Základné informácie

Možnosti vyšetrenia cez zdravotnú poisťovňu

Áno

Metóda

ELISA

Význam stanovenia

Stanovenie protilátok IgA, IgG, IgM proti Helicobacter pylori patrí k neinvazívnym metódam vhodným pre vyhľadávanie infekcie a reinfekcie a je určené na dôkaz infekcie Helicobacter pylori pri gastroduodenálnych vredoch, dyspepsiách a zhubných nádoroch žalúdka.

Relevancia vyšetrenia

Helicobacter pylori je nesporulujúca gramnegatívna špirálovitá palička, ktorá má vysokú afinitu k sliznici žalúdka a vyvoláva jeho zápaly. Zdrojom infekcie je väčšinou chorý človek alebo zvieratá (pes, mačka), z ktorých sa šíri infekcia na zdravých jedincov, a to fekálno-orálnou cestou. Prenos infekcie z človeka na človeka je možný prostredníctvom neumytého riadu alebo príboru bezprostredne po jeho použití infikovaným človekom. Ako patogén sa uplatňuje pri infekciách žalúdočnej sliznice. Vyšetrenie je vhodné indikovať pri chronickej gastritíde, peptickom vrede, dyspeptickom syndróme, karcinóme žalúdka a pri sledovaní dynamiky ochorenia a účinnosti liečby.

Indikácia VšZP

001; 002; 007; 008; 014; 018; 020; 031; 040; 045; 048; 049; 050; 060; 114; 140; 145; 154; 155; 329; 331

Indikácia Union

001; 002; 007; 008; 014; 018; 020; 040; 045; 048; 049; 050; 060; 140; 154; 031

Indikácia Dôvera

t. č. nie je k dispozícii

Doplnkové informácie

Frekvencia Dôvera

t. č. nie je k dispozícii

Frekvencia VšZP

t. č. nie je k dispozícii

Frekvencia Union

1x za mesiac

Interferencia

Silne hemolytické, lipemické a bakteriálne kontaminované vzorky.

Použiteľnosť pre prax

Väčšina osôb infikovaných baktériou Helicobacter pylori tvorí mohutnú protilátkovú odpoveď. Protilátková odpoveď je nielen komplexná, ale aj vysoko variabilná. Negatívny výsledok je dôkazom, že v tele nie sú prítomne žiadne protilátky proti Helicobacter pylori. Na eradikáciu mikroorganizmu nadväzuje pokles hladiny protilátok. IgM protilátky sú zvýšené v akútnej fáze ochorenia, ale nemusia sa vyskytovať u všetkých pacientov. IgA protilátky sú prítomné nielen v akútnej fáze ochorenia, ale tiež pri chronickej infekcii žalúdočnej sliznice spolu s protilátkami triedy IgG. Ich zvýšenie je popísané tiež u pacientov s rizikom karcinómu žalúdka.
Prítomnosť IgG protilátok potvrdzuje kontakt s H. pylori, nie je však indikátorom aktivity infekcie. Sérokonverzia nastáva dva mesiace po primoinfekcii Helicobacter pylori.

Typ skúmavky, pravidlá pred odberom, teploty pri transporte a uskladenení

Odber krvi: skúmavka na biochemické vyšetrenie (napr. so separačným gélom)
Vzorku po odbere odoslať čo najskôr do laboratória, kým nedôjde k transportu vzorky do laboratória, plnú krv treba uchovávať pri teplote 20 – 25 °C. Ak sa predpokladá, že vzorku nebude možné dopraviť do laboratória v deň odberu, je potrebné zabezpečiť jej centrifugáciu. Odseparované sérum je potrebné skladovať pri teplote 2 – 8 °C, stabilné 72 hodín. Dlhodobejšie skladované sérum treba uchovávať zmrazené pri teplote -17 až -20 °C.

Referenčné hodnoty

Referenčné rozpätie