Bolesti hlavy: ako zmierniť tento problém?

Takmer každého z nás už niekedy v živote bolela hlava. Bolesť hlavy je typickým príznakom rôznych stavov – za všetky možno spomenúť stres, dehydratáciu či stuhnuté svalstvo krčnej chrbtice.

Bolesti hlavy sa dajú zväčša zmierniť vypitím primeraného množstva vody a konzumáciou ľahkých výživných jedál, ako sú napríklad jogurty, mandle, banány či ryby. Ak nedôjde k úľave, ďalším krokom je užitie voľnopredajných liekov proti bolesti. Pokiaľ však bolesti hlavy pretrvávajú aj napriek liečbe, je potrebné, aby ich posúdil lekár. 1

Dôležité je vedieť rozlíšiť charakteristické vlastnosti bolesti hlavy tak, aby sa dal určiť ich možný pôvod a aby ste vedeli prijať vhodné preventívne opatrenia a začať zodpovedajúcu liečbu.

Existujú rôzne druhy bolestí hlavy. Každá z nich má svoje charakteristické črty, príčinu vzniku a možnosti liečby. Niektoré typy bolestí sú príznačné pre určitú oblasť hlavy a je potrebné venovať im pozornosť.

Pri sledovaní bolesti hlavy je dobré robiť si poznámky o tom, kde a kedy sa bolesť vyskytla, ktorá časť hlavy vás bolela, čo ste pred jej vznikom robili a aké potraviny ste v daný deň konzumovali.

Najčastejšie sa stretávame so štyrmi druhmi bolestí hlavy: bolesť z napätia – tenzná bolesť, migréna, bolesť vyvolaná zápalom prinosových dutín a tzv. klastrová bolesť hlavy.

Spoznajte každú z nich trochu bližšie.

TENZNÁ BOLESŤ HLAVY

Ide o jeden z najčastejších druhov bolestí hlavy. Ako už napovedá názov, táto bolesť je spôsobená napätím, v tomto prípade napätím svalov krčnej chrbtice a/alebo pokožky hlavy.

Najčastejšie sa tento druh bolesti hlavy vyskytuje u ľudí trpiacich stresom a úzkosťou, ale môže súvisieť aj s poruchami spánku.

Na druhej strane stuhnutosť svalov spôsobuje nesprávne alebo strnulé držanie tela, prípadne nadmerné cvičenie bez zapojenia strečingu. Obidva stavy môžu prispieť k vzniku bolesti hlavy v priebehu dňa alebo v noci, keď boli svaly dlho nehybné a stuhli. 3,4

Príznaky

Tento typ bolesti sa prejavuje silným tlakom v určitej časti hlavy, prípadne zvýšenou citlivosťou v oblasti šije a ramien.

Liečba

Na uvoľnenie tenznej bolesti je potrebné oddýchnuť si, vyhýbať sa nadmernej záťaži, masírovať si krk a hlavu a dopriať si teplý kúpeľ. Okrem toho sa odporúča lokálne použiť krém, gél alebo náplasť proti bolesti či zápalu. Pri silnejších bolestiach je vhodné užiť lieky na uvoľnenie svalstva a/alebo proti bolesti. Výber vhodných liekov závisí od príčiny vzniku a miery bolesti.

Ak príčina bolesti hlavy súvisí s držaním tela, je vhodná rehabilitácia, ako aj strečing svalov a väzov pod odborným vedením, aby sa zamedzilo ďalšiemu zhoršeniu stavu. Ak príznaky pretrvávajú, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.

MIGRÉNA

Migréna je typ bolesti hlavy, ktorý má vyššiu intenzitu, mučivú mieru bolesti a pulzujúci charakter.3,4

Príznaky

Pri migréne sa u vás pravdepodobne objavia okrem bolesti aj ďalšie prejavy, ako závraty, pocit na vracanie, ťažoba žalúdka, vracanie, zvýšená citlivosť na zvuk svetlo a/alebo pachy a zhoršenie týchto príznakov pri telesnej námahe alebo zmene polohy.

Niektorí ľudia trpia migrénou niekoľko hodín, zatiaľ čo u iných môže s prestávkami trvať až 3 dni. Prípady dlhotrvajúcej migrény si vyžadujú posúdenie lekárom. Ak trpíte pretrvávajúcimi bolesťami a predpísané lieky ani zmena životného štýlu vám neprinášajú úľavu, podstúpte lekárske vyšetrenie. Bolesť hlavy môže byť dôsledok skrytých zdravotných problémov.

Liečba

Pri liečbe migrény je potrebné oddychovať a užiť lieky proti bolesti (napr. paracetamol) a protizápalové lieky (napr. ibuprofén), ktoré zmierňujú príznaky a uľavujú od bolesti.

