HUMAN PAPILLOMAVIRUS (HPV)

HPV je veľká skupina vyše 100 subtypov vírusov vrátane vírusov, ktoré spôsobujú bradavicovité výrastky na rukách a nohách. Táto príručka otázok a odpovedí je o pohlavnom prenose HPV, ktorý spôsobuje problémy ako napríklad genitálne bradavice – kondylómy a je tiež o zmenách v ženskom krčku maternice. Ak ste sexuálne aktívna, alebo uvažujete o začiatku pohlavnej aktivity, vašou najlepšou ochranou je oboznámiť sa s možnosťami prenosu HPV, ako aj so zásadami prevencie. 

Čo je to HPV?

Ide o jedno z najčastejšie pohlavne prenášaných ochorení. Je tiež príčinou tzv. prekanceróznych zmien na krčku maternice a taktiež príčinou vzniku rakoviny krčka maternice. Zároveň je príčinou tzv. genitálnych bradavíc – kondylómov. 

Kto sa môže infikovať HPV?

Každá 3 sexuálne aktívna mladá žena môže mať genitálnu infekciu HPV, nezáleží pritom na farbe, rase alebo sexuálnej orientácii. HPV sa šíri vždy pohlavným stykom. Ak je tehotná matka nakazená vírusom HPV, je možné, že aj jej dieťa sa infikuje HPV. 

Ako sa HPV, respektíve genitálne bradavice prenášajú?

HPV a genitálne bradavice sa zvyčajne prenášajú priamym kontaktom z kože na kožu počas vaginálneho, análneho alebo orálneho pohlavného styku z infikovaného partnera.

Ako sa mám liečiť, ak som infikovaná HPV vírusom? 

Ak ste infikovaná vírusom HPV, je možný nasledujúci klinický obraz:

  • Infikovaný areál vášho tela má úplne normálny vzhľad (ide o tzv. latentnú alebo inaktívnu infekciu). V takomto prípade vaše telo vírus kontroluje a vy o infekcii (o tom, že ste infikovaná) ani neviete, ale môžete ju preniesť na iného partnera. 
  • V niektorých ojedinelých prípadoch sa vaše telo môže zbaviť infekcie samo (pri tzv. benígnych subtypoch HPV).
  • Niekedy sú v oblasti genitálií viditeľné výrastky, nazývané aj genitálne bradavice. Ide o nezhubné výrastky, ktoré sa nikdy nemenia na rakovinu, majú však potenciál množiť sa a majú nepríjemný karfiolovitý vzhľad.
  • Niektoré typy vírusov spôsobujú zmeny v bunkách krčka maternice. Ide o abnormálne zmeny v bunkách, ktoré sa zachytia pri cytologickom vyšetrení. Tieto zmeny niekedy vedú k rakovine krčka maternice, najmä ak nie sú včas zachytené. Preto by mala každá pohlavne aktíva žena raz ročne absolvovať preventívne cytologické vyšetrenie – ide o bezbolestný odber steru z krčka maternice, ktorý sa vyšetruje na našom pracovisku za účelom zachytenia a diagnostikovania všetkých predrakovinových stavov. Zároveň sa okrem stanovenia abnormalít urobia aj vyšetrenia na prítomnosť infekcie HPV. 

Ste riziková skupina na získanie infekcie HPV? 

  • Vaša sexuálna aktivita začala v skoršom veku.
  • Vy alebo váš priateľ máte/mali ste viacerých rozličných sexuálnych partnerov.
  • Vy alebo niektorý z vašich sexuálnych partnerov ste mali v minulosti pohlavne prenosné ochorenie.
  • Váš pohlavný partner nepoužíval pri pohlavnom styku kondóm.

Ako sa dozviem, či mám infekciu HPV? 

Niekedy je ťažké zistiť, či ste infikovaná vírusom HPV. Genitálne bradavice sú zväčša viditeľné okolo alebo vo vnútri vagíny alebo konečníka, môžu byť však malé a voľným okom ťažko viditeľné (niekedy sa zistia až pri cielenom vyšetrení). V iných prípadoch sú ťažko opísateľné, lebo majú farbu okolitej kože a sú nebolestivé. Iba niekedy sú prítomné klinické symptómy ako bolestivosť, respektíve krvácanie z bradavice. Abnormálny nález v cytologickom stere môže byť prvým príznakom prítomnosti infekcie HPV. Preto je dôležité cytologické vyšetrenie po začatí sexuálnej aktivity. 

