PLASTICKÁ OPERÁCIA ALEBO PSYCHOTERAPIA?

08. December 2022
Obrázok článku

Plastické operácie dvíhajú sebavedomie ľuďom, ktorí prekonali devastačnú chorobu, úraz, alebo im vrodené deformácie výrazne zasahujú do výzoru. Zbaviť komplexov a zlepšiť kvalitu života však môžu aj väčšie prsia, zdvihnuté viečka či tvár bez vrások. Ak sa to nepreženie, pretože hranica je krehká. A túžba po dokonalosti môže viesť k nekritickej strate identity.


Čo všetko máš urobené? Túto otázku počuť medzi priateľkami po štyridsiatke čoraz častejšie. Téma neinvazívnych a invazívnych zákrokov sa dostáva na program v takmer každej spoločnosti. Trend je vyzerať mlado a sviežo. „Mám už šesťdesiat rokov a teší ma, keď ma ľudia chvália za môj mladistvý výzor,“ hovorí zdravotná sestra Denisa, ktorá však okrem operácie padnutých viečok nepodstúpila žiadnu plastickú operáciu. Za svoj prirodzene omladený výzor vďačí len neinvazívnym zákrokom. ,,Nedávno sme mali v ordinácii pacienta, ktorý sa ma priamo opýtal, čo mám urobené, že tak dobre vyzerám. Vraj jeho žena podstúpila lifting tváre a zväčšenie pier, ale už to nie je ona…“

Dvíha prsia aj sebavedomie
Plastická operácia môže a väčšinou aj skutočne pozdvihne sebavedomie ľudí, ktorí prekonali devastačnú chorobu alebo úraz. Vrodené deformácie či stavy po úrazoch negatívne pôsobia na psychiku človeka. Takto postihnutí ľudia sa často vyčleňujú zo spoločnosti, uzatvárajú sa do seba. Ich izolácia sa, samozrejme, odráža v partnerských a pracovných vzťahoch.

Oveľa viac ľudí však podstupuje plastickú operáciu z iných dôvodov. Dúfajú, že zákrok na prsiach, viečkach, nose alebo bruchu vzbudí záujem o ich osobu u opačného pohlavia alebo zvýši šancu uplatniť sa na pracovnom trhu. Mnohým ľuďom môže plastická operácia skutočne pomôcť aj po psychickej stránke a v niektorých prípadoch odporúča zákrok dokonca aj psychológ.

Do istej miery je aj plastický chirurg psychológom – mal by rozpoznať zrelé rozhodnutie od nejasného želania pod tlakom okolia či partnera. Chceme zmeniť vzhľad svojho tela, aby sme sa páčili sami sebe, alebo preto, že to ocení náš partner alebo partnerka? Častokrát je prípad pre psychológa skôr ten, kto prehovára druhého k plastickej operácii. A najnovší trend? Majetní muži chcú mať po svojom boku dokonalé ženy, ktorými potvrdzujú svoj sociálny status. V posledných rokoch však rastie záujem o plastické operácie a kozmetické zákroky aj medzi mužmi. Bodujú operácie očných viečok, odstránenie prevísajúcej kože na bruchu či liposukcia.


Najlepší čas na operáciu? Pandémia
Plastickí chirurgovia posudzujú zdravotný stav potenciálneho klienta, ale skúmajú aj jeho psychickú motiváciu k operácii. Nie nadarmo sa plastickej chirurgii hovorí aj psychochirurgia.

Pred zákrokom sa plastický lekár rozpráva s pacientom o tom, čo od operácie očakáva, aby zhodnotil, či sú jeho želania reálne. Vysvetľuje, prečo a ako sa budú robiť jednotlivé kroky operácie a čo bude ich výsledkom.

Krajným prípadom a obávanou diagnózou v ordináciách plastických chirurgov je porucha vnímania vlastného tela, posadnutosť dokonalým fyzickým zjavom – dysmorfofóbia. Odhalí ju zvyčajne vysoký počet plastických zákrokov. Človeku s touto psychickou poruchou sa výsledok operácie nikdy nebude páčiť a svoje telo aj peňaženku bude trápiť ďalšími a ďalšími operáciami.

Záujem o plastické zákroky, paradoxne, vzrástol počas pandémie COVID-19. Zvýšený záujem o termín operácie po uvoľnení prísnych opatrení mali na svedomí aj videokonferencie, prostredníctvom ktorých sme počas izolácie v pracovnom aj voľnom čase komunikovali. Webkamery, žiaľ, ponúkali často nelichotivý pohľad na našu tvár. Navyše, dlhá izolácia a home office poskytli možnosť diskrétneho zotavenia sa po operácii v pohodlí domova. Ak bolo treba vyjsť medzi ľudí, rúško ukrylo opuchnutú tvár a podliatiny pred neželanými pohľadmi okolia. Keďže financie určené pôvodne na cestovanie ostali doma, mohli sa bez výčitiek svedomia investovať.

Virtuálna identita
Tvár bez kruhov pod očami, pleť bez vrások, široké lícne kosti, plné pery – to všetko sa dá urobiť šikovným aplikáciami. Stačí si ich stiahnuť do telefónu. Tvár päťdesiatničky je po ich použití ako po liftingu za päťtisíc. Chýbajú vrásky, ale často aj identita. Zo selfie, ktorý žena túžiaca po opätovnej mladosti zverejní na Facebooku či Instagrame, sa na jej priateľov a známych pozerá celkom iná žena.


