REKONŠTRUKCIA PRSNÍKA? PEKNÁ BODKA NA ZÁVER

15. December 2022
Article image

Keď Eve Bacigalovej chirurg oznámil, že jej bude musieť odstrániť celý prsník, jednou z jej prvých obáv bolo, ako bude chodiť na nudapláž. Informácia o možnej rekonštrukčnej operácii zanikla v množstve ďalších – o operácii, chemoterapii, o ožarovaní. Po dvoch rokoch liečby jej plastický chirurg vrátil pocit ženskosti. Nový prsník je pre ňu aj pre ostatné ženy symbolickým uzatvorením etapy života s rakovinou.


Po úspešnej liečbe môže žena absolvovať plastickú rekonštrukciu prsníka. Sú onkologické pacientky dostatočne informované o tejto možnosti?

Pred desiatimi rokmi, keď som podstúpila chirurgické odstránenie prsníka, bola informovanosť biedna. Hoci mne o tejto možnosti povedal onkochirurg súčasne s tým, ako mi oznámil, že mi bude musieť odstrániť celý prsník. V prvom balíku tých najstrašnejších informácií bolo aj to, že liečba bude dlhá, ale keď to všetko dobre dopadne, môžem podstúpiť rekonštrukčnú operáciu. Keďže ma však čakal veľmi dlhý proces liečby, nezaujímala som sa o to. Dnes už je situácia lepšia. V rámci nášho občianskeho združenia Amazonky sme si začali medzi sebou vymieňať informácie o rekonštrukčných operáciách. Komunikujeme cez Facebook, nakontaktovali sa na nás aj plastickí chirurgovia, ktorým záležalo na tom, aby sa pacientky o tejto možnosti dozvedeli.


Po akom čase môže ísť pacientka na plastický zákrok?

Po dvoch rokoch, keď je pacientka v poriadku, čo sa týka primárneho ochorenia, môže ísť na rekonštrukciu. Čas môže predĺžiť ožarovanie, ak sa pri ňom výrazne poškodí kožné tkanivo. Vtedy treba čakať na regeneráciu. Bola som v dobrej kondícii, takže som mohla ísť na rekonštrukciu po dvoch rokoch.

Hradí túto operáciu v plnej výške poisťovňa?

Rekonštrukčnú operáciu po onkologickom ochorení prsníka hradí poisťovňa. V prípade dodatočných zákrokov na druhom, zdravom prsníku z dôvodu modelácie a dosiahnutia symetrie to závisí od tej-ktorej poisťovne.


Aké pozitíva prináša do života žien táto operácia?

Po rekonštrukcii sú ženy výrazne spokojnejšie, sebavedomejšie. Strata prsníka je obrovský zásah do ženstva. Rovnako ako vypadanie vlasov, ako dôsledok chemoterapie. To, že som stratila vlasy, ma zraňovalo ešte viac než fakt, že mi zobrali prsník. Až postupne, keď sa dal dokopy môj organizmus, keď mi narástli vlasy, som začala rozmýšľať nad rekonštrukciou. Okrem estetického a psychologického je dôležité aj zdravotné hľadisko. Pri väčších prsiach asymetria po odstránení jedného prsníka nerovnomerne zaťažuje chrbticu a spôsobuje bolesti.

„Ak je vo vzťahu niečo rušivé, ak partnerstvo nefunguje, táto diagnóza je katalyzátorom a dvojica sa rozíde. Naopak, ak bol vzťah funkčný, ešte viac sa zblížia.“

Ako reagujú na odstránenie prsníka – dominantného symbolu ženskosti – muži a partneri?

Ja som partnera nemala, môžem hovoriť len zo skúseností mojich kamarátok a iných pacientok. Nesťažujú sa na to, že by to ich intímny život nejako výrazne poznačilo. Ak je vo vzťahu niečo rušivé, ak partnerstvo nefunguje, táto diagnóza je katalyzátorom a dvojica sa rozíde. Naopak, ak bol vzťah funkčný, ešte viac sa zblížia.

Aké sú dôvody žien, ktoré rekonštrukciu odmietnu?

Niektoré ako dôvod uvádzajú obavy z anestézie. Je možné, že niekto reaguje na anestéziu zle, ale osobne to vnímam ako náhradné vysvetlenie, nie pravý dôvod. Staršie pacientky nad tým často mávnu rukou, nepovažujú to za potrebné, vravia, že už to nejako doklepu s jedným prsníkom. Mladým ženám operácia vráti sebavedomie, pocit kompletnosti tela, psychologicky sa uzavrie skúsenosť s onkologickým ochorením. Je to taká pekná bodka na záver.

