FACELIFTING JE PRE MŇA NAJŤAŽŠOU, ALE AJ NAJLÁKAVEJŠOU FORMOU PLASTICKEJ CHIRURGIE

28. November 2022
Obrázok článku

Z vysokého počtu faceliftov, ktoré ročne vykoná, je zhruba tretina sekundárnych. I tento fakt ho viedol k vyvinutiu vlastnej technológie V Lift, ktorú si nechal patentovať. Zdôrazňuje, že väčšina plastických chirurgov má vlastný rukopis, s čím súvisia rozdiely, ktoré pri estetických zákrokoch vznikajú. On sám je zvyknutý, že sa na neho obracia čoraz viac klientov, ktorí už majú za sebou operačný zákrok na inom pracovisku. Dokonca je v tomto smere vyhľadávaným odborníkom. No samotných poznávacích znamení nájdeme v jeho prípade podstatne viac. O plastickej chirurgii a estetických zákrokoch, ktorých ročne realizuje tisícku, sme sa porozprávali s MUDr. Tomášom Ventrubom, primárom, plastickým chirurgom so špecializáciou na operácie tváre, zakladateľom súkromnej kliniky V-Clinic v Brne, ktorý pôsobí aj ako odborný asistent na Masarykovej univerzite v Brne.



Ako plastický chirurg sa zameriavate hlavne na oblasť tváre. Čím si vás získal tento medicínsky odbor a vaša následná, už dlhoročná špecializácia?

Od začiatku štúdia medicíny som vedel, že sa chcem venovať plastickej chirurgii. Fascinovala ma i cievna chirurgia, no rozhodol som sa pre tú plastickú. Najskôr som vykonával prakticky väčšinu štandardných úkonov, predovšetkým rekonštrukciu prsníkov u onkologických pacientok a taktiež mikrochirurgiu. No vždy ma to podvedome ťahalo k úpravám tváre, pretože tú neskryjete do nohavíc alebo pod tričko. Presne z tohto dôvodu je pre mňa facelifting tou najťažšou, ale zároveň i najlákavejšou formou plastickej chirurgie.


Ako sa rokmi zmenili klienti skrášľovacích kliník?

V ostatnom období sa výrazne zlepšila informovanosť o zákrokoch i dostupnosť estetických ošetrení. Stali sa totiž bežnou súčasťou života žien, ale i mužov. Veľmi intenzívne vnímam záujem mladých žien, ktoré sa prídu informovať o alternatívach udržania zdravia pokožky, hydratácie či prevencie vrások. Staršie klientky čím ďalej, tým častejšie uprednostňujú prirodzený vzhľad, neinvazívne či nanajvýš miniinvazívne zákroky, ktoré im výrazne ne(z)menia mimiku a výraz tváre.

Nadviažem na vašu odpoveď. Dnes si aj dvadsaťročné dievčatá nechávajú aplikovať botulotoxín a iné výplňové materiály. Nie je to priskoro?

Myslím si, že je to individuálne. Každá tvár je iná a každý doktor, ktorý tento úkon vykoná, by mal vedieť klientku usmerniť, povedať jej vlastný názor. Ak má chirurg pocit, že by s tým mala ešte počkať, treba brať do úvahy jeho argumenty. V praxi nie je núdza o klientky, ktoré za nami prichádzajú v osemnástich rokoch presvedčené, že potrebujú aplikovať botulotoxín. Osobne na tom nevidím nič zlé, avšak len v prípade, že klientka má vrásky skutočne viditeľné a trápia ju – z pracovných či súkromných dôvodov. Vtedy je na mieste pomôcť jej, veď na to tu predsa sme. Využíva sa kyselina hyalurónová, botulotoxín či plazmalifting.

„Inovujem teda „v behu“, na skutočných pacientkách, ale vždy po minimálnych častiach, aby som nevybočil z vopred odkonzultovaného výsledku.“

Plastická chirurgia napreduje obrovskou rýchlosťou a neustále prináša novinky. Čo považujete v tomto smere za prevratné vy, z pohľadu odborníka?

