Aké sú príznaky HIV/AIDS?

HIV (vírus ľudskej imunodeficiencie) napáda imunitný systém. Posledné štádium infekcie je AIDS (syndróm získanej imunodeficiencie).

Keď sa v roku 1981 v USA objavila neznáma forma poškodenia imunity, najmä u homosexuálnych mužov, vypukla kríza. V Česko-Slovensku boli prvé prípady zaznamenané v roku 1985, ale počet prípadov nerástol tak rapídne, ako vo svete.

Jediným spôsobom, ako sa uistiť, či máte HIV, je dať sa otestovať. Zároveň, je životne dôležité mať ucelené vedomosti o symptómoch a príznakoch infekcie, pretože ak sa HIV nakazíte, v súčasnosti nie je známa liečba, ktorá infekciu vylieči.

Ochorenie sa však dá zvládať a spomaliť vhodne zvolenou liečbou. Preto je mimoriadne dôležité poznať svoj zdravotný stav, aby ste podniknutím potrebných krokov dokázali chrániť seba i svojho partnera/-ov.2

HIV sa prenáša predovšetkým krvou. Najčastejšie pri pohlavnom styku, análnom, vaginálnom aj orálnom. Ďalšou možnosťou prenosu je používanie spoločných ihiel alebo iných pomôcok na injekčné podávanie drog.1 Riziko predstavuje aj tetovanie, piercing, prepichovanie uší a akupunktúra.

HIV sa nachádza v telesných tekutinách infikovanej osoby (vrátane spermy, vaginálnych a análnych výlučkov či materského mlieka), avšak vírus sa nemôže preniesť potom, močom ani slinami, nakoľko nemajú dostatočnú nálož vírusu, aby zapríčinili vznik infekcie.4

Štádiá infekcie:

1. štádium – primárna/akútna infekcia a sérokonverzia

2. štádium – asymptomatické (bezpríznakové)

3. štádium – symptomatické (príznakové)

4. štádium – neskoré štádium, AIDS6

Príznaky akútnej infekcie HIV

Prvé známky infekcie sú asi u 70 % ľudí podobné chrípke, zvyčajne sa objavia 2 až 4 týždne od vstupu vírusu HIV do organizmu a zvyknú trvať 1 až 2 týždne. Len 20 % postihnutých cíti také ťažkosti, že navštívi lekára.

Organizmus si vytvára protilátky, aby mohol proti HIV bojovať – tento proces sa nazýva sérokonverzia. Trvá zvyčajne 6 až 12 týždňov. 6

Medzi príznaky patrí:

 • horúčka;
 • zdurené uzliny;
 • zimnica, triaška;
 • nočné potenie;
 • bolesti svalov;
 • bolesti hrdla;
 • únava;
 • vredy v ústnej dutine.2

Ak máte podozrenie, že ste sa mohli nakaziť HIV a pozorujete u seba niektoré z uvedených príznakov, podeľte sa so svojimi obavami s lekárom, aby mohol vykonať príslušné testy a zahájiť liečbu. Testy na protilátky HIV v tomto štádiu môžu byť „falošne negatívne“. Testy dokážu protilátky zachytiť asi 12 týždňov od podozrivej aktivity. 6

Príznaky v 2. štádiu ochorenia

S výnimkou zdurených lymfatických uzlín nemá nakazený žiadne príznaky choroby. Naopak, vírus je veľmi aktívny, rozmnožuje sa a snaží sa preniknúť do väčšiny buniek v tele. Toto obdobie trvá zväčša 8 až 10 rokov.

Ľudia, ktorí vedia, že sú nakazení HIV sú v starostlivosti lekára, ktorý sleduje počet CD4 lymfocytov, vírusovú záťaž a podáva zodpovedajúcu liečbu. Ak je liečba úspešná, infekcia nemusí postúpiť do ďalšieho štádia.

Príznaky v 3. štádiu ochorenia

Vírus sa ďalej množí a ničí imunitné bunky v tele, nakazení začínajú pociťovať prvé príznaky infekcie. Priemerná doba trvania príznakového štádia býva 5 až 7 rokov.

Medzi príznaky patrí:

 • únava;
 • mierny úbytok na váhe;
 • zdurené lymfatické uzliny;
 • hnačka;
 • infekcie kože;
 • herpesové ochorenia ako pásový opar (herpes zoster);
 • kvasinková infekcia v ústach (soor);
 • zápal pľúc.

S postupom ochorenia nadobúdajú príznaky na intenzite a imunitný systém je čím ďalej, tým vážnejšie poškodený. Začínajú sa prejavovať oportúnne aj pridružené infekcie ako napríklad tuberkulóza a hepatitídy B a C.

Progresia HIV do AIDS

Pokiaľ príznaky ignorujete, závažnosť a miera poškodenia organizmu vírusom narastá. Ak ste pozitívny, neliečite sa, a máte počas tohto obdobia nechránený pohlavný styk alebo používate spoločné nástroje, ktoré sa zavádzajú do kože, existuje vysoká pravdepodobnosť, že vírusom nakazíte iných.