Ako vyzerajú genitálne bradavice – kondylómy? 

Genitálne bradavice – kondylómy rastú na koži ako viditeľné tenké výrastky. Sú lokalizované najčastejšie v alebo okolo vagíny, konečníka, na krčku maternice alebo vo vnútri labiálnej ryhy. Môžu byť stromčekovitého tvaru alebo ploché, menšie alebo väčšie. Niekedy je prítomný jeden výrastok, inokedy zas niekoľko na väčšej ploche. Výrastky sú ružovej farby alebo hnedé – farba kože (tmavšia alebo svetlejšia). Ak spolu splýva niekoľko výrastkov, sú väčšie a majú vzhľad malého karfiolu. 

Kedy by som mala navštíviť gynekológa? 

Lekára by ste mali navštíviť, ak pozorujete akékoľvek zmeny v oblasti genitálií – či už hrbolčeky, výrastky alebo zmenu farby okolo vaginálneho ústia, respektíve na vulve (areál okolo vchodu do pošvy) alebo okolo konečníka. Taktiež ak máte nezvyčajné svrbenie okolo vchodu do pošvy, respektíve v pošve, alebo ak vás partner upozorní na to, že má buď dokázanú infekciu HPV, alebo výrastky. V týchto prípadoch by ste mali vyhľadať lekársku pomoc.

Aké sú možnosti liečby genitálnych bradavíc? 

Je celá škála spôsobov terapie infekcie HPV, od aplikácie kyslých krémov až po laserovú terapiu. Liečba vychádza z viditeľných a diagnostikovaných bradavíc a nechceného pocitu svrbenia v spomínanej lokalizácii. O spôsobe liečby rozhodne váš lekár na základe lokálneho nálezu (typ, veľkosť bradavíc…). Iné faktory, ktoré môžu ovplyvniť výsledok terapie sú cena zákroku a efekt. Je potrebné hovoriť s vašim lekárom o voľbe liečebnej metódy a o následnom postupe vrátane kontrol. Tu sú témy, ktoré by ste s vaším lekárom mali prediskutovať:

  • lekár by vám mal vysvetliť rozdiely medzi jednotlivými typmi terapie,
  • opýtajte sa na frekvencie kontrol po liečbe,
  • NEODSTRAŇUJTE si bradavice sama (koža v oblasti genitálií je citlivá, a hrozí agresívnejší relaps – vzplanutie ochorenia),
  • ak si myslíte že ste tehotná (možný začiatok gravidity), oznámte to lekárovi a porozprávajte sa s ním o potrebe, respektíve rizikách terapie.

Budem mať HPV stále ? 

Dnes je v oblasti problematiky HPV ešte mnoho nepoznaného. Je pravda, že ak máte dokázanú infekciu HPV, budete jeho nosičom vždy. Sú však známe prípady, keď u niektorých jedincov došlo k samovyliečeniu infekcie vplyvom dobrého imunitného systému. Vírusom sa môžete infikovať hocikedy a v ktoromkoľvek veku. Najlepšou ochranou je však prevencia. 

Ako sa môžem chrániť pred infekciou HPV ? 

Najjednoduchšia ochrana je nemať pohlavný styk. Ak ste pohlavne aktívna, je dôležité vedieť redukovať riziko vzniku infekcie HPV a to tak, že máte pohlavný styk s partnerom, ktorý má pohlavný styk iba s vami. Taktiež je dôležité používať pri pohlavnom styku ochranu, teda kondóm. Kondómy však nechránia pred prenosom infekcie stopercentne, najmä pri prenose z oblasti mieška. Aj oblasť mieška môže byť infikovaná vírusom HPV a bradavice môžu mať plošný vzhľad, niekedy sú sotva viditeľné voľným okom. Pri pohlavnom styku dochádza ku kontaktu vaginálneho ústia s kožou mieška a riziko prenosu je väčšie. Vírus ostáva v koži aj po liečbe a je možné vzplanutie ochorenia po čase.