Čo sa týka operačných techník, prevratné zmeny som akosi nespozoroval. Ale čo je úžasné, používa sa vlastný tuk na vyplnenie vrások a kontúrovanie tela! Používame kvalitnejšie a menej „traumatizujúce“ inštrumenty, novinky pozorujem aj v súvislosti s neinvazívnymi metódami. Máme k dispozícii rôzne prístroje, ktoré dokážu napnúť tvár, zredukovať prebytočný tuk atď. Aj keď si myslím, že chirurgický zákrok je efektívnejší a trvácnejší. Za prevratnú vec možno považovať aplikáciu botulotoxínu do vrások na tvári a takisto kyselinu hyalurónovú – telu vlastnú látku. Ako doplnok faceliftu, browliftu či blefaroplastiky sú mimoriadne účinné. Najväčšou výzvou ale pre mňa zostávajú zákroky – reoperácie, keď zasahujem už do operovanej oblasti. Výsledok býva menej predvídateľný, ako keď sa operuje prvý raz. To je pochopiteľné. Opravy sú zakaždým ťažšie, pretože už je zmenený „terén“. To značí, že nie je všetko na svojom mieste. Aj preparácia v mäkkých tkanivách býva nesmierne ťažká, keďže podaktoré štruktúry môžu byť, a aj bývajú, na iných miestach.


Ak si vezmeme sled jednotlivých úkonov, predchádza im pochopiteľne konzultácia s klientkou. Čo všetko v rámci nej riešite?

Je nevyhnutné vopred si všetko špecifikovať. Vezmime si, že žena príde na konzultáciu s tým, že sa jej páči tvár, a teda zákrok, ktorý videla niekde na fotografii či v televízii. Ide zväčša o facelift, čiže operačné riešenie estetických nedostatkov. Facelift je invazívny zákrok, vykonávajú sa rezy na tvári, nuž a to si klientka veľakrát neuvedomí. V tejto fáze sa preto musíme rozlúčiť. Nie je na to jednoducho nastavená a nechce absolvovať náročnejšiu procedúru, celý proces si predstavovala triviálnejšie. Klientky mávajú pomerne často skreslenú predstavu aj o jazvách. To je rovnako bod, ktorý si musíme špecifikovať. Rozkreslím preto plánovaný zákrok a ozrejmím obdobie rekonvalescencie, počas ktorého gro úspechu ostáva v pacientkiných rukách. Stáva sa mi, že klientku aj odmietnem operovať, pretože ak má klientka celkom iné očakávania, než som schopný a ochotný zrealizovať, je lepšie sa do operácie nepúšťať.

„Z môjho pohľadu by sa plastický chirurg mal jednoznačne na niečo špecializovať.“

Každý organizmus je špecifický, aj spomínané jazvy sa hoja u každej osoby odlišne. Dokážete s veľkou presnosťou odhadnúť výsledok zákroku?

Áno. V plastickej chirurgii sú jasne dané základné typy tváre. Pokiaľ je klientka chudšia, nazývam to fajčiarska tvár. Máva drobnejšie a prepadlejšie vrásky. Výsledok zákroku bude úplne iný než u ženy, ktorá má oblejšiu tvár s podbradkom. Po rokoch praxe pomerne presne odhadnem finálny výsledok. Ten ale v podstatnej miere závisí aj od procesu hojenia a pooperačnej disciplíny pacientky.

Keď je reč o jazvách, existujú nové metódy, vďaka ktorým vieme ich stopy minimalizovať?

Podstatnú úlohu zohráva vždy technika operatéra, akou ranky zašíva. Jazvy totiž nesmú byť pod napätím. K výsledku prispieva samozrejme i materiál na šitie. Ja rád používam tkaninové lepidlo, ktoré sa aplikuje do hlbších štruktúr a znižuje ťah na jazvu. V pooperačnom období je nevyhnutné nanášať odborníkom odporúčané masti, krémy a nezanedbávať tlakové masáže, pretože aj tie sa v nemalej miere podieľajú na bezchybnom výsledku.

Predpokladám, že veľmi často navštevujete semináre a školenia v zahraničí. Patríte k špičke, vzdelávanie je nepochybne nevyhnutnou súčasťou vášho napredovania.

