Základné informácie

Možnosti vyšetrenia cez zdravotnú poisťovňu

Áno

Metóda

Elektroforéza na agarózovom géli

Význam stanovenia

Elektroforéza bielkovín je jednoduchá technika na zistenie zmeny zastúpenia bielkovín v sére a moči alebo na dôkaz paraproteínu.

Relevancia vyšetrenia

Na základe rozdelenia bielkovín v elektrickom poli vieme podľa zmeny ich zastúpenia v sére určiť, či ide o dysproteinémiu alebo paraproteinémiu. Určíme typ zápalu, chronické pečeňové ochorenie, nefrotický syndróm, deficit tvorby protilátok alebo monoklonálnu gamapatiu.

Indikácia VšZP

všetky lekárske odbornosti

Indikácia Union

všetky lekárske odbornosti

Indikácia Dôvera

t. č. nie je k dispozícii


Doplnkové informácie

Frekvencia Dôvera

t. č. nie je k dispozícii

Frekvencia VšZP

t. č. nie je k dispozícii

Frekvencia Union

t .č. nie je k dispozícii

Interferencia

Hemolytické sérum.

Použiteľnosť pre prax

Akútny zápal: zvýšenie pozitívnych reaktantov akútnej fázy (alfa-1-antitrypsínu, orozomukoidu (alfa-1-kyslý glykoproteín), haptoglobínu, ceruloplazmínu, CRP, C3), pokles negatívnych reaktantov akútnej fázy. Tento nález je typický pre akútnu fázu infekčných ochorení, akútne poškodenie tkaniva (infarkt myokardu, chirurgický výkon) a väčšie popáleniny.
Chronický zápal: polyklonálne pomnoženie imunoglobulínov: rekonvalescencia po infekčnom ochorení, niektoré reumatické choroby.
Chronický aktívny zápal: zvýšenie alfa-globulínov (reaktivácia zápalového procesu): napríklad reumatoidná artritída v aktívnom štádiu.
Hepatálny typ: nadmerná tvorba imunoglobulínov – niekedy sa neoddelí frakcia beta a gama pri zvýšení IgA: chronické pečeňové ochorenia (fibróza a cirhóza).
Nefrotický typ: zvýšenie bielkovín alfa-2-makroglobulí- nu a beta-lipoproteínu a imunoglobulínov – niekedy sa neoddelí frakcia beta a gama pri zvýšení IgA: nefrotický syndróm.
Hypogamaglobulinémia: pokles v oblasti gama-globulínov: primárny a sekundárny deficit tvorby protilátok, straty imunoglobulínov.
Monoklonálne gamapatie: homogénny vrchol kdekoľvek v oblasti beta až gama: benígne a malígne (myelóm).

Typ skúmavky, pravidlá pred odberom, teploty pri transporte a uskladenení

Odber krvi: skúmavka na biochemické vyšetrenie (napr. so separačným gélom)
Pri transporte séra musí byť teplota 2 – 8 °C. Stabilita vzorky je v prípade plnej krvi 1 deň pri teplote 20 – 25 °C a v prípade séra 7 dní pri teplote 2 – 8 °C, respektíve 3 mesiace pri teplote -20 °C.


Referenčné hodnoty

Referenčné rozpätie

albumín: 53,8 – 65,2 %
alfa-1-globulín: 1,1 – 3,7 %
alfa-2-globulín: 8,5 – 14,5 %
beta-globulín: 53,8 – 65,2 %
gama-globulín: 9,2 – 18,2 %