Obličkové kamene: ich príznaky a príčiny
Národná zdravotná služba Spojeného kráľovstva uvádza, že obličkové kamene sú pomerne bežný zdravotný problém, ktorý postihuje viac ako jedného jedinca z desiatich. Obličkové kamene (poznáme ich aj ako obličkové kalcifikáty, nefrolitiázu či urolitiázu) sú tvrdé častice z minerálov a solí, ktoré sa tvoria v obličkách.
Predstavujú pomerne častý problém, avšak to, do akej miery je tento problém závažný a či je dôvodom na obavy, závisí od intenzity ich príznakov a veľkosti. Môžete mať drobné obličkové kamene, ktoré prejdú močovými cestami samovoľne, pričom vám nespôsobia citeľnú bolesť. Obličkové kamene však môžu byť aj mimoriadne bolestivé a pokiaľ sa neliečia, môžu vyústiť do zápalu obličiek či poruchy funkcie obličky.
Je dôležité porozumieť ich príčinám a príznakom, aby ste tomu mohli prispôsobiť svoje správanie a životný štýl, a tak znížili dosah tohto problému na kvalitu vášho života. Zároveň je potrebné, aby ste poznali a uvedomili si súvisiace príznaky a v prípade, že máte obavy, aby ste sa o nich mohli porozprávať s lekárom. Ak sú obličkové kamene malé, prípadne ako „piesok“, obvykle prejdú močovými cestami bez komplikácií.
Príznaky obličkových kameňov
Veľmi drobné obličkové kamene pravdepodobne nespôsobia veľa príznakov. Nemusíte o nich dokonca ani vedieť a môžete ich bezbolestne vylúčiť počas močenia.
Väčšie obličkové kamene môžu spôsobovať príznaky, ku ktorým patrí:
- bolesť po stranách brucha, v slabinách, pričom muži môžu pociťovať bolesť v oblasti semenníkov;
- vysoká teplota;
- potenie;
- silná bolesť, ktorá ustupuje a znovu sa vracia;
- nevoľnosť alebo vracanie;
- krv v moči;
- zápal močových ciest.
Ďalšími príznakmi obličkových kameňov môže byť:
- ružové, červené alebo hnedé sfarbenie moču;
- zakalený alebo nepríjemne páchnuci moč;
- pretrvávajúce nutkanie na močenie, častejšie močenie ako obvykle, malé porcie moču.
Príčiny obličkových kameňov
Existuje veľa príčin vzniku obličkových kameňov, ku ktorým patrí strava, nadmerná telesná hmotnosť, niektoré zdravotné ťažkosti a časté užívanie výživových doplnkov či liekov. Obličkové kamene môžu zasiahnuť ktorúkoľvek časť močových ciest od obličiek po močovú rúru (trubicu, cez ktorú sa vylučuje moč z tela). Kamene sa často tvoria vtedy, keď sa moč zahusťuje, v dôsledku čoho minerály kryštalizujú a zhlukujú sa.
Na tvorbu obličkových kameňov sú viac náchylní muži bielej pleti vo veku 30 – 50 rokov, avšak kamene môžu vzniknúť u kohokoľvek.
Existuje niekoľko rizikových faktorov vzniku obličkových kameňov, patrí k nim:
- nedostatočný príjem tekutín;
- konzumácia stravy, ktorá obsahuje látky vedúce k tvorbe kameňov (napr. fosfáty v mäse, rybách, fazuli a iných potravinách bohatých na bielkoviny);
- rodinná anamnéza obličkových kameňov;
- prekážka v močových cestách.
Kedy sa mám obávať obličkových kameňov?
Veľký obličkový kameň vám môže uviaznuť v močovode (trubici, ktorá odvádza moč z obličky do mechúra). Keď k tomu dôjde, kameň môže spôsobiť krvácanie a zabrániť vylučovaniu moču z tela. V prípade kameňa, ktorý nie je schopný samovoľne prejsť močovými cestami, môže byť potrebný chirurgický zákrok.
Domáce lieky na obličkové kamene
Hoci existujú domáce „lieky“, ktoré môžu pomôcť minimalizovať výskyt obličkových kameňov či zmierniť reakciu, ktorú na ne človek môže mať, najlepším spôsobom, ako kameňom predchádzať, je každodenné pitie veľkého množstva vody, aby sa zabránilo dehydratácii a zahusteniu moča.
O nasledujúcich troch tekutinách sa hovorí, že pomáhajú pri obličkových kameňoch. Sú nimi:
- Jablčný ocot. Ocot je kyslý a niekedy dokáže v moči spôsobiť zmeny, ktoré pomáhajú pri výskyte obličkových kameňov. Jeho použitie však nie vždy pomôže. Poraďte sa o použití octu s príslušným zdravotníkom.
- Citrónová šťava. Citrónová šťava je bohatá na kyselinu citrónovú, ktorá môže prispievať k predchádzaniu tvorby obličkových kameňov. Kyselina citrónová sa nachádza v rôznych druhoch ovocia vrátane citrónov, limetiek a pomarančov, ako aj v melónoch.
- Káva. Štúdie ukazujú, že káva môže znižovať riziko vzniku obličkových kameňov.
Vyhýbajte sa konzumácii sýtených limonád a iných nápojov s pridaným cukrom alebo glukózo-fruktózovým sirupom, pretože, naopak, riziko vzniku obličkových kameňov zvyšujú.
Lekár vám môže predpísať lieky, ktoré pomáhajú predchádzať vzniku obličkových kameňov, pričom druh lieku bude závisieť od typu kameňov, na ktoré ste náchylný. Ak sa domnievate, že máte obličkové kamene a pociťujete mimoriadne silné bolesti, obráťte sa na lekára a poraďte sa s ním o možnostiach potlačenia bolesti a vyriešenia problému.
Zdroje
1.Cleveland Clinic. (2021). Kidney stones: Symptoms, causes, diagnosis, treatment & prevention. Retrieved January 17, 2023, Dostupné tu: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15604-kidney-stones
2. Mayo Clinic. (2022). Kidney stones. Retrieved January 17, 2023, Dostupné tu: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/kidney-stones/symptoms-causes/syc-20355755
3. NHS. (2022). Symptoms - Kidney stones. Retrieved January 17, 2023, Dostupné tu: https://www.nhs.uk/conditions/kidney-stones/symptoms/
4. https://sk.wikipedia.org/wiki/Kyselina_citr%C3%B3nov%C3%A1