Je dôležité nezaspať na vavrínoch a zdokonaľovať sa, to máte pravdu. Obzvlášť v tejto profesii, ktorá sa dynamicky rozvíja, a to denne. Naposledy som bol pred mesiacom na stretnutí najlepších plastických chirurgov v Gardone Riviera – Salò v Taliansku, špecializujúcich sa na tvárovú estetiku. Treba vidieť a vedieť, či chirurg postupuje správne, aké máme v odbore novinky, ktoré inovácie sú len v zárodku, no s perspektívou dosiahnuť revolúciu v plastickej chirurgii. Najčastejšie navštevujem trojdňové sympóziá, kde počas každého dňa prebiehajú dve „live“ operácie. Prítomní plastickí chirurgovia predvádzajú ďalším odborníkom novinky, respektíve vlastné, inovatívne metódy vykonávania faceliftingu.

„Ľudia niečo vidia, povedia si, že je to fajn, dajú sa zoperovať, ale vôbec neriešia, kto ich operuje. Bohužiaľ.“

Ktorú krajinu považujete za mekku plastickej chirurgie?

Jednoznačne Taliansko. Ak je teda reč o mojej špecializácii – operatívnych úpravách tváre. Práve z tejto krajiny pochádza najviac odborníkov, ktorí moje postupy precíznym prístupom, prácou a znalosťami ovplyvnili najviac. A práve Taliansko je krajinou, kde najčastejšie jazdím na kongresy a workshopy nevyhnutné pre vzdelávanie a vykonávanie mojej praxe. Dlhodobo sledujem prácu niekoľkých doktorov. Ak mi to pracovné povinnosti umožnia, absolvujem ich prednášky. Na internete vyhľadávam rôzne kongresy, workshopy či sympóziá, na ktorých bude daný špecialista prítomný. V Salò na Gardone Riviera organizuje pravidelné sympóziá Dott. Giovanni Botti. Prof. Mario Pelle Ceravollo je tiež človek na správnom mieste, ten sa zúčastňuje stretnutí s odborníkmi z celého sveta na rôznych miestach. Na nimi organizovaných eventoch sa snažím nechýbať. V poslednej dobe je to i Andrew Jacono, plastický chirurg z New Yorku, propagátor Deep Plane faceliftingu.

Aké portfólio, respektíve počet zákrokov by ste museli mať za sebou, aby ste mohli pôsobiť v Taliansku na prestížnej klinike?

Nemyslím si, že je to o počte operácií. Ročne zrealizujem viac než 900 plastických operácií, z toho približne 260 faceliftov. Mám za to, že v Taliansku by som sa nestratil. Každý chirurg vykonáva facelift určitým spôsobom. Mojím unikátom je, že dokážem urobiť rozsiahlu úpravu iba v lokálnej anestézii. Nehovorím, že som v tomto smere jediný na svete. No viem, že v tak veľkom rozsahu to nerobí takmer nik. Keď som začínal, zákrok mi trval tri až štyri hodiny. Teraz je to hodinka a pol až dve hodiny. Je to z dôvodu, že v dňoch, keď operujem, mám dve až tri klientky s daným typom zákroku, istá rutina v tom preto už bude. Pochopiteľne, netreba zabúdať na fakt, že každá tvár je iná a vyžaduje si individuálny prístup.

Robili ste transplantáciu tváre? Napríklad po požiari, prípadne, ak si ju vynútili fatálne nehody.

Transplantáciu tváre som robil zatiaľ len čiastočne. Ale mám za sebou rekonštrukcie, ktoré sme realizovali na rekonštrukčnej chirurgii. Riešili sme posuny po rozsiahlych deformáciách spôsobených zhubnými nádormi a úrazmi. Vtedy sa pristupuje k lalokovým plastikám, pri ktorých sa posúvajú miestne laloky či vzdialené laloky. Zákrok prebieha tak, že sa urobí rotačný lalok – z čela alebo z tváre – a posúva sa do tej oblasti, ktorú potrebujeme prekryť.

„Ak má klientka celkom iné očakávania, než som schopný a ochotný zrealizovať, je rozhodne lepšie sa do operácie ani nepúšťať.“

Ak vám pri práci napadne niečo nové, ako to realizujete v praxi? Predsa len, klientka nie je figurína, metódu pokusu a omylu si nemôžete dovoliť.

