Covid na nás zanechal rôzne následky. No nemusia to byť len fatálne zdravotné problémy, strata práce či iné životné katastrofy. Aj návšteva divadla môže byť zrazu problematickejšia.
Tešili sme sa do divadla, ako ešte nikdy. Bolo po prvej vlne covidu a nám sa podarilo zohnať lístky na predstavenie, ktoré bývalo pred pandémiou vždy beznádejne vypredané. Komédia, hviezdne obsadenie, osvedčený realizačný tím, dobré recenzie. Sedeli sme podľa vtedajších nariadení v rúškach, každé druhé sedadlo bolo voľné. Svetlá zhasli, herci začali hrať a my sme čakali, ako sa nás zmocní to čaro, ktoré možno zažiť len v divadle. A nič. Nič neprišlo. Vtipné dialógy sa po nás kĺzali ako po teflone, akoby sme sedeli za sklom, ako keby herci zabudli hrať. Odišli sme cez prestávku nahnevané domov.
Keď som svoje rozčarovanie opisovala viacerým divadelným fanúšikom, tvrdili, že preháňam a som príliš kritická. A tak som začala rozmýšľať nad tým, či chyba nebude skôr v prijímači ako vo vysielači. Alebo aj v prijímači. Možno že tak, ako herci skutočne po tej dlhej pauze a iných starostiach trochu vyšli z cviku, tak sme sa aj my, diváci trochu zabudli dívať. Trvalo mi niekoľko ďalších predstavení, kým som v divadle opäť pocítila to čaro, keď zabudnete na okolitý svet a necháte sa úplne pohltiť tým imaginárnym. Ale úprimne, ešte sa to nevrátilo v predošlej sile.
Často robím rozhovory s umelcami a spomínam im tento môj zážitok. Zaujíma ma, či si oni nevšimli, že publikum akosi ochladlo a horšie sa napája na rovnakú vlnovú dĺžku. Viacerí majú skôr opačný dojem, z divákov cítia skôr hlad po zážitkoch, ako po dlhom pôste, a tvrdia, že aj potlesk býva teraz dlhší a úprimnejší. Speváčka Katka Knechtová mi však potvrdila, že naozaj teraz musí vynaložiť viac energie a trvá jej dlhšie, kým divákov dostane do varu. Nie je to také samozrejmé, ako to bývalo pred pandémiou.
Akoby nás všetkých, nielen tých, čo prekonali covid, postihol jeden z jeho následkov nazývaný mozgová hmla. To je súborné označenie pre problémy so sústredením, zhoršenie pamäti a ďalších kognitívnych funkcií mozgu. Následná potreba zvýšeného úsilia túto „hmlu“ prekonať spôsobuje ešte väčšiu únavu a vyčerpanosť.
Tak, ako herci po dlhej pauze trochu vyšli z cviku, tak sme sa aj my, diváci, trochu zabudli dívať. Akoby nás všetkých, nielen tých, čo prekonali covid, postihol jeden z jeho následkov nazývaný mozgová hmla.
Nedávno som sa dočítala, že možno ani nie som tak ďaleko od pravdy. Dlhodobý stres vyvolaný radikálnymi životnými zmenami, ktoré pandémia priniesla, si vraj vyberá daň v podobe mozgovej hmly aj medzi tými, ktorí infekcii odolali. Podľa štúdie medzinárodného tímu pod vedením výskumnej pracovníčky Ludovicy Brusaferri z Harvard Medical School z februára 2022 môže stres aj u inak úplne zdravých ľudí vyvolať zápalové reakcie v nervovom tkanive mozgu.
Pre svoju štúdiu získal jej tím dáta o aktivite mozgu, vzorky krvi a behaviorálne testy zdravých obyvateľov štátu Massachusetts zhotovené pred štvormesačným lockdownom vyhláseným v roku 2020. U časti z nich lekári vykonali rovnaké merania po zrušení lockdownu. Tí účastníci, ktorí po lockdowne uvádzali viac príznakov duševnej a fyzickej únavy, s väčšou pravdepodobnosťou vykazovali príznaky zápalu mozgu.
„Zatiaľ čo výskum Covid-19 zaznamenal priam explóziu vedeckých prác, následky, ktoré pandémiou vyvolané spoločenské a životné zmeny mali na mentálne zdravie neinfikovaných ľudí, zostali nedostatočne preskúmané,“ hovorí Ludovica Brusaferri a dodáva: „Naša štúdia je príkladom toho, ako pandémia ovplyvnila ľudské zdravie nad rámec účinkov priamo spôsobených samotným vírusom.“
Jej spoluautor Marco L. Loggia poznamenáva, že ak uznáme, že pri symptómoch, ktoré zažívali mnohí počas pandémie, zohrával úlohu neurozápal, budeme ich vedieť lepšie liečiť postupmi a liekmi, ktoré zápal znižujú.
Mozgová hmla nie je nový pojem, iba sa teraz o nej viac hovorí v súvislosti s covidom. Pri jej domácom liečení sa odporúča upraviť stravu a životosprávu, spať, cvičiť, vylúčiť alkohol a fajčenie, meditovať a nevyhýbať sa spoločenským aktivitám. A tiež treba skúšať činnosti, ktoré stimulujú myslenie. Napríklad skladať puzzle alebo počúvať hudbu. Ja dodávam, že aj chodiť do divadla môže byť veľmi stimulujúce. Spoločne snáď tú hnusobu prekonáme.