Ako dochutiť akékoľvek jedlo pomocou aromatických byliniek

Aromatické (alebo voňavé) bylinky môžu mať veľa priaznivých vlastností, pretože sú upokojujúce, uľahčujú trávenie a jednoducho príjemne voňajú.

Oblasť Stredomoria bola vždy mimoriadne bohatá na tieto druhy bylín, ku ktorým patrí rozmarín, oregano, koriander, šalvia, mäta či tymian.

Preto by nás nemalo prekvapiť, že typické recepty stredomorskej kuchyne sú založené na používaní týchto byliniek v ich najtradičnejších jedlách.

Podľa webovej stránky Unlockfood.ca je prídavok čerstvých alebo sušených byliniek jednoduchou možnosťou, ako umocniť vôňu a chuť akéhokoľvek jedla. 1

Aromatické bylinky: zistite, aké má ich používanie význam

Nadmerná konzumácia soli je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) celosvetovým problémom, ktorý môže viesť k rôznym ochoreniam, ako je vysoký krvný tlak a srdcovo-cievna choroba.

Preto si v poslednom čase získalo väčšiu obľubu stravovanie založené na princípoch stredomorskej stravy. Podľa tohto spôsobu stravovania sa môže soľ obmedziť, ba dokonca nahradiť použitím aromatických byliniek.

Aromatické bylinky sa dajú využiť v nespočetnom množstve jedál. Patria k nim: 2

● šaláty;

● polievky;

● marinády;

● mäsové jedlá;

● ryby;

● džemy;

● čaje a ďalšie pokrmy.

V niektorých prípadoch by sa aromatické bylinky mali do jedla pridávať až tesne pred jeho podávaním. Takto si totiž zachovajú vlastnosti, o ktoré by počas varenia prišli.

Vlastnosti aromatických byliniek

Ako uvádza webová stránka Better Health, väčšina aromatických byliniek má veľký prínos.

Sú bohaté na antioxidanty, ako napríklad fenolové zlúčeniny, ktoré chránia naše zdravie pred škodlivým vplyvom voľných radikálov.

Okrem toho môžu pomôcť predchádzať srdcovo-cievnym ochoreniam, reprodukčným a neurodegeneratívnym poruchám, rakovine a cukrovke, ako i posilňovať funkciu nášho imunitného systému.2

Aromatické bylinky sú významným zdrojom:

● flavonoidov;

● prchavých a éterických olejov;

● vitamínov;

● minerálnych látok;

● ďalších fytochemických látok.

Ako používať aromatické bylinky v receptoch

Spôsob pridávania aromatických byliniek závisí od druhu pripravovaného jedla, preto sa zvyčajne odporúča pridať bylinky až vo chvíli, keď sa chystáme pokrm podávať.

Zároveň sa tieto druhy byliniek môžu používať v hojnom množstve, pretože malé množstvo neraz na dochutenie jedla nestačí.

Chuť aromatických byliniek ešte viac zvýrazníte, ak ich zmiešate s prísadami, ako sú cibuľa a cesnak, ktoré sa tiež odporúčajú používať veľkoryso.

Aby ste z aromatických byliniek získali čo najväčší úžitok, nemali by ste sa báť ich kombinovať súčasne by ste mali so znížením množstva soli použitej pri varení.

Podľa webovej stránky WebMD buďte opatrní, aby ste ale nepoužili príliš veľké množstvo byliniek, prípadne nekombinovali priveľa druhov, čo by mohlo chuť vášho jedla prehlušiť. Napriek tomu vám odporúčame skúšanie rôznych kombinácií, aby ste objavili nové spôsoby, ako vylepšiť chuť svojho jedla.

Jedlám, ktoré si vyžadujú jemnejšiu chuť, ako sú vajcia, morské plody a biele omáčky, môže prospieť len jemné dochutenie voňavými bylinkami. Škrobovitejším alebo výdatnejším pokrmom, ako sú jedlá z mäsa, by, naopak, mohlo prospieť použitie bohatej dávky byliniek.3

Príklady aromatických byliniek a tipy, ako ich používať

Ak nie ste zvyknutí používať aromatické bylinky a chcete sa dozvedieť viac o možnostiach, ako ich začleniť do prípravy jedál, pozrite si nižšie uvedené informácie o niektorých druhoch aromatických byliniek.

Rozmarín

Rozmarín dodá sladkú a čerstvú vôňu akémukoľvek jedlu. Obsahuje vitamíny (B1, B2, E, C a foláty), minerálne látky (draslík, vápnik, sodík a fosfor) a fytochemické látky.

Môže sa používať do mäsových marinád (na bravčové a jahňacie mäso) a pridať do vody, v ktorej varíte cestoviny, zemiaky či ryžu, ako aj do paradajkovej omáčky, šalátov alebo do masla.