V súčasnosti operujem takmer neustále. Takže svojím spôsobom skúšam nové veci pravidelne, no po malých krôčikoch. To testovanie, ak to tak laicky nazveme, prebieha teraz s novými stehmi, ktoré som si nechal urobiť v Taliansku. Chcel som byť spokojnejší, istejší, predtým som totiž používal pletené, nevstrebateľné vlákno. Nechal som si urobiť pletené vlákno spojené s monofilným, ktoré má podstatne lepšiu výdrž. Rovnako skúšam nové techniky rezov a posunov. Inovujem teda „v behu“, na skutočných pacientkách, no výlučne po minimálnych častiach, aby som nevybočil z vopred odkonzultovaného výsledku, s ktorým bude spokojná klientka i ja.

V súčasnosti sa množstvo tvárových procedúr realizuje pomocou prístrojov. Aký typ chirurga ste? Viete sa spoľahnúť len na moderné technológie, alebo ste radšej, keď máte nad zákrokom úplnú kontrolu?

Treba si špecifikovať dve základné zložky. Prvá je chirurgická, tou druhou je plasticko-estetická. Vtedy máva operatér k dispozícii nevyhnutné nástroje, akými sú skalpel a nožnice. Za tie roky mám jasno v tom, aké nožnice potrebujem. Rozsahom 18 centimetrov a viem, akú majú mať čepieľku, ako majú byť zahnuté. Používam i rôzne špeciálne háky. Niektoré som si nechal vyrobiť na mieru, iné mi doviezli z Talianska či z Nemecka. Potom sú tu prístroje na zastavenie krvácania, čiže elektrokautery. K dispozícii máme tiež rôzne aparáty na odstraňovanie dymu, vychádzajúceho z elektrokautera. Keď operujem klientov v lokálnej anestézii, vďaka nim nevdychujú tieto výpary. Ďalej existuje dermatologická či dermato-estetická stránka. Pri nej ide hlavne o prístroje. To znamená, že sa aplikuje – dajme tomu – kyselina hyalurónová s plazmou a vykonáva sa plazmoterapia. Sú to miniinvazívne zákroky na tvári, ktoré robí plastický chirurg, prípadne dermatológ. Niektoré jednoduchšie úkony môže prevádzať aj iná odborná osoba. Mám na mysli najmä aplikáciu botulotoxínu, kyseliny hyalurónovej, plazmoterapiu či chemický píling.

Hoci sa ani zďaleka nepribližujete k dôchodkovému veku, vychovávate si svoju nastupujúcu generáciu plastických chirurgov?

Áno, myslím na ďalšie generácie plastických chirurgov a rád ich mentorujem. Počas zákroku mávam pri sebe tím ľudí, najmä sestričiek, ktorého veľkosť sa odvíja od náročnosti zákroku. Vo väčšine prípadov, ak to pojmem vo všeobecnosti, operuje plastický chirurg s inštrumentárkou a cirkulujúcou zdravotnou sestrou. Mávam pri sebe kolegyňu – plastickú chirurgičku so zameraním na facelifting. Tu by som rád podotkol, že nájdeme veľa pracovísk so zameraním na facelifting, hoci ide spravidla o minimálne úpravy tvárovej oblasti s krátkou dobou účinku. V zahraničí tomu hovoria „weekend lift“. Touto cestou sa neplánujem uberať. Chcem robiť kvalitné zákroky, pričom tie vykonávame šetrne a iba v lokálnej anestézii. Presne tým sa, ako som už spomínal, odlišujeme od konkurencie, dokonca by som povedal, že práve daný typ anestézie pri takýchto úkonoch robí z nášho tímu unikát.

Vašou špecializáciou sú, ako ste už spomínali, zákroky estetickej chirurgie v oblasti tváre. Ktorý z nich považujete za najnáročnejší?

