Ako predchádzať vzniku akné
Akné je ochorenie kože, ktoré by sa nemalo podceňovať. Hoci ide o nezhubný problém, môže narúšať kvalitu života aj duševnú pohodu človeka. Tým, že často výrazne ovplyvňuje fyzický vzhľad, dokáže najmä v mladosti negatívne vplývať na duševné zdravie. Akné a z neho vyplývajúca duševná nepohoda podporuje vznik psychických zdravotných ťažkostí, najmä depresie a úzkosti.
Ako uvádza Národný ústav pre artritídu, muskuloskeletálne choroby a kožné ochorenia (National Institute of Arthritis and Musculoskeletal and Skin Diseases), akné je bežné kožné ochorenie, ktoré sa vyskytuje, keď sa vlasové folikuly pod kožou upchajú, čo vedie k tvorbe pupienkov. Zmes kožného mazu a odumretých kožných buniek umožňuje baktériám, ktoré sa prirodzene nachádzajú na povrchu pokožky rýchle množenie. V upchatých folikuloch následne baktérie spôsobia zápal, ktorý sa prejaví ako opuch, začervenanie, zápal a bolesť. Keď stena upchatého folikulu praskne, baktérie, kožné bunky a maz sa vylejú na blízku pokožku, čím sa môžu vytvoriť ďalšie pupienky alebo ložiská.
Akné u väčšiny ľudí vymizne po dosiahnutí tridsiateho roku života. Neplatí to však u každého a niektorí jedinci sa s týmto kožným problémom trápia aj v štyridsiatke alebo päťdesiatke.1
Ak napriek jednoznačným metódam prevencie zahŕňajúcim dôkladnú starostlivosť o pleť či osvojenie si istého spôsobu stravovania nedochádza k zmierneniu príznakov, je dôležité vyhľadať pomoc odborníka.
Čo je akné?
Akné je chronické zápalové ochorenie mazových žliaz a vlasových folikulov predovšetkým v oblasti tváre, hrudníka, chrbta a ramien.
K ochoreniu dochádza v dôsledku zvýšenej tvorby kožného mazu, ktorý s odumretými kožnými bunkami bráni vylučovaniu mazu z vlasového folikulu a prispieva k premnoženiu baktérií v ložisku. Za bežných okolností maz vyteká cez póry folikulu na pokožku.
Akné sa častejšie vyskytuje medzi mladšou populáciou vo veku od 14 do 19 rokov, pretože v tomto období dochádza k zvýšenej tvorbe hormónov. Tá vedie k vyššej produkcii mazu v mazových žľazách, ako pleť potrebuje. Akné však môže postihovať aj malé deti (novorodenecké akné) alebo dospelých (prevažne ženy).
Ochorenie má rôzny priebeh, od ľahkých foriem cez bolestivé až po veľmi ťažké, ktoré zanechávajú trvalé stopy ako jazvy alebo tmavé pigmentové škvrny, čo môže mať negatívny vplyv na sebadôveru človeka.2
Spúšťačom akné sú rôzne faktory, na základe ktorých je potrebné zvoliť aj druh liečby.
Príčiny
Príčinou vzniku a rozvoja akné je zápal vlasovo-mazovej jednotky, ktorý začína upchatím otvoru folikulov pri zvýšenej tvorbe mazu a hyperkeratinizácii (nepravidelnom odlučovaní odumretých, zrohovatených kožných buniek). Tento stav podporuje množenie baktérie Propionibacterium acnes a vznik bakteriálnej infekcie, ktorá následne vyvolá zápalovú a imunitnú reakciu.3
Na prepuknutí akné sa môžu podieľať viaceré faktory, a to najmä:
● genetika;
● hormonálne faktory (hladiny testosterónu, androgénov, DHEAS, pomer LH:FSH, kortikosteroidy, puberta, tehotenstvo);
● rasová príslušnosť (akné sa častejšie vyskytuje u žien kaukazskej rasy, menej časté je u žien z orientálnych krajín);
● životné prostredie (najmä horúce a vlhké podnebie);
● tabakové výrobky;
● endokrinné ochorenia (syndróm polycystických vaječníkov a adrenálna hyperplázia);
● stres (i keď nie je príčinou vzniku akné, môže ho zhoršovať).
