9 spôsobov, ako sa psychicky uvoľniť a každý deň sa cítiť dobre
Existuje veľa situácií, ktoré sú čoraz častejšie a viac stresujúce. V dôsledku toho sú duševné poruchy ako depresia alebo úzkosť, bežnejšie, a to najmä od pandémie a aj v dôsledku spoločenského posunu smerom k digitálnemu veku.
Preto je dôležité osvojiť si spôsoby, ako si môžete psychicky oddýchnuť. Mnohí odborníci a významné osobnosti nám v tejto oblasti ponúkli viacero zásadných tipov, ako na to.
Ako sa môžete vyhnúť pocitom úzkosti a stresu? Ako môžete dosiahnuť rovnováhu fyzickej a duševnej pohody? Ako sa môžete najlepšie psychicky uvoľniť v domácom prostredí, aby ste nemuseli vyhľadať pomoc odborníka? Ako rozpoznáte svoje limity? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.
Ako si psychicky oddýchnuť? Ponúkame vám zopár spôsobov, ktoré vám môžu pomôcť
Jednou z možností, ako sa o seba postarať, keď sa cítite vystresovaní alebo máte obavy, je začleniť do svojho každodenného života relaxačné metódy. Samozrejme, relaxácia sama osebe nevyrieši problémy, ktoré vás ťažia, ale môže vašej psychike poskytnúť príležitosť odpútať sa od stresu a obáv a zároveň vám pomôže zamerať myšlienky na niečo iné.
Existuje množstvo relaxačných cvičení, pričom mnohé z nich sú rýchle a nepotrebujete na ne žiadne špeciálne vybavenie. Pozrite si viacero spôsobov a možností relaxácie, ktoré vám ponúkame nižšie, a zistite, ako môžete relaxáciu začleniť do svojho každodenného života. 1,2,3
Využite svojpomocné a relaxačné techniky
Cieľom svojpomocných techník je umožniť vám lepšie zvládať negatívne emócie a pocity a nadobudnúť väčšiu mieru pokoja a duševnej pohody.
K spomínaným technikám patrí napríklad čítanie a písanie, ktoré sa často odporúčajú ako spôsob na rozptýlenie mysle a odvedenie pozornosti od negatívnych udalostí a myšlienok, ktoré ju môžu zamestnávať. Pamätajte si, že dôležité je zamerať sa na to, čo sa deje tu a teraz, a na veci, ktoré máme pod kontrolou.
Ďalším mimoriadne odporúčaným prostriedkom je meditácia. Existuje veľa druhov meditácie, pričom k najbežnejším patrí joga a sústredenie sa na prítomný okamih (mindfulness). Meditácii sa môže venovať každý, môže sa vykonávať kdekoľvek a v súčasnosti existuje dokonca aj viacero aplikácií, ktoré môžu pri meditovaní pomôcť.
Ak je vaším cieľom psychicky sa uvoľniť, významným spojencom v tomto úsilí sú techniky na hlboké dýchanie. Ako sa môžete uvoľniť a ovládať proces nádychu a výdychu? Môžete napríklad zhlboka dýchať nosom, pričom si položíte ruku na brucho, aby ste cítili, ako sa nadúva. Potom pomaly vydýchnite ústami a vypustite z brucha vzduch. Cvik opakujte niekoľkokrát.
Existujú aj iné relaxačné techniky, ako napríklad progresívna svalová relaxácia, ktorá sa týka napínania a uvoľňovania niektorých svalových skupín tela, a umožní vám vyskúšať si striedavé pocity napätia a uvoľnenia.
Venujte sa telesnému cvičeniu
Je všeobecne známe, že telesné cvičenie prospieva mysli i telu. Nemusíte sa pritom venovať kolektívnej alebo príliš intenzívnej fyzickej aktivite. V ideálnom prípade je vhodné vybrať si fyzické aktivity, ktoré vás bavia.
Pričom fyzickou aktivitou môže byť čokoľvek od prechádzky či tanca až po prácu v záhrade. Podstatné je, že tieto činnosti vám dokážu pomôcť psychicky sa uvoľniť a vydať energiu. Vytvorte si zoznam vhodných aktivít, vystavte ho na viditeľné miesto a začnite ich realizovať.
Dbajte na kvalitný spánok
Spánok a oddych sú základnými predpokladmi, aby ste sa cítili uvoľnene a vyhli sa úzkosti a stresu.
Kvalitný spánkový režim sa môže u jednotlivcov líšiť, ale vo všeobecnosti by dospelý jedinec mal v noci spať približne 8 hodín. Ak si chcete byť istí, že sa vám to podarí, a spánok vás osvieži, mali by ste dbať na zabezpečenie optimálnej spánkovej hygieny.