Za mňa je to jednoznačne facelift, ktorý je skutočne rozsiahlym úkonom. V minulosti mával až príliš jednoduchú schému: zárez, posunutie tkanív a hotovo. V posledných rokoch je celý postup nepochybne zložitejší, využívajú sa špecifické techniky: miniinvazívne facelifty, rozsiahle, hlboké, SMAS či High-SMAS, Deep Plane. Je ich veľmi veľa. Presne na tento fakt som reagoval a nechal si patentovať vlastný druh faceliftu V Lift. Ide o modifikovaný vertikálny typ faceliftu, ktorý uvoľňuje svalové vrstvy SMAS – platyzma komplexu (čo sú svaly a fascie) – a predovšetkým hlbšie vrstvy svalov zodpovedné za výraz tváre. Vďaka V Liftu získa tvár opäť oválny tvar, je spevnená a mladistvo atraktívna. Rezy sú vždy vedené dovnútra do ucha – za výbežok zvaný tragus – a za uchom do vlasatej časti hlavy. Pri operácii používam tkanivové lepidlo. V Lift sa vykonáva v lokálnej anestézii (v kombinácii s analgosedáciou) a trvá zhruba 2 hodiny. Zákrok je možné kombinovať s ďalšími výkonmi, napríklad s lipofillingom tváre, prípadne s operáciou očných viečok. Bezprostredne po zákroku je pacientke nasadený sterilný obväz, ktorý si nechá na hlave. Za 2 dni sa obväz zloží a nasadím jej kompresnú ohlávku, tú odporúčam nosiť po dobu 10 dní. Stehy sú kompletne vstrebateľné, čiže sa nevyťahujú. Po zložení obväzu treba jazvičky dezinfikovať, neskôr je vhodné premasťovať ich a robiť tlakové masáže.


Ako by ste zhodnotili pomer motivácií klientov k absolvovaniu zákroku – prevažujú zdravotné dôvody, alebo skôr estetické?

Jedno i druhé. Pri viečkach je to dokonca 50 na 50 %. Ťažké viečka, rozostrené videnie, častá únava. Aj tieto faktory dokážu znížiť kvalitu života a mnohí ľudia o tom netušia. Pretože sa ich to netýka. Na hornom viečku máme dva tukové vačky, pri dolnom tri, ktoré rovnako spôsobujú padanie viečok a operujeme ich pomerne často. Klientom pomôžeme tým, že ich do určitej miery odstránime, odoberie sa kožný nadbytok a je ohromujúce, že aj tento, vskutku nenáročný úkon, sa zaslúži o kvalitnejší život pacientky.

Mnoho žien pred samotným zákrokom isto zaujíma, ako budú po zákroku vyzerať.

To je pravda. Pri operáciách tela využívame rôzne 3D vizualizácie, vďaka ktorým presne zmeriame proporcie danej klientky a pokiaľ má záujem, povedzme o augmentáciu poprsia, môže – presne ako vravíte – vidieť očakávaný výsledok zákroku. Takisto je dobre známy prístroj Morpheus. Odborník s pomocou tohto prístroja zhotoví reálny 3D sken tváre a klientka vďaka konkrétnym nastaveniam uvidí, ako sa plánovaná procedúra prejaví na jej tvári. Na konzultácii vezmete virtuálne striekačku a aplikujte do pokožky botulotoxín. Zmeníte tvar čeľustnej línie identicky ako po neinvazívnych prístrojových faceliftingových terapiách, alebo jej odstránite z pokožky pigmentáciu. Pokiaľ dáma potrebuje viac času na rozmyslenie, Morpheus túto požiadavku splní. Report z virtuálneho zákroku je pri tomto prístroji úplnou samozrejmosťou, a tak sa môže klientka poradiť so svojím okolím.

Je plastická chirurgia, z pohľadu financií, prístupná aj pre bežných ľudí?

Myslím si, že vo väčšine prípadov určite. Osobne sa však snažím kráčať s dobou. Sledujem, čo sa deje v zahraničí. Chcem mať prístroje a nástroje, ktoré používajú špičkoví plastickí chirurgovia, nasledujem najnovšie trendy. To pochopiteľne niečo stojí a v adekvátnej rovine sa premieta aj do konečnej ceny zákrokov. Používam prístroje, ktoré som zakúpil do osobného vlastníctva. Aj z týchto dôvodov patrím k drahším plastickým chirurgom.

„V júli operujem možno najviac viečok z celého roka.“

Platí v prípade tvárových úkonov, že je lepšie absolvovať ich počas chladnejších mesiacov?