Ak pociťujete žalúdočnú ťažobu, nevoľnosť, pocit na vracanie alebo vraciate, môžete užiť aj antiemetiká (lieky, ktoré potláčajú vracanie alebo pocit na vracanie), ktoré pomáhajú tieto príznaky zmierňovať.

Najlepšou radou, ako zaobchádzať s migrénou, je predchádzať jej. Pokúste sa odhaliť spúšťacie faktory a vyhýbať sa im, aby ste predišli recidíve. Naučte sa rozpoznať príznaky prichádzajúceho záchvatu. Dbajte na správnu životosprávu, dodržiavajte odporúčaný denný príjem tekutín, konzumujte výživné a ľahké jedlá, nezabúdajte na primeranú dĺžku spánku počas noci a vyhýbajte sa potravinám a nápojom, ktoré vo vašom prípade migrénu spúšťajú.

BOLESTI HLAVY VYVOLANÉ ZÁPALOM PRINOSOVÝCH DUTÍN

Zápal prinosových dutín môžu zapríčiniť vírusy, baktérie alebo alergény.3 – 4

Príznaky

Zápal prinosových dutín sa môže prejaviť upchatím nosa, kašľom, horúčkou a zápachom z úst. Tento zápal môže vyústiť do tlaku v oblasti spánkovej kosti, v oblasti medzi nosom a očami a v ich okolí. Okrem bolesti hlavy a tlaku v hlave je jedným z možných príznakov aj dezorientácia.

Intenzita bolestí hlavy sa môže zvyšovať pri každej zmene polohy tela, napríklad, keď sa človek nakloní alebo si ľahne.

Liečba

Pri liečbe je nevyhnutné zmierniť príznaky zápalu prinosových dutín, a to užívaním antihistaminík, dekongestív (lieky, ktoré znižujú prekrvenie a opuch nosovej sliznice) a odporúčaných liekov proti bolesti.

V prípade infekcie je nevyhnutné vyhľadať lekára, ktorý určí vhodnú liečbu.

KLASTROVÁ BOLESŤ HLAVY

Ďalším typom bolesti je klastrová bolesť hlavy, ktorá je v porovnaní s predchádzajúcimi typmi menej bežná. 3,4

Príznaky

Hlavným príznakom je intenzívna náhla bolesť lokalizovaná v spánkovej oblasti alebo v okolí očných jamiek. Bolesť má krátke trvanie a postihuje prevažne jednu stranu tváre. Môže ju sprevádzať výtok z nosa, opuch očných viečok a slzenie.

Ide o mimoriadne intenzívnu bolesť, ktorá vzniká v priebehu niekoľkých minút, môže sa zhoršovať a aj opakovať niekoľkokrát za deň.

Liečba

Zvyčajne je nevyhnutné vyhľadať pomoc odborného lekára, pretože bežné lieky proti bolesti sú v tomto prípade často neúčinné.

Na zvládnutie záchvatov a pri hľadaní možností, ako im predchádzať, je potrebná odborná pomoc. Zväčša je nevyhnutná kombinácia protizápalových liekov so silnými liekmi proti bolesti a liekmi, ktoré sú viazané na špeciálny predpis.

Hoci sú bolesti hlavy relatívne častým a zvyčajne nezávažným problémom, ktorý sa zmierni po užití analgetík, každodenné bolesti hlavy sú dostatočným dôvodom na vyhľadanie pomoci lekára. Takto budete mať istotu, že nie sú znakom vážnejšieho zdravotného problému.

Ako uvádza Lekárska fakulta Harvardovej univerzity (Harvard Medical School), väčšina ľudí považuje občasnú bolesť hlavy za úplne bežnú a prechodnú záležitosť v priebehu rušného dňa a zvyčajne dokáže problém zmierniť jednoduchými úpravami životného štýlu a užitím voľnopredajných liekov. Vyhýbajte sa však nadmernému užívaniu liekov proti bolesti.

Pomôcť môžu aj relaxačné techniky, jóga, akupunktúra a biofeedback (technika, ktorá trénuje ľudí, aby sa naučili riadiť určité telesné procesy, ako je srdcová frekvencia, krvný tlak, svalové napätie a teplota kože).

Zdroje

1. National Health Service. (2021). Headaches. Available at: https://www.nhs.uk/conditions/headaches/

2. Medical News Today. (2020). What is causing this headache? Available at: https://www.medicalnewstoday.com/articles/73936#treatment

3. WebMd. (2020). Headache Basics. Available at: https://www.webmd.com/migraines-headaches/migraines-headaches-basics

4. Health line. (2021). 14 Types of Headaches and How to Treat Them. Available at: https://www.healthline.com/health/headache/types-of-headaches#treatment

5. Harvard Medical School. (2020). Headache: When to worry, what to do. Available at: https://www.health.harvard.edu/pain/headache-when-to-worry-what-to-do