6 stratégií na zvládnutie nekontrolovateľnej túžby po jedle pred večerou

Niektorí tento časový úsek nazývame „časom nekontrolovaného prejedania sa“. K večeru zvyčajne pociťujeme zvýšenú chuť do jedla, ktorú môže byť ťažké zvládnuť, pretože na olovrant je už neskoro a čas večere je ešte ďaleko. Preto ak zvyknete mávať chuť na jedlo pred večerou, čítajte ďalej – vysvetlíme vám, prečo sa túžite najesť a ako sa dá toto nutkanie zvládnuť.

6 tipov na zvládanie túžby po jedle pred večerou

Hlad pred večerou môže mať fyzický alebo emocionálny pôvod. Znamená to, že môžete byť skutočne hladní, alebo sa jednoducho len túžite najesť, prípadne si niečoho „zobnúť“ preto, aby ste si uľavili od takých pocitov, akým je napríklad stres, úzkosť či napätie.

V prípade, že váš hlad je naozaj fyzickým stavom, môže to naznačovať, že ste v priebehu dňa mali nedostatočný energetický príjem.

Oboznámte sa s niekoľkými spôsobmi, ako sa vyhnúť túžbe po jedle pred večerou a ako ju zahnať.

1. Nevynechávajte jedlá

Pravidelná strava je “alfa a omega” zdravej výživy. Počas dňa je dôležité konzumovať plnohodnotnú stravu každé 3 hodiny, aby ste sa vyhli pocitom vlčieho hladu a chuti na sladké a tučné jedlá v závere dňa.

Ak jedlá nevynechávate a nezabúdate ani na desiatu a olovrant, bude pre vás jednoduchšie udržať si pocit nasýtenosti oveľa dlhšie.

2. Jedzte polievku

Ak pred večerou zvyknete pociťovať hlad, viete sa na to pripraviť. Pokiaľ sa o trochu skôr zasýtite polievkou, pripravíte tým žalúdok na príjem zvyšného jedla neskôr.

Jedzte pokojne a najlepšie je zjesť vývar, aby vám pocit nasýtenosti vydržal dlhšie.

Podľa webovej stránky The Kitchn a stránky nemocnice Ekachai Hospital ďalšou možnosťou, ako zahnať túžbu po jedle, je vypiť pohár vody, podľa možnosti teplej.1 2

3. Večerajte skôr

Čas večere môžete presunúť aj na skoršiu hodinu, ak vás to nezaťaží a prípadne 2 až 3 hodiny pred spaním si potom môžete ešte dopriať malý vyvážený pokrm s nízkym obsahom cukru, tuku a kalórií. Môže to byť napríklad malý želatínový alebo tvarohový dezert bez cukru, čaj alebo pohár nízkotučného mlieka.

Podľa webovej stránky Eating Well dokonca existujú 3 dôvody, prečo by sme mali večerať skôr: pomôže nám to schudnúť, budeme lepšie spať a upevníme si tým zdravie.3

4. Vyberajte si zdravé jedlá na občerstvenie

Pokiaľ je ešte na večeru príliš skoro, môžete si zobnúť nejakú zdravú drobnosť, napríklad nakrájanú mrkvu či surovú uhorku

5. Olovrantujte na dvakrát

Ak si myslíte, že vás bude poobede trápiť hlad, môžete si olovrant rozdeliť na dve časti, najlepšie bohaté na mliečne výrobky, celozrnné cereálie, ovocie a/alebo strukoviny.

Vhodnými možnosťami sú nasledujúce kombinácie: ovocie + orechy alebo nízkotučný syr/jogurt + celozrnná hrianka.

6. Oddýchnite si

Pokiaľ má váš hlad emocionálny charakter, môžete vyskúšať niektorú z foriem aktívneho oddychu, čo vám môže pomôcť náhlu chuť do jedla zahnať.

Ak máte chuť predovšetkým na sladké a vysokokalorické jedlá, pravdepodobne to bude súvisieť s tým, že ste jednoducho unavení. V tom prípade by ste si mali trochu oddýchnuť, pobudnúť vo vani, započúvať sa do príjemnej hudby, alebo si nájsť iné relaxačné aktivity.

Receptom je…

I keď pocit hladu pred večerou je pomerne bežnou záležitosťou, ak vás trápi každý deň, bolo by vhodné vyhľadať odbornú lekársku pomoc. Umožní vám to zistiť, či sa stravujete vyvážene, a v prípade, že vaša túžba po jedle pramení z emocionálnych príčin, môžete si tento predpoklad potvrdiť.

Riaďte sa ponúkanými stratégiami na zvládanie neodolateľnej túžby po jedle pred večerou a úspešne sa tak vyhnite konzumácii vysokokalorických pokrmov či prejedaniu v obávanom predvečernom čase.

Zdroje

1.Gallary, Christine. (2019). 5 Rules for Snacking Before Dinner. Dostupné tu: https://www.thekitchn.com/5-rules-for-snacking-before-dinner-tips-from-the-kitchn-219661

2.Ekachai Hospital. 10 Healthy Things to Remember Before and After You Eat Dinner. Dostupné tu: https://www.ekachaihospital.com/en/10-healthy-things-to-remember-before-and-after-you-eat-dinner/

3.Eating Well. (2013). 3 Reasons to Eat Dinner Early. Dostupné tu: https://www.eatingwell.com/article/274722/3-reasons-to-eat-dinner-early/