Cukrovka, jej typy a príčiny
Cukrovka je bežný stav, ktorého príčinou je významné zvýšenie hladiny cukru v krvi. Môže postihovať jedincov v každom veku. Existuje niekoľko typov cukrovky, pričom najčastejším je cukrovka 2.typu. Hoci je cukrovka závažné ochorenie a vyžaduje si dôslednú liečbu a účinné zmeny životného štýlu, dá sa zvládať tak, aby ste mohli viesť plnohodnotný život a predchádzať komplikáciám.2
Cukrovka je stav, ktorý vzniká ak máte v krvi príliš vysokú hladinu cukru (glukózy). Glukóza (hlavný zdroj energie pre vaše telo) pochádza najmä zo sacharidov vo vašom jedle a nápojoch.
Krv prenáša glukózu ako zdroj energie do všetkých buniek vášho tela. Aby sa glukóza z krvného obehu mohla dostať do vnútra bunky a bola premenená na energiu, potrebuje pomoc. Pomocníkom je inzulín. Ak však váš pankreas, hovorovo podžalúdková žľaza, neprodukuje inzulín v dostatočnom množstve alebo sú bunky vášho tela na inzulín necitlivé, glukóza sa hromadí v krvnom obehu, čo spôsobuje vysokú hladinu cukru v krvi (hyperglykémiu).2 Pokiaľ pretrvávajú vysoké hladiny cukru v krvi príliš dlho, môžu byť príčinou nervového poškodenia alebo očných problémov.
Čím dlhšie máte cukrovku – a čím menej máte pod kontrolou hladinu cukru v krvi – tým máte vyššie riziko komplikácií. V konečnom dôsledku môžu komplikácie cukrovky spôsobiť, že jedinec nie je schopný plnohodnotnej práce, dokonca môžu ohroziť jeho život.3
Typy cukrovky
Cukrovka 1. typu je celoživotný stav, pri ktorom imunitný systém tela napáda a ničí bunky zodpovedné za tvorbu inzulínu, čím telu bráni produkovať inzulín.
Predpokladá sa, že cukrovka 1. typu je spôsobená autoimunitnou reakciou (t. j. reakciou, kedy organizmus útočí sám proti sebe). V súčasnosti neexistuje spôsob, ako predchádzať cukrovke 1. typu a jej príznaky sa vyvíjajú rýchlo. Ochorenie sa zvyčajne diagnostikuje u detí a mladých dospelých. Ak trpíte cukrovkou 1. typu, je nevyhnutné v záujme zachovania života aplikovať inzulín denne.3
Cukrovka 2. typu je chronický stav, pri ktorom organizmus neprodukuje dostatok inzulínu alebo sú bunky sú na inzulín necitlivé.4 Pri cukrovke 2. typu organizmus nevyužíva dobre inzulín a nedokáže regulovať hladiny cukru v krvi.
Ochorenie sa rozvíja veľa rokov a diagnostikuje sa zvyčajne u dospelých. Nemusíte si všimnúť žiadne príznaky, a preto v prípade, ak ste v ohrození, je dôležité pravidelne si kontrolovať hladinu cukru v krvi.3
Zníženie hmotnosti, správne stravovanie a cvičenie môžu pomôcť cukrovku 2. typu držať pod kontrolou, avšak v súčasnosti neexistuje žiadny špecifický liek, ktorý by ochorenie vyliečil. Ak sú diéta a cvičenie nedostačujúce na udržanie požadovanej hladiny cukru v krvi, môžu sa odporučiť lieky na cukrovku3 - perorálne antidiabetiká, prípadne v ťažkých prípadoch inzulín.
Špecifický typ cukrovky je LADA - latentný (skrytý) autoimunitný diabetes mellitus dospelých. Vyvíja sa pomaly a nenápadne ako cukrovka 2.typu, ale nemá jej typické príznaky a lieky na cukrovku - perorálne antidiabetiká sú neúčinné. Vyskytuje sa v dospelosti, ale prejavuje sa ako cukrovka 1.typu, autoimunitný proces postupne napáda a ničí bunky zodpovedné za tvorbu inzulínu. V záujme udržania zdravia sa vyžaduje denná aplikácia inzulínu.