Akú má životnosť táto operácia? Musí sa opakovať?

Žena je po tomto zákroku sledovaná rovnako ako zdravá klientka po výlučne estetickej operácii. S ohľadom na onkologickú diagnózu chodieva väčšinou raz do roka na preventívne mamografické a sonografické vyšetrenie. Implantáty sú čoraz kvalitnejšie, len výnimočne sa stáva, že sa poškodia mechanicky a je potrebná reoperácia. Takisto sa môže stať, že telo pacientky implantát odmietne ako cudzie teleso, objavia sa zápaly a iné komplikácie. Vtedy sa musí odstrániť a plastický chirurg musí zvažovať iné alternatívy.

Myslia onkochirurgovia už počas odstraňovania nádoru na to, že prsník sa bude rekonštruovať a prispôsobujú tomu operáciu?

Môj operatér bol veľmi osvietený a urobil zákrok tak, aby vo výstrihu nebolo vidno jazvu. Napriek tomu bol vedený rez priečne a odstránili mi aj bradavku. Pri jednej mojej priateľke operatér použil postup, keď jej nechal väčšiu časť kože prsníka, akési vrecko, ktoré jej prišili o telo. Po dvoch rokoch, pri rekonštrukcii ho rozbalili a vyplnili implantátom. Ona má teda prsník so zachovanou bradavkou. Postupov je viac. Je to veľmi individuálne, pri každej pacientke operatér volí tú najvhodnejšiu metódu.

Neuvažovali ste o využití vlastného tukového tkaniva?

Sú rôzne typy rekonštrukcie prsníkov – buď sa pri nich využívajú expandery a silikónové implantáty, alebo sa využije tkanivo získané z podbruška ženy – TRAM lalok (transverse rectus abdominis musculocutaneous flap, lalok z priečneho brušného svalu). V druhom prípade vyzerá výsledok prirodzenejšie, treba však rátať s oblúkovitou jazvou, navyše v oblasti bikín. Keďže ja som bola po liečbe dosť vychudnutá, v mojom prípade operatér siahol po prvej možnosti.

Čo v prípade, keď telo ženy implantát odmietne?

V tom prípade sa použije spomínaný brušný lalok. Stalo sa to jednej mojej priateľke. Jej telo zle reagovalo na implantát, mala opakované zápaly. Operácia pomocou druhej metódy vyriešila jej problém.

Vo vašom prípade radikálnej mastektómie museli kožu najskôr na silikónový implantát pripraviť…

Áno, keďže kože bolo po operácii málo, museli mi vložiť pod kožu expander, ktorý postupne napĺňali fyziologickým roztokom. V tomto prípade je určujúci vek pacientky, aby bola zachovaná pružnosť pokožky. Keď mi lekár povedal, že mi vložia expander, ktorý budú dofukovať, predstavila som si, že budem mať pod pazuchou ventil ako na plávacom kolese… Roztok sa však aplikuje ihlou do otvoru expanderu, ktorý je celý pod kožou.

Bol zákrok, pri ktorom vám implantovali expander, bolestivý?

Tri dni po operácii som sa cítila tak, akoby ma Messi kopol do brucha. Svalovicu som mala všade. Nevedela som si ani sama sadnúť, museli mi pomáhať. Po zahojení som sa však nemusela vôbec obmedzovať, mohla som aj športovať. Počas ďalších návštev u lekára mi dopĺňali fyziologický roztok, kým sa prsník nenaplnil do požadovanej kapacity.

Veľkosť prsníka ste si určili vy alebo lekár?

Lekár, podľa mojej telesnej konštitúcie. Po rekonštrukcii odstráneného prsníka je však viditeľná asymetria s druhým, zdravým prsníkom. Jeden je prirodzený a druhý ako na bábike Barbie. Preto som sa rozhodla aj pre úpravu zdravého prsníka, čo sa udialo pri druhej operácii, keď mi zároveň vymenili expander za silikón.

„Mladým ženám operácia vráti sebavedomie, pocit kompletnosti tela, psychologicky sa uzavrie skúsenosť s onkologickým ochorením.“

Čo všetko vám urobili na zdravom prsníku?

Tiež mi vložili implantát, ktorý skorigoval disproporciu a pri treťom zákroku mi plastický chirurg zdvihol bradavku.