Dlhé roky to tak bolo zaužívané, aj moji učitelia hovorievali, že vhodnejšie sú jarné, jesenné či zimné mesiace, letu je lepšie vyvarovať sa. Postupom času to neplatí a začalo sa operovať aj v lete. Dokonca by som povedal, že v júli operujem možno najviac viečok z celého roka. Je to tým, že určitá klientela, ako napríklad pani učiteľky, nemajú priestor a čas absolvovať zákrok počas roka. Využijú naň primárne letnú pauzu. Ani na Floride nik nerieši, či je teplo alebo chladnejšie počasie a zákroky všetkých typov sú realizované celoročne. Dôležité je, aby mal pacient po operácii dostatok času na zotavenie. To znamená, že pokiaľ klient pôjde na zákrok v júli a dva či tri týždne strávi doma v klimatizovanom prostredí, vynechá kúpalisko, je to jeho voľba a nie som proti. Na druhej strane, keď operujem klientku dajme tomu v novembri, nikde nemám záruku, že koncom mesiaca (ne)vyrazí do Thajska, Afriky či Indonézie, kde býva v tom čase extrémne horúco. Ročným obdobím sa už pri realizovaní plastických a estetických úkonov neriadim. Na dodržiavanie pooperačnej disciplíny ale každú klientku dôrazne upozorním.

Vašu kliniku vyhľadávajú i mnohí zahraniční klienti. Navštívi vás žena, ktorá podstúpi plastickú operáciu poprsia. Ide o zákrok, ktorý si vyžaduje pravidelné kontroly, nie je to jednorazová návšteva. Zostávajú v krajine dlhšie, alebo riešia pooperačnú starostlivosť u iného odborníka?

Keď som začínal, chcel som mať všetko pod palcom. Tieto tendencie mávam dodnes, najradšej by som sledoval každý krok, presvedčil sa na vlastné oči, že je všetko v poriadku a hojí sa tak, ako má. Moja klientela sa ale postupne rozrástla, mám veľa klientov z rôznych kútov Českej republiky, zo Slovenska, z Viedne, neraz prichádzajú i ľudia z väčších diaľok, Spojené štáty nevynímajúc. Nie je preto reálne, aby cestovali (prepravovali sa letecky) na každú jednu kontrolu osobne. Ponúkam im preto videohovory, počas ktorých po vizuálnej stránke skontrolujeme všetko podstatné, ďalej kontroly na inom mojom pracovisku, čo logicky nemám veľmi rád, viem im odporučiť aj iného odborníka, kolegu, ktorý ordinuje v ich blízkosti a dôverujem mu.

Disponuje plastická chirurgia zvláštnosťami, ktoré sa chirurg nedokáže naučiť a musí mať na ne špeciálny talent?

Pri tejto otázke použijem prirovnanie k športu. Behať vie takmer každý. Otázkou je, ako rýchlo, alebo aj akým štýlom. Niekto behá ako blesk a navyše esteticky, keďže má pekné držanie tela. Aj v prípade plastickej chirurgie platí, že každý chirurg zoperuje klientku do istého časového horizontu. Nemyslím teraz tie najťažšie rekonštrukčné operácie. Otázkou je, za ako dlho, s akým výsledkom. Takže z môjho pohľadu by sa plastický chirurg mal jednoznačne na niečo špecializovať. Vezmime si bežca, ktorý behá 100 a 200 metrov, maximálne k tomu pridá ďalších 400 metrov. Nikdy nebeží 800 alebo 1 500 metrov, pretože to si vyžaduje iné držanie tela, iné rozvrstvenie, iné rozplánovanie, na to sú machrami iní bežci, s inou svalovou hmotou. Aj v prípade plastickej chirurgie platí, že ak sa niekto špecializuje na prsia, neustále operuje iba prsia a len sem-tam vykoná rhinoplastiku, je na 90 % isté, že ju neurobí tak dobre ako odborník, ktorý sa zameriava výlučne na nosy. Mojou silnou stránkou je úprava tváre, rôzne techniky a facelifty. Okrem toho robím množstvo operácií pŕs a s otcom gynekológom vykonávame aj estetické úpravy genitálií: vaginoplastiku, perineoplastiku, labioplastiku, lipofilling, čo značí aplikáciu tuku do vonkajších pyskov.