Vedeli ste, že približne 5 – 10 % diabetikov má cukrovku 1. typu, odhadom 90 – 95 % diabetikov trpí 2. typom ochorenia a 6 - 10 % diabetikov má typ LADA?
Stav, kedy je možné cukrovku ešte zvrátiť:
Prediabetes je stav, ktorý predchádza cukrovke 2. typu. Hladina glukózy v krvi je síce vyššia ako požaduje norma, ale nie dostatočne vysoká na to, aby spĺňala kritériá diagnózy cukrovka 2. typu.2 Toto je pre viacerých jedincov tá rozhodujúca fáza. Pri správnom prístupe a vedení sa v mnohých prípadoch dá hladina glukózy v krvi opäť vrátiť k požadovaným hodnotám. Je potrebné si osvojiť zdravší životný štýl a stravovacie návyky, ktoré prospejú vášmu celkovému zdraviu.
Tehotenská cukrovka (gestačný diabetes) je ochorenie, ktoré sa rozvinie u niektorých žien počas tehotenstva, po pôrode zvyčajne vymizne. Ženy s touto poruchou majú v budúcnosti vyššie riziko vzniku cukrovky 2. typu, preto je potrebné ich pravidelne sledovať a po pôrode zopakovať záťažový test na vylúčenie iného typu cukrovky.
Príčiny cukrovky
Riziko vzniku cukrovky 1. typu sa nedá znížiť zmenou životného štýlu, avšak riziko cukrovky 2. typu dokážete ovplyvniť zdravým stravovaním, pravidelným cvičením a dosiahnutím optimálnej telesnej hmotnosti.
Vyššie riziko cukrovky 2. typu vám hrozí, ak:
● trpíte obezitou alebo nadváhou;
● nekonzumujete zdravé jedlo;
● máte cukrovku 2. typu v rodine;
● patríte k ázijskému, africkému alebo afro-karibskému etniku;
● dlhodobo užívate určitý druh liekov, napr. steroidy;
● máte vysoký krvný tlak;
● vám počas tehotenstva diagnostikovali gestačnú cukrovku.
Príznaky cukrovky
Ak pociťujete niektorý z týchto hlavných príznakov cukrovky, navštívte čím skôr svojho lekára:
● intenzívny pocit smädu;
● častejšie nutkanie na močenie alebo močenie viac ako zvyčajne, najmä v noci;
● neprimeraný pocit hladu;
● únava a vyčerpanosť;
● rozmazané videnie;
● úbytok na váhe a ochabnutie svalstva bez zjavnej príčiny;
● svrbenie v okolí penisu alebo pošvy, prípadne opakované kandidózy.
Cukrovka 1. typu sa zvyčajne vyvinie rýchlo v priebehu týždňov alebo niekoľkých dní. V jej úvode a pred liečbou je typická strata hmotnosti bez zjavného dôvodu. U jedincov s cukrovkou 2. typu je rýchly nástup ochorenia menej častý. Mnohým trvá roky, kým si uvedomia alebo rozpoznajú príznaky cukrovky 2. typu, ktoré bývajú nejasné alebo sa vôbec nevyskytnú. Ak máte obavy, že ste ohrozený cukrovkou, porozprávajte sa so svojim lekárom a podstúpte príslušné testy, aby ste získali výsledky a správnu diagnózu. Chráňte si svoje zdravie.
—-
Zdroje (APA)
1. Centers for Disease Control and Prevention. (2022, July 07). What is diabetes? Retrieved March 17, 2023, from https://www.cdc.gov/diabetes/basics/diabetes.html
2. Cleveland Clinic. (2023). Diabetes. Retrieved March 17, 2023, from https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/7104-diabetes
3. Mayo Clinic. (2023, January 20). Diabetes. Retrieved March 17, 2023, from https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diabetes/symptoms-causes/syc-20371444
4. NHS. (2023). Diabetes. Retrieved March 17, 2023, from https://www.nhs.uk/conditions/diabetes/