Ak je dospelá osoba spokojná so svojím výzorom, možno to považovať za nevinnú zábavu. Svoj výzor si však čoraz častejšie upravujú pomocou rôznych filtrov aj mladšie ročníky – deti aj tínedžeri. A často tejto zdanlivej, virtuálnej dokonalosti podľahnú.

Fenomén dokonalých selfie fotiek prenikol aj do ordinácií plastických chirurgov ako „snapchat dysmorfia“, túžba podobať sa svojmu virtuálnemu a upravenému ja. Za týmto pojmom stojí britský lekár Tijion Esho, odborník v oblasti neinvazívnych kozmetických zákrokov. Priznáva, že čoraz viac klientov prichádza do jeho ordinácie s upravenými selfie a želajú si vyzerať presne rovnako. Ak je takáto upravená fotka odrazovým mostíkom ku konzultácii, nemám nič proti nej. Ak však niekto trvá na rovnako veľkých očiach, ako má na filtrovanej selfie, musím ho odmietnuť s tým, že takýto výsledok je nereálny,” hovorí doktor Tijion Esho.

Tak ako všetky odvetvia, aj plastická chirurgia využíva silu Instagramu na svoju reklamu. Ak mladá či zrelšia žena alebo muž uvažujú o skrášľujúcom zákroku, pri svojom pátraní po najlepšom odborníkovi s veľkou pravdepodobnosťou neobídu sociálne siete. Kde inde by našli takú pestrú galériu zákrokov. Vďačia za to slovenským plastickým chirurgom, najmä mladšej generácii, ktorí pravidelne zverejňujú fotografie svojej práce na Instagrame.

Vplyv sociálnych médií na počet plastických zákrokov potvrdzujú aj údaje AAFPRS, Americkej akadémie plastickej a rekonštrukčnej chirurgie tváre (The American Academy of Facial Plastic and Reconstructive Surgery) z roku 2020 – až 72 % členov akadémie uviedlo, že pacienti žiadali o kozmetické procedúry z dôvodu, aby vyzerali lepšie na svojich selfie. Zvyšuje sa tiež počet neinvazívnych zákrokov u mladých ľudí do tridsať rokov. ,Dramatický nárast záujmu o plastickú chirurgiu tváre môžeme pripísať zvyšujúcemu sa veku a kúpnej sile mileniánov. Táto generácia je mimoriadne informovaná pokiaľ ide o najnovšie trendy v estetike a starostlivosti o zovňajšok,“ uvádza prezidentka organizácie Mary Lynn Moranová.

Bez filtra, ale s pravou tvárou
Na opačnej strane barikády stoja veľké spoločnosti, ktoré čoraz častejšie vo svojich reklamných kampaniach uprednostňujú prirodzenosť. Hashtag #theselfietalk propaguje skutočnú prirodzenú ženskú krásu. „Vo fotografických filtroch vidíme obrovský kreatívny potenciál a možnosť sebavyjadrenia. Keď sú však editačné aplikácie používané na vytvorenie nerealistického obrazu krásy, môže to mať zničujúce dôsledky pre sebavedomie mladých ľudí,“ vyjadrila sa ku kampani za prirodzený výzor Firdaous El Honsali, globálna riaditeľka komunikácie a udržateľnosti značky Dove. Podľa prieskumu tejto kozmetickej značky, viac než 80 % trinásťročných dievčat používa pred publikovaním svojich fotografií retušovacie aplikácie. Dievčenskému sebavedomiu neprospieva nerealistický model krásy propagovaný kozmetickým a módnym priemyslom, ani zvýšený čas, ktorý trávia pri obrazovkách smartfónov a počítačov.

Aj Instagram už niekoľko rokov ovplyvňujú snahy o reálne zobrazovanie skutočnosti. Hashtagy #nofilter, #nomakeupselfie alebo #celebratetheimperfect sú čoraz populárnejšie. A majú svojich fanúšikov, hoci ich používatelia čelia strate tisícok sledovateľov na svojich účtoch.

Foto: Shutterstock

inVitro Plastická a rekonštrukčná chirurgia image
Tento článok sa nachádza v čísle invitro 03/2022

Plastická a rekonštrukčná chirurgia

Práve máte pred sebou posledné tohtoročné číslo magazínu inVitro venované plastickej a rekonštrukčnej chirurgii – téme, ktorá v posledných rokoch rezonuje z každej strany. Kult krásy preniká už…

Objavte ponuku
testov na unilabs.online

Zlá nálada
Objednať

Nervozita, podráždenosť, výbušnosť, zvýšená únava, strach a neistota, pocity zbytočnosti, sklony k prejedaniu sa, či naopak nechuť do jedla, depresie… Prečo práve u mňa?

Objednať
Stres
Objednať

Ovplyvňuje váš zdravotný stav na všetkých úrovniach. Vyčerpáva vás, poškodzuje vašu imunitu a vytvára podmienky pre rozvoj tých najvážnejších civilizačných ochorení.

Objednať
Prevencia žena
Objednať

Nemôžem si dovoliť ochorieť. Svoje zdravie, vitalitu, hmotnosť, hormóny aj kondíciu chcem mať pod kontrolou a užívať si život naplno.

Objednať

Jana Klimanová

Všetky články autora