Protilátky po ochorení Covid-19 má necelá štvrtina populácie

Unilabs Slovensko vyšetril protilátky, ktoré vznikajú po ochorení Covid-19, vo viac ako 4 000 vzorkách. Chceli sme vedieť, či a ako sme na vlnu Omikronu nachystaní a aká je prirodzená imunitná bariéra v populácii.

Výsledok ukázal, že približne štvrtina Slovákov – čiže viac ako 1,28 milióna ľudí – ochorením prešla a má protilátky. Pritom PCR testy odhalili iba takmer 580-tisíc prípadov. Pri analýze viac ako 4 000 vzoriek metódou ELISA boli zastúpené všetky vekové skupiny a regióny. Skúmali sa protilátky IgG na N-proteín (nukleokapsid), ktoré vznikajú v tele iba po prekonaní ochorenia. Zistili