Základné informácie

Možnosti vyšetrenia cez zdravotnú poisťovňu

Áno

Metóda

Kinetická metóda

Význam stanovenia

Angiotenzín konvertujúci enzým (ACE) katalyzuje konverziu neaktívneho angiotenzínu I na angiotenzín II a tiež rozkladá cirkulujúci bradykinín na neaktívne metabolity. ACE je prítomný v cievnom riečišti väčšiny orgánov, najvyššia hladina sa nachádza v endoteliálnych bunkách pulmonálnych kapilár. Prítomnosť (inzercia – I) alebo neprítomnosť (delécia – D) 287. bázického páru na géne pre ACE má za následok 3 ACE genotypy, II, DD a ID. Po objavení I/D polymorfizmu ďalšie štúdie preukázali, že aktivita sérového ACE je podmienená genotypom. Jedinci DD majú približne dvojnásobnú ACE aktivitu v porovnaní s II jedincami, ID jedinci majú hodnotu na strednej úrovni. ACE polymorfizmus je zároveň vysvetlením rôzneho efektu rovnakej dávky ACE inhibítorov u rôznych pacientov.

Relevancia vyšetrenia

Pomôcka pri diferenciálnej diagnostike klinicky aktívnej pulmonálnej sarkoidózy a monitorovaní účinnosti terapie steroidmi. Monitorovanie účinnosti ACE inhibítorov pri liečbe hypertenzie a srdcového zlyhania.

Indikácia VšZP

001; 007; 009; 049; 060; 063; 064; 153

Indikácia Union

001; 007; 009; 049; 060; 063; 064; 153 ;012;163

Indikácia Dôvera

t. č. nie je k dispozícii


Doplnkové informácie

Frekvencia Dôvera

t. č. nie je k dispozícii

Frekvencia VšZP

3x za štvrťrok

Frekvencia Union

3x za štvrťrok

Interferencia

Hemolýza, ikterické a chylózne sérum.

Použiteľnosť pre prax

Vyšetrenie ACE je primárne požadované pri diagnostikovaní a monitorovaní sarkoidózy. Hladina ACE je zvýšená u 50 – 80 % pacientov so sarkoidózou, koncentrácia ACE má tendenciu stúpať a klesať spolu s aktivitou ochorenia. Hodnota ACE môže byť u chorého monitorovaná v pravidelných intervaloch s cieľom monitorovať priebeh ochorenia, a tak kontrolovať úspešnosť liečby kortikosteroidmi. Znížené hodnoty ACE môžu byť pozorované aj u chorých s chronickou obštrukčnou pľúcnou chorobou, cystickou fibrózou, emfyzémom, karcinómom pľúc, hypertyreózou alebo u pacientov liečených kortikosteroidmi. Mierne zvýšené hodnoty ACE nachádzame u rôznych chorôb a stavov ako HIV (AIDS), histoplazmóza, diabetes mellitus, hypertyreóza, lymfóm, alkoholická cirhóza pečene, Gaucherova choroba, tuberkulóza, lepra. V našich genetických laboratóriách ponúkame aj možnosť vyšetrenia ACE polymorfizmu.

Typ skúmavky, pravidlá pred odberom, teploty pri transporte a uskladenení

Odber krvi: skúmavka na biochemické vyšetrenie (napr. so separačným gélom). Vzorku po odbere odoslať čo najskôr do laboratória. Kým nedôjde k transportu vzorky do laboratória, plnú krv treba uchovávať pri teplote 20 – 25 °C. Vzorka je po scentrifugovaní v laboratóriu odsatá a sérum uskladnené 2 dni pri teplote 2 až 8 °C. Sérum je možné skladovať 1 mesiac pri teplote 4 – 8 °C, respektíve 1 rok pri teplote -20 °C. Ak sa predpokladá, že vzorku nemožno dopraviť do laboratória v deň odberu (ani do 1 mesiaca od odberu), je potrebné zabezpečiť jej scentrifugovanie a sérum je potrebné zmraziť pri teplote -20 °C.


Referenčné hodnoty

Referenčné rozpätie

0,13 – 0,86 µkat/l