Prečo je rozbor moču potrebný?

Vyšetrenie moču sa označuje aj ako močová analýza, rozbor moču alebo „močový test“. Môže pomôcť upozorniť na nezrovnalosti či dôvody na znepokojenie, ako sú infekcia alebo problémy s obličkami, ktoré vyžadujú liečbu. Rozbor moču môže pomôcť odhaliť aj závažné ochorenie v jeho počiatočnom štádiu, napríklad ochorenie obličiek, cukrovku alebo ochorenie pečene.

Vyšetrenie moču zahŕňa kontrolu vzhľadu, koncentrácie a zloženia moču. Napríklad, pri infekcii močových ciest býva moč zakalený. Prítomnosť zvýšenej hladiny bielkovín v moči môže byť zasa príznakom ochorenia obličiek.

Vyšetrenie moču upozorní na problematické oblasti a môže objasniť určité diagnózy. Neobvyklé výsledky vyšetrenia moču si však často vyžadujú ďalšie testy na odhalenie pôvodu problému. V závislosti od sprievodných zdravotných problémov sa zvyčajne doplnia krvné testy.

Vyšetrenie moču môže vyhodnotiť urológ alebo akýkoľvek lekár (všeobecný aj špecialista), ktorý je oprávnený si vyžiadať a hodnotiť výsledky daných vyšetrení. Urológ je však odborník, ktorý sa špecificky venuje problémom ženského močového systému a mužského močovo-pohlavného systému. Zameriava sa na prevenciu, diagnostiku a liečbu porúch obličiek, močovodov, močového mechúra, ako aj chorôb a abnormalít mužských pohlavných orgánov, vrátane prostaty a pohlavne prenosných infekcií.

Prečo je pri hodnotení zdravotného stavu potrebné vyšetrenie moču?

Stručne povedané, na kontrolu vášho celkového zdravotného stavu. Vyšetrenie moču môže byť napríklad súčasťou bežného vyšetrenia u lekára, kontroly v tehotenstve alebo predoperačného vyšetrenia, či vyšetrenia pred prijatím do nemocnice. Môže sa využiť na vyšetrenie alebo vyhľadávanie rôznych porúch ako je cukrovka, ochorenie obličiek či pečene. Ide o užitočné vyšetrenie, ktoré poskytuje prehľad aj o tom, ako efektívne telo vylučuje odpadové látky.

Vyšetrenie moču sa môže vyžadovať na diagnostiku zdravotného problému, ak máte tieto príznaky:

● bolesti brucha;

● bolesti chrbta najmä v oblasti krížov;

● časté alebo bolestivé močenie;

● krv v moči;

● iné problémy s močením či močovým ústrojenstvom.

Vyšetrenie moču môže pomôcť diagnostikovať príčinu týchto prejavov a sledovať zdravotný stav. Lekár vám môže odporučiť aj pravidelné vyšetrenie moču, aby pozoroval a kontroloval váš stav a liečbu. Vzorka moču sa môže použiť aj na iné testy, ako napríklad tehotenský alebo zistenie prítomnosti drog, avšak tieto testy nie sú súčasťou bežného vyšetrenia moču.

Máte obavy v súvislosti s vyšetrením moču?

Vyšetrenie moču je jednoduchý a neinvazívny spôsob kontroly rôznych aspektov vášho zdravia. V rámci diagnostiky sa často vykonávajú série krokov, aby sa venovala pozornosť celému spektru možných zdravotných problémov. Nemajte preto obavy toto vyšetrenie podstúpiť.

Zdroje (APA)

1. Cleveland Clinic. (2021). Urinalysis: What it is, purpose, types & results. Retrieved February 24, 2023, from https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/17893-urinalysis

2. Mayo Clinic. (2021, October 14). Urinalysis. Retrieved February 24, 2023, from https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/urinalysis/about/pac-20384907#:~:text=It's%20used%20to%20detect%20and,look%20cloudy%20instead%20of%20clear

3. National Kidney Foundation. (2022, August 11). Urinalysis (urine test). Retrieved February 24, 2023, from https://www.kidney.org/atoz/content/what-urinalysis