Ako jeden z mála vykonávate operácie tváre v lokálnej anestéze. Keby chcel vašu metódu použiť iný odborník, musí vás o to požiadať?

V lokálnej anestéze môže operáciu vykonať ktokoľvek, pochopiteľne záleží od samotného rozsahu a prevedenia. Mojou srdcovou technikou je hĺbkový facelift v zmysle Deep Plane, kde som presvedčený, a zo skúseností viem, že efekt je dlhodobý. Výsledok je udržateľnejší než minilifty, ktoré by sa previedli podobným rezom. Na klinike mám kolegyňu, ktorá bude tiež vykonávať facelifty, no nie samotný V Lift (patentovaný zákrok, pozn. red.). Ten by som mal rád ako známku, že ho robím jedine ja, ide o značku kvality. V dnešnej dobe existujú, žiaľ, facelifty s rôznymi názvami. Ľudia potom niečo vidia, povedia si, že to je fajn, dajú sa zoperovať, ale vôbec neriešia, kto ich operuje.

Prečo je pri niektorých typoch zákrokov vidieť výsledok až po niekoľkých mesiacoch alebo dokonca po roku?

Pretože veľmi záleží, do akých štruktúr operatér intervenuje. Akonáhle zasiahne do hlbokých štruktúr, preruší fascie, posúva tvárové svaly a svojím spôsobom ich premiestňuje, tkanivo prirodzene opuchá. Potom leží gro na pleciach pacienta a jeho sebadisciplíne, ovplyvňuje tým spôsob, akým sa rana hojí, ako dlho opuchy pretrvávajú. Pooperačná starostlivosť má obrovský význam. Postupom času, hojením dochádza k tomu, že sa tvár usadí a pomaličky dostáva do požadovanej formy. Drvivá väčšina klientok, ktoré sa rozhodnú pre tento druh operácie, má štyridsať až päťdesiat rokov. Najčastejšie ich trápi, že koža nie je napätá, ovísa, prepadáva cez dolnú čeľusť, takže ani krk nie je na prvý pohľad pevný.

Kozmetický biznis, predovšetkým v posledných rokoch, neuveriteľne napreduje. Možno ním docieliť výsledky porovnateľné s neinvazívnou formou estetickej chirurgie?

V určitých fázach to už nie je možné. Pokiaľ je koža povolená, má viac vrások a prevísa, je nevyhnutné radikálnejšie, čiže chirurgické riešenie. Samotné úkony je ale vhodné kombinovať. Svojim klientom zvyknem hovoriť: Než si kúpite vonný stromček do auta, kúpte si to auto. Kúpiť si auto znamená nechať si urobiť facelift. A následne si môžem dokúpiť voňavý stromček, teda nechať si aplikovať botulotoxín, respektíve podstupovať nové procedúry. Táto postupnosť by mala byť dodržaná, nech tvár pôsobí mladistvo, sviežo a prirodzene. Aby som to zhrnul, je dôležité mať v určitej fáze zarovnané štruktúry, čiže previesť konkrétnu formu faceliftu. A tú potom dopĺňať o menšie procedúry.

Foto: archív T. Ventrubu

inVitro Plastická a rekonštrukčná chirurgia image
Tento článok sa nachádza v čísle invitro 03/2022

Plastická a rekonštrukčná chirurgia

Práve máte pred sebou posledné tohtoročné číslo magazínu inVitro venované plastickej a rekonštrukčnej chirurgii – téme, ktorá v posledných rokoch rezonuje z každej strany. Kult krásy preniká už…

Objavte ponuku
testov na unilabs.online

Prevencia žena
Objednať

Nemôžem si dovoliť ochorieť. Svoje zdravie, vitalitu, hmotnosť, hormóny aj kondíciu chcem mať pod kontrolou a užívať si život naplno.

Objednať
Moja imunita
Objednať

Môj ochranný štít. Ako mi funguje? Dokáže ma naozaj účinne chrániť pred vírusmi a baktériami?

Objednať
Hmotnosť
Objednať

Mám problém schudnúť. Prečo? Moja váha ide pomaly hore, ani neviem ako. Mám pocit, že priberám zo vzduchu. Kde začať?

Objednať
author

Danka Šoporová

Všetky články autora