vyšetrenia

Vyšetrenie nádorových markerov HE4 a CA 125 a následný výpočet tzv. ROMA indexu možno použiť ako pomoc pri rozhodovaní, či má rezistencia v malej panve benígny charakter, alebo je suspektná z malignity. Podmienkou pre stanovenie definitívnej diagnózy je samozrejme následná histopatologická verifikácia nálezu po laparotómii, k čomu je potrebný súhlas pacientky. V rámci prospektívnej dvojito slepej multicentrickej americkej štúdie FDI-03 má kombinácia stanovenia HE4 a CA 125 a výpočet ROMA indexu dokázanú 89-percentnú senzitivitu a 75-percentnú špecificitu pre predoperačnú predpoveď epiteliálneho karcinómu ovárií pre kombinovanú skupinu premenopauzálnych i postmenopauzálnych žien. Podľa hodnotených výsledkov bola vypočítaná pozitívna prediktívna hodnota ROMA indexu 60 % a negatívna prediktívna hodnota 94 %. Pri rozbore výsledkov ROMA indexu v predikcii EOC podľa štádia choroby bolo zistené, že správne bolo predpovedaných 86 % EOC v štádiách I a II a 99 % v štádiách III a IV. V porovnaní s izolovaným stanovením CA 125 v minulosti je to výrazný kvalitatívny posun v prospech včasnej diagnostiky ovariálneho karcinómu neinvazívnym spôsobom.

Indikácia VšZP

z indikačných obmedzení pre nádorové markery - CA 125 a HE6

Indikácia Union

z indikačných obmedzení pre nádorové markery - CA 125 a HE8

Indikácia Dôvera

z indikačných obmedzení pre nádorové markery - CA 125 a HE10


Doplnkové informácie

Frekvencia Dôvera

z indikačných obmedzení pre nádorové markery - CA 125 a HE9

Frekvencia VšZP

z indikačných obmedzení pre nádorové markery - CA 125 a HE5

Frekvencia Union

z indikačných obmedzení pre nádorové markery - CA 125 a HE7

Interferencia

Monoklonálne protilátky myšieho pôvodu, hemolýza séra.

Použiteľnosť pre prax

Posúdenie rizika ovariálneho karcinómu u žien s rezistenciou nejasnej povahy v malej panve a pri monitoringu už potvrdeného ovariálneho karcinómu.

Typ skúmavky, pravidlá pred odberom, teploty pri transporte a uskladenení

Odber krvi: skúmavka na biochemické vyšetrenie (napr. so separačným gélom)
Vzorku po odbere odoslať čo najskôr do laboratória. Kým nedôjde k transportu vzorky do laboratória, plnú krv treba uchovávať pri teplote 20 – 25 °C. Vzorka je po scentrifugovaní v laboratóriu odsatá a sérum uskladnené pri teplote 2 – 8 °C, stabilné maximálne 5 dní.
Ak sa predpokladá, že vzorku nemožno dopraviť do laboratória v deň odberu, je potrebné zabezpečiť jej scentrifugovanie a sérum je potrebné zmraziť pri teplote -20 až -70 °C.


Referenčné hodnoty

Referenčné rozpätie

Premenopauzálne ženy:
- ROMA < 11,3 % – nízke riziko operačného nálezu epiteliálneho ovariálneho karcinómu
- ROMA ≥ 11,3 % – vysoké riziko operačného nálezu epiteliálneho ovariálneho karcinómu
Postmenopauzálne ženy:
- ROMA < 29,8 % – nízke riziko operačného nálezu epiteliálneho ovariálneho karcinómu
- ROMA ≥ 29,8 % – vysoké riziko operačného nálezu epiteliálneho ovariálneho karcinómu