Preto niekoľko hodín pred spaním neodporúčame:
● tráviť čas pred obrazovkou elektronických zariadení (ako sú televízor, telefón či tablet);
● konzumovať alkohol a kofeín;
● venovať sa intenzívnej fyzickej aktivite;
● prejedať sa, prípadne konzumovať vysokokalorické pokrmy;
● zameriavať sa na starosti a menej príjemné okamihy dňa.
Nezabúdajte na správnu výživu
Správna výživa nie je synonymom prejedania sa, ani príliš častej konzumácie jedla. Správne sa stravovať znamená získavať prostredníctvom stravy dostatočné množstvo živín, aby ste si udržali zdravú myseľ aj telo.
Vlastnosti jednotlivých potravín totiž prispievajú k vášmu duševnému a intelektuálnemu zdraviu. Aminokyseliny, tuky, vitamíny a minerálne látky sú napríklad kľúčovou súčasťou vášho neurologického a emocionálneho zdravia a a vďaka ním sa celkovo cítite lepšie.
Porozprávajte sa s príbuzným alebo priateľom
Zdieľanie emócií a pocitov úzkosti a obáv je jedným z najúčinnejších spôsobov, ako bojovať proti úzkosti a psychicky sa uvoľniť. Aj keď neexistuje jeden univerzálny spôsob, ako na to, existujú metódy dostupné každému, ktoré môžu pomôcť pocity obáv zmierniť alebo sa s nimi vyrovnať.
Nech už vás znepokojuje čokoľvek, skúste sa o tom porozprávať s priateľom alebo príbuzným. Ak vám to nie je príjemné, máte k dispozícii linky pomoci, prípadne požiadajte o radu terapeuta. Keď sa o svoj problém podelíte, bude sa vám záťaž zdať polovičná. Pokiaľ pociťujete stres a obavy, ktoré ovplyvňujú váš každodenný život, pamätajte na to, že nie ste sami – máte k dispozícii ľudí a služby, ktoré môžete využiť, aby ste sa uvoľnili od stresu a získali primeranú pomoc pre ďalšie riešenie problému.
Usporiadajte si veci okolo seba
Úzkosť vo všeobecnosti súvisí so situáciami, ktoré nedokážete zmeniť a ktoré nemáte pod kontrolou. Preto vám vo chvíľach zvýšeného stresu a napätia môžu pomôcť cvičenia na dosiahnutie vnútornej rovnováhy, aby ste boli schopný regulovať vlastné dýchanie. Zapamätajte si – nenechajte sa úplne pohltiť nepríjemnými pocitmi. Ste silnejší ako vaša úzkosť! Skúste sa zamerať aj na činnosti, ktoré vás upokojujú a dávajú vám pocit, že máte svoju životnú realitu pod kontrolou, ako je napríklad upratovanie alebo úprava vášho životného priestoru. Môžete začať upratovaním malých plôch alebo ich častí. Vyčleňte si, koľko zvládnete za týždeň, prípadne môžete zakladať dokumenty. Myslite na to, že aj drobné víťazstvá sú víťazstvami.
Nájdite si koníček
Záľuby sú veľmi dôležité, pretože vám môžu pomôcť na chvíľu uniknúť z reality a sú vynikajúcou možnosťou, ako sa rozptýliť a uvoľniť. Činnosti, ktoré sú nám príjemné, neraz predstavujú významný faktor v udržiavaní pevného duševného zdravia.
Môžete napríklad kresliť, maľovať, variť alebo pozerať film – to sú len niektoré z možností, pri ktorých sa viete psychicky i fyzicky uvoľniť. Pozitívne aktivity, ktoré vás bavia a prinášajú vám radosť, s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobia, že sa budete cítiť pokojnejší, vyrovnaní a neraz i šťastnejší.
Požiadajte o pomoc
Možnosti na uvoľnenie navrhnuté v tomto článku nemusia vždy stačiť. Pocity úzkosti, napätia a obavy vás niekedy dokážu ovládnuť natoľko, že ich už nedokážete zvládať.
V takých prípadoch vám odporúčame stretnutie s odborníkom z oblasti duševného zdravia – takýto človek má skúsenosti, nástroje a znalosti, ktoré vám pomôžu vyrovnať sa aj s negatívnejšími a komplikovanejšími pocitmi či myšlienkami a čeliť im.
Zdroje:
1.Mind.Org. (2021). Relaxation. Dostupné tu: https://www.mind.org.uk/information-support/tips-for-everyday-living/relaxation/relaxation-tips/
2.Healthline. (2019). How to Relax: Tips for Chilling Out. Dostupné tu: https://www.healthline.com/health/stress/how-to-relax
3.WebMD. (2020). How to Quiet Your Mind. Dostupné tu: https://www.webmd.com/balance/ss/slideshow-how-to-quiet-mind