VITAMÍN B12: VÝZNAM V ORGANIZME, DENNÁ POTREBA A JEHO ZDROJE

Article image

Vitamín B12 je vitamín zo skupiny B vitamínov a je tiež známy pod menom cobalamín. Bol objavený viac ako pred 100 rokmi. Vtedy sa zistilo, že ak pacientom s pernicióznou anémiou sa podával extrakt z pečene, toto ťažké ochorenie sa dalo vyliečiť. Z tohoto extraktu bola potom izolovaná, kryštalizáciou prečistená a v r.1956 presne charakterizovaná látka, ktorá dostala meno vitamín B 12.

Vitamín B12 je vo vode rozpustný a vo svojej molekule obsahuje ako jediný vitamín kov - kobalt. V potrave je naviazaný na bielkoviny alebo peptidy. V žalúdku sa enzýmami rozkladá a uvoľnený vitamín B12 sa naviaže na bielkovinu R. Táto väzba je dôležitá, lebo ináč ho organizmus nevie transportovať do tenkého čreva, kde sa pôsobením pankreatických enzýmov uvoľní z väzby a naviaže sa na intrinsic faktor (vytvára sa v žalúdku). Bunkové receptory dokážu potom tento vitamín B12 vychytávať. Vitamín B12 sa môže absorbovať aj pasívnou difúziou, ale tento proces je veľmi neefektívny, lebo iba 1% z podaného vitamínu B12 sa absorbuje. Vitamín B12 sa uskladňuje hlavne v pečeni a jeho zásoby vydržia niekoľko rokov. Podľa našich skúseností však až 71% vegánov (po ôsmych rokoch “vegánstva“) má nedostatok vitamínu B12. Existujú prípravky obohatené vitamínom B12 (napr.sójové mlieko) a takisto rôzne nutričné doplnky (Mastervit, Ravit) ktoré obsahujú dostatočné množstvo vitamínu B12 a vegáni ich pravidelnou konzumáciou môžu deficitu vitamínom B12 predísť.

Aký význam má vitamín B12 v organizme? 

- je potrebný pri produkcii červených krviniek, 
- chráni pred megaloblastickou anémiou, 
- je potrebný pri tvorbe myelínu, 
- je dôležitý pri syntéze RNA a DNA, 
- je potrebný pre rast detí, 
- bráni pred kumuláciou homocysteínu. 

Doporučená dávka je 2,4 mikrogramu denne. Bolo dokázané, že denný prísun 100 mikrogramov vitamínu B12 nie je pre organizmus škodlivý. 

Komu hrozí deficit vitamínu B12 v organizme? 

Deficitom vitamínu B12 trpia predovšetkým ľudia vo veku nad 50 rokov (majú menej žalúdočnej kyseliny a pepsínu v žalúdku). Až 30 % ľudí vo veku nad 65 rokov má nedostatok vitamínu B12. Nedostatkom trpia aj pacienti s atrofickou gastritídou a inými črevnými poruchami (celiakia), vegáni,  pacienti s malnutríciou, pacienti s chronickým ochorením pankreasu. 

Aké sú príznaky nedostatku vitamínu B12? 

Najzávažnejšia porucha je perniciózna anémia (chudokrvnosť vyznačujúca sa menším počtom červených krviniek). Tieto krvinky majú väčší objem (viacej ako 95 femtomol/l). Toto ochorenie treba nutne liečiť injekciami B12. Pacienti s deficitom vitamínu B12 sú bledí a cítia sa slabí, majú častejšie afty, poruchy nervov (brnia im ruky a nohy), majú problémy s udržaním rovnováhy, pociťujú zhoršenie pamäte, majú depresie, majú sklon k náladovosti, majú zhoršenú koordináciu svalov atď. Majú zvýšené hladiny homocysteínu a tým zvýšené riziko aterosklerózy. 

Zdroje vitamínu B 12? 

Bohatým zdrojom vitamínu B12 je pečienka (100 g varenej hovädzej pečienky obsahuje 70,5 ug vitamínu B12), mäso (100 g vareného hovädzieho mäsa obsahuje 2,5 ug vitamínu B12), treska (100 g obsahuje 1,41 ug vitamínu B12), hrnček mlieka (0,9 ug), jogurt (0,59 ug), vajíčko (0,5 ug), syr (0,71 ug vitamínu B12). Je pravda, že malé množstvo vitamínu B12 obsahuje aj špenát, ale museli by ste zjesť 23 šálok špenátu denne, aby ste mali dostatok tohto vitamínu.Ak teda chcete mať dostatočný príjem vitamínu B12, je potrebné racionálne a vyvážené stravovanie, prípadne nutričné doplnky.

author

doc. Ing. Pavel Blažíček, PhD.

Všetky články autora