Aký bol potom váš pohľad do zrkadla, aký bol váš návrat k ženskosti?

Mala som pocit, že som opäť kompletná žena. Hoci bez podprsenky to vyzerá stále trochu asymetricky, podstatné je, že mám dva prsníky. Na modelovanie bradavky, ktorá sa dá tiež vytvoriť lalokmi na koži, sa mi už nežiadalo ísť.

Aj dvorec sa dá rekonštruovať, použitím pigmentovaného kožného transplantátu pacientky alebo dotetovaním. Vy ste to vyriešili inak.

Vyriešila som to tak, že som si dala cez prsník urobiť veľké tetovanie, aby som prekryla jazvu, chýbajúci dvorec a bradavku. Tetovanie tak očarilo jednu rádiologičku na mamografii, že ma požiadala, či si môže môj prsník odfotiť, aby inšpirovala iné ženy, ako sa to dá urobiť.

„Možno aj vďaka mojej profesionálnej skúsenosti s médiami sa nám podarilo vybudovať imidž organizácie, v ktorej nie sú zúfalé pacientky hľadajúce pomoc, ale veselé a krásne ženy, ktoré pomoc vedia dávať.“

Aké bolo vrátiť sa po tejto skúsenosti a s novými prsiami k naturizmu, ktorý vyznávate?

Počas liečby, keď som nemohla chodiť na slnko, som nuda pláž vynechala. Po rekonštrukcii som si chránila prsia podprsenkou, pretože jazvy nemohli ísť na slnko. Bolo to komické, lebo som mala nie spodný, ale vrchný diel plaviek. Bola som jednoznačne najnápadnejšia, ale komunita, v ktorej sa pohybujem, to akceptovala. Po zahojení som sa vrátila k naturizmu so všetkým, čo k tomu patrí. Nebolo to také jednoduché, musela som svoj nový výzor a jeho odhalenie spracovať, ale bola to výzva. Veľmi sa teším, že obáv z vyzliekania na verejnosti sa zbavili aj moje priateľky z nášho občianskeho združenia Amazonky. Je nás viac, každá má iný zákrok a jedna dokonca chodí na nudu bez prsníka. Je to veľmi oslobodzujúce, je to návrat k normálnosti.

Pred desiatimi rokmi ste boli nesprávne, respektíve neskoro diagnostikovaná, avšak nie z vlastnej viny, preto bol zákrok taký radikálny. Čo by ste s dnešnými skúsenosťami urobili inak?

Urobila som všetko, čo pacient urobiť má. Našla som si hrčku a išla som za odborníkom. Isteže, chcela som počuť dobrú správu. Keď mi povedali, že to je tuková hrčka a nemám sa znepokojovať, tešila som sa. Veď to som chcela počuť. Preto som sa nedožadovala ďalších vyšetrení. Žiaľ, neposlali ma ani na mamografiu. Až keď sa nádor začal zväčšovať, spozornela aj moja gynekologička a veci sa konečne pohli. Moje kamarátky, ktorým sa stalo niečo podobné, počúvali svoju intuíciu, ktorá im hovorila, že to nie je v poriadku. Išli na iné pracovisko alebo trvali na tom, aby boli dôkladne dovyšetrené. Ja som to neurobila, ale nevnímam to tak, že to bola moja chyba.


Ako si vymieňate v rámci združenia Amazonky informácie, aj o rekonštrukčných operáciách?

Na Facebooku máme uzatvorenú skupinu a poradňu. Tu si vymieňame konkrétne skúsenosti s plastickými chirurgmi a spôsoby zákrokov. Keď sa stretneme na nejakej našej akcii, na toaletách s hrdosťou ukazujeme adeptke na operáciu naše prsníky. To by ste mali vidieť… Ženy sú pozitívne šokované, aký výsledok sa dá dosiahnuť a ich rozhodnutie pre operáciu to len podporí.

Združenie Amazonky, ktorého ste predsedníčkou, vzniklo pred deviatimi rokmi. Čo všetko robíte pre svoje členky?