Príznaky
Charakteristickými prejavmi tohto ochorenia sú:4
● otvorené zanesené póry (vriedky s čiernou hlavičkou);
● zatvorené zanesené póry (vnútorné vriedky s bielou hlavičkou);
● papuly (malé červené vyrážky);
● pustuly (vyrážky naplnené hnisom);
● noduly ( veľké, pevné, bolestivé hrče pod povrchovom kože);
● cysty, abscesy.
Spomínané príznaky sa nemusia objaviť u každého pacienta. V závislosti od prejavov existujú štyri stupne závažnosti akné:
● nezápalové akné: vriedky s čiernou alebo bielou hlavičkou (zanesené póry);
● ľahké akné: zapálené vyrážky (papuly);
● stredne závažné akné: zapálené hnisavé vyrážky (pustuly);
● závažné akné: noduly, cysty a abscesy.
Liečba
Cieľom liečby akné je zabezpečiť bežnú tvorbu zrohovatenej pokožky, odstrániť zátky na póroch, znížiť nadmernú produkciu kožného mazu, zabrániť premnoženiu baktérií a zmierniť zápal.
Liečba akné zahŕňa niekoľko liečebných prístupov, všeobecne sa aplikuje lokálna, celková a fyzikálna. O spôsobe a rozsahu liečby je vhodné poradiť sa s lekárom, najlepšie špecialistom, kožným lekárom. Veľmi dôležitá je edukácia a spolupráca pacienta. Dôležité je aj získanie podrobných informácií o živote pacienta s cieľom zistiť, či ku vzniku akné neprispieva aj jeho životný štýl. V závislosti na intenzite a rozsahu akné niekedy postačuje liečba príznakov.
Ľahké akné sa môže liečiť voľnopredajnými liekmi, akými sú napr. gély, mydlá, náplasti, krémy a roztoky na lokálne použitie. Vždy je potrebné začať s menším množstvom prípravku, pretože pri prvom použití môže dôjsť k podráždeniu pokožky, jej začervenaniu alebo pocitu pálenia.
Najlepším spôsobom liečby citlivej pokožky bývajú krémy a roztoky. Gély na báze alkoholu sú vhodné pri mastnejšej pokožke, pretože obsahujú vysušujúce látky, ale tie nemusia byť vhodné pre ľudí s citlivou alebo suchou pokožkou.
V zásade je potrebné vyhýbať sa nadmerne vysušujúcej kozmetike, púdrom a kozmetickým produktom na olejovej báze.
Pamätajte na to, že len včasná a dobre zvolená liečba dokáže zabrániť vzniku trvalých následkov na koži aj na psychike. Voľnopredajné kozmetické produkty nie sú účinné u každého. Poraďte sa preto so svojim kožným lekárom.
Prevencia
Najzávažnejším formám akné možno predchádzať napríklad týmito opatreniami:5
● Postihnuté oblasti si vždy čistite vhodným roztokom na pokožku, ktorý vám odporučil dermatológ (kožný lekár);
● usilujte sa obmedziť styk pokožky s horúcou vodou a radšej používajte vlažnú vodu;
● nedotýkajte sa tváre rukami;
● vriedky a vyrážky si nevytláčajte – zabránite tak vzniku infekcie a tvorbe jaziev;
● slnku sa vystavujte len v primeranej miere;
● ak je to možné, vyvarujte sa stresu;
● nefajčite;
● dbajte na dostatočnú hydratáciu organizmu a snažte sa denne vypiť aspoň dva litre vody;
● používajte výlučne make-up, ktorý neupcháva póry, je vhodný pre vašu pokožku (bez obsahu oleja) a pred spaním ho vždy odstráňte;
● neobliekajte si príliš priliehavé oblečenie, pretože prejavy akné často vznikajú na zakrytých častiach tela;
● konzumujte vyváženú stravu s nízkym obsahom cukru.
Zdroje
1. National Institute of Arthritis and Musculoskeletal and Skin Diseases. (2020). Acne. Available at: https://www.niams.nih.gov/health-topics/acne
2. WebMD. (2021). Understanding Acne Basics. Available at: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/acne/understanding-acne-basics
3. Mayo Clinic. Acne. Available at: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/symptoms-causes/syc-20368047
4. Medical News Today. (2017). What you need to know about acne. Available at: https://www.medicalnewstoday.com/articles/107146#treatment
5. NHS. (2019). Acne. Available at: https://www.nhs.uk/conditions/acne/