Bez účinnej liečby a pri pomalom postupe infekcie za 8-10 rokov po infikovaní dospeje ochorenie do konečného štádia, do AIDS (syndrómu získanej imunodeficiencie), ktorý zahŕňa množstvo potenciálne život ohrozujúcich infekcií a chorôb, ku ktorým dochádza, keď je imunitný systém vážne poškodený vírusom HIV.4 Konečné štádium spravidla končí úmrtím.

Pokiaľ ste si počiatočné príznaky HIV infekcie nevšimli alebo ste ich neliečili, choroba dospeje k AIDS. V takom prípade potrebujete okamžitú starostlivosť a liečbu odbornými lekármi, aby sa spomalilo zhoršovanie zdravotného stavu a odvrátilo nezvratné poškodenie organizmu vedúce k smrti.

Príznaky AIDS

 • rýchly úbytok hmotnosti;
 • opakujúca sa horúčka alebo nadmerné nočné potenie;
 • extrémna a nevysvetliteľná únava;
 • dlhotrvajúce zväčšenie lymfatických uzlín v podpazuší, rozkroku alebo na krku;
 • hnačka trvajúca dlhšie ako týždeň;
 • vredy v ústnej dutine a rany v oblasti konečníka alebo genitálií;
 • zápal pľúc;
 • červené, hnedé, ružové alebo fialkasté škvrny na pokožke alebo pod jej povrchom, v ústach, nose alebo na očných viečkach;
 • strata pamäti, výskyt depresie alebo iné neurologické poruchy.2

Podozrenie na HIV

Vírusom HIV sa môžete nakaziť rôznymi spôsobmi. Najdôležitejšie je však chrániť seba aj iných. Predpokladajme, že ste sa nakazili vírusom HIV, prípadne máte podozrenie, že ste sa ním mohli nakaziť. Dôsledným dodržiavaním správne zvolených spôsobov liečby dokážete znížiť vírusovú záťaž tak, že nedôjde k prenosu vírusu medzi vami a vaším partnerom.

Liečba je pre vaše zdravie prospešná a môžete vďaka nej prežiť dlhý a plnohodnotný život. Priemerná dĺžka života sa takmer vyrovná zdravému človeku. Existujú však prípady, kedy vírus HIV zostáva napriek liečbe stále detegovateľný, a preto sa odporúča vyšetrenie odborným lekárom pred nechráneným sexom.

Nehanbite sa podstúpiť vyšetrenia zamerané na diagnostiku HIV. Veľa produktívnych a šťastných ľudí žije s HIV pozitivitou. To je však možné len vtedy, ak sa necháte liečiť odborníkmi. HIV a AIDS sa dnes už neberú ako strašiak, pri zodpovednom prístupe a zodpovedajúcej liečbe je HIV len ďalší vírus z mnohých.

Preventívne opatrenia

Pokiaľ máte obavy z nakazenia sa vírusom HIV alebo vám hrozí vysoké riziko nákazy, môžete podniknúť určité zmeny životného štýlu a užívať lieky, aby ste chránili seba i svojho partnera/-ov.

Ak udržiavate sexuálne vzťahy s viacerými partnermi, najmä ak ste homosexuál mužského pohlavia, môže byť pre vás vhodný liek na predpis nazývaný PrEP (predexpozičná profylaxia), ktorý výrazne znižuje riziko nákazy vírusom HIV prostredníctvom sexu alebo injekčného užívania drog.5

V prípade, že počas sexuálneho styku navyše vždy používate ochranu a pravidelne sa testujete, nielen že sa nenakazíte, ale zachováte si aj celkové sexuálne zdravie.

Doposiaľ nie je známa liečba, ktorá by dokázala odstrániť vírus z organizmu. Pri nakazení sa vírusom HIV je však k dispozícii liečba, ktorá je životne dôležitá. Súčasná antiretrovírusová liečba výrazne zmierňuje priebeh ochorenia a predlžuje život. V záujme vášho zdravia, ako i zdravia vášho partnera/-ov je nadovšetko dôležité, aby ste poznali svoj zdravotný stav a chránili sa pred vírusom HIV, čím znížite mieru poškodenia, ktoré tento vírus spôsobuje, a ktoré vedie k rozvoju AIDS.

Zdroje (APA)

1. Centers for Disease Control and Prevention. (2022). Ways HIV can be transmitted. Retrieved September 5, 2022, from https://www.cdc.gov/hiv/basics/hiv-transmission/ways-people-get-hiv.html

2. HIV.gov, 2. (2022). Symptoms of HIV. Retrieved September 5, 2022, from https://www.hiv.gov/hiv-basics/overview/about-hiv-and-aids/symptoms-of-hiv

3. Mayo Clinic. (2022). HIV/AIDS. Retrieved September 5, 2022, from https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hiv-aids/symptoms-causes/syc-20373524

4. NHS. (2021). HIV and AIDS. Retrieved September 5, 2022, from https://www.nhs.uk/conditions/hiv-and-aids/

5. Centers for Disease Control and Prevention. (2022). PrEP (pre-exposure prophylaxis). Retrieved September 5, 2022, from https://www.cdc.gov/hiv/basics/prep.html

6. Priebeh HIV. 2023, from https://hivaids.sk/vseobecne-informacie/priebeh-hiv/