Svojim členkám, ktorých je približne 350, poskytujeme celý balík služieb. Spolupracujeme s dvomi psychologičkami, poskytujeme sociálno-právne služby – pomáhame pri invalidných dôchodkoch, rôznych náhradách, bonusoch a zvýhodneniach v rámci ZŤP, s kompenzačnými pomôckami. Poskytujeme lymfodrenážne masáže, pomáhame v prípadoch, keď ženám v pokročilom štádiu ochorenia poisťovne neschvália liečbu inovatívnymi liekmi. To je obrovská téma, aj pacientky s pokročilým štádiom rakoviny chcú žiť kvalitne. Máme tiež bohatý pacientsky život, v rámci našich pobočiek po celom Slovensku. Organizujeme pobyty v kúpeľoch, nordic walkingové pobyty, zimné stretnutia. Máme tiež dlhoročný projekt na podporu prevencie. Podporujeme ženy, aby chodili každé dva roky na preventívne prehliadky, aby sa nebáli mamografického vyšetrenia, ktoré je – aj v dnešnej dobe – stále strašiakom.

Vstupujete aj do legislatívneho procesu?

Spolu s ďalšími pacientskymi organizáciami organizujeme konferencie, na ktoré pozývame zástupcov poisťovní a ministerstva. Ďalšou veľkou témou je manažment pacienta, v rámci ktorého pacientske operácie suplujú štát. Pacientky, ktorým oznámia, že majú onkologickú diagnózu, sa obracajú na nás, Amazonky, a my ich sprevádzame procesom liečby. Už dlhšie pracujeme na koncepte onkobagu – tašky, ktorú dostane pacientka na oddelení po chirurgickom zákroku na prsníku. V taške budú psychologické, sociálno-právne informácie a abeceda onkologického pacienta s vysvetlením terminológie, ktorá sa pri ochorení používa. Navyše, do tašky si môžu pacientky vložiť redóny, do ktorých po zákroku steká z operačnej jazvy hnis a krv. Pár dní po operácii treba s nimi všade chodiť, pacientky si ich dávajú napríklad do vrecka župana a odľahčene im hovoria gucci kabelky. Laika či príbuzných na návšteve však môže pohľad na ne dosť vyľakať.

So svojimi skúsenosťami so zhubným nádorom prsníka ste sa podelili v blogu aj v knihe, stali ste sa predsedníčkou združenia Amazonky a pomáhate ďalším ženám. Nechceli ste po tom všetkom, čím ste si prešli, uzatvoriť túto kapitolu a už sa k nej nevracať?

Počas liečby som si hovorila, že ak to prežijem, zatvorím za tým dvere. Priviažem o kameň všetky skúsenosti, bolesti a strach o život, hodím ich do Dunaja a už sa k nim nebudem vracať. Stalo sa však to, čo vám potvrdí každý psychológ – aj tie najstrašnejšie veci zovšednejú, otupí sa bolesť, ktorá je s nimi spojená. Okrem toho, že moje písanie o liečbe bolo psychoterapiou, angažovala som sa aj preto, že som si tým všetkým musela prejsť sama. Chcela som, aby sa to už ďalším ženám nestalo – aby sme sa spojili, učili sa jedna od druhej, vymieňali si skúsenosti. Dnes však už triezvo vravím, že po desiatich rokoch musím od onkológie odísť. Treba prepriahnuť, a tak hľadám pre Amazonky svoju nástupkyňu. Združenie je veľmi dobre nastavené, je funkčné, rešpektované, s dobrými vzťahmi s partnermi a podporovateľmi. Možno aj vďaka mojej profesionálnej skúsenosti s médiami sa nám podarilo vybudovať imidž organizácie, v ktorej nie sú zúfalé pacientky hľadajúce pomoc, ale veselé a krásne ženy, ktoré pomoc vedia dávať.

Foto: archív E. Bacigalovej

invitro image
Tento článok sa nachádza v čísle invitro 03/2022

Plastická a rekonštrukčná chirurgia

Práve máte pred sebou posledné tohtoročné číslo magazínu inVitro venované plastickej a rekonštrukčnej chirurgii – téme, ktorá v posledných rokoch rezonuje z každej strany. Kult krásy preniká už…

Objavte ponuku
testov na unilabs.online

Prevencia žena
Objednať

Nemôžem si dovoliť ochorieť. Svoje zdravie, vitalitu, hmotnosť, hormóny aj kondíciu chcem mať pod kontrolou a užívať si život naplno.

Objednať
Moja imunita
Objednať

Môj ochranný štít. Ako mi funguje? Dokáže ma naozaj účinne chrániť pred vírusmi a baktériami?

Objednať
Prevencia muž
Objednať

Chcem žiť bez obáv z rizika vzniku rôznych vážnych civilizačných ochorení. Aktívne a naplno...

Objednať

Jana Klimanová

Všetky články autora