Pažítka

Stonky pažítky majú korenistú chuť a do pokrmu by ste ich mali pridávať až priamo pred podávaním. Pažítka je bohatým zdrojom vitamínov (A, C, K a folátov) a minerálov (draslíka, vápnika a fosforu).

Môžete ju použiť v omeletách, syrových obložených misách, polievkach, zálievkach na šaláty, jogurtových dresingoch i pokrmoch z mäsa či rýb.

Koriander

Semená, listy, stonky a korienky koriandra sú zdrojom vitamínov (A, C, B3 a E), minerálnych látok (draslíka, vápnika a fosforu) a obsahujú aj fytochemické látky.

Môžete ju použiť v šalátoch, rybích vývaroch, jedlách z morských plodov, polievkach, ryži, dresingoch, cestovinách i pokrmoch z hrachu a bôbu.

Kôpor

Semená aj listy kôpru dodávajú jedlu prenikavú korenistú vôňu. V čerstvej forme obsahuje táto bylinka vitamíny (A, B3 a foláty) a minerálne látky (vápnik, draslík, fosfor, horčík a sodík), ako aj fytochemické látky.

Hodí sa k ryži, polievkam, šalátom alebo pokrmom z rýb.

Citrónová tráva

Listy tejto bylinky prepožičajú jedlu citrónovú vôňu a môžu sa používať čerstvé i sušené.

Môžete ich pridať do čaju alebo nimi posypať studené nápoje a dezerty.

Estragón

Sušený estragón sa vyznačuje výraznou chuťou a je bohatý na vitamíny (A, B2, B3, B6 a foláty) a minerálne a fytochemické látky.

Vhodnými pokrmami, v ktorých môžete túto aromatickú bylinku použiť, sú zálievky, šaláty, ryby, omelety a dresingy.

Fenikel

V čerstvom stave je fenikel bohatým zdrojom vitamínov (A a B3), minerálnych látok (vápnika, draslíka, horčíka a fosforu) a fytochemických látok.

Môžete ho použiť na prípravu šalátov, džemov, zapekaných i dusených jedál, omáčok a čaju.

Mäta

Jednou zo silných stránok tejto bylinky je jej osviežujúca a intenzívna chuť, ktorá dlho pretrváva.

Mäta obsahuje vitamíny (A, C a foláty), ako aj minerálne látky (vápnik, draslík, fosfor a horčík).

Môže sa pridávať do slaných jedál, nápojov (čajov, džúsov), cukroviniek a môžete ňou dochucovať mäso, polievky, šaláty, ba dokonca i hrach.

Bobkový list

Bobkový list má kyslú chuť, ktorá sa zvýrazní a je intenzívnejšia pri použití suchých listov.

Môžete ho využiť pri príprave pokrmov z rýb, bravčového mäsa, fazule, ako aj do polievok, jedál s vajíčkami či varených zemiakov.

Bazalka

Listy bazalky majú sviežu a prenikavú vôňu a jedlo by sa nimi malo posýpať až na konci varenia, pred podávaním. Je bohatá na vitamíny (A, E, C a foláty) a minerálne a fytochemické látky.

Túto bylinku môžete použiť pri príprave mäsa, rýb, polievok, cestovín, paradajkových jedál i aromatického octu.

Oregano

Lístky tejto bylinky majú prenikavú vôňu a obsahujú aj vitamíny (A, B3, E a foláty), minerálne látky (vápnik, draslík, železo, fosfor a horčík) a fytochemické látky.

Oregano môže dozdobiť ľubovoľný pokrm z paradajok a syra, ako i jedlá z mäsa a rýb, cestoviny a dusené mäsové pokrmy.

Mäta sivá

Táto bylinka obsahuje vitamíny (A a foláty), minerálne látky (draslík a horčík) a flavonoidy. Možno ju pridať do mäsa, rýb, pečených jedál z mäsa a zeleniny i polievok.

Petržlen

Petržlen sa používa čerstvý. Obsahuje vitamíny (A, E a C), minerálne látky (vápnik, horčík a draslík), flavonoidy a fytochemické látky.

Túto bylinku možno pridať do polievok, šalátov i jedál z mäsa a rýb.

Šalvia

Šalvia je bohatá na vitamíny (A, B3, B6, K a foláty), minerálne látky (vápnik, horčík a draslík), ako i fytochemické látky.

Môžete ňou dochutiť mäso, pridať ju do plniek a marinád, polievok, pokrmov z fazule, paradajkovej omáčky a hodí sa i k syru, zemiakom a slanému pečivu.

Používajte aromatické bylinky ľubovoľne a pozdvihnite svoje varenie na novú úroveň s novými príchuťami!

Zdroje:

1. Unlockfood.ca. (2018). How To Cook With Herbs. Available at: https://www.unlockfood.ca/en/Articles/Cooking-Food-preparation/How-to-Cook-with-Herbs.aspx

2. Better health. Herbs. Available at: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/herbs

3. WebMD. Cooking With Herbs. Available at: https://www.webmd.com/food-recipes/features/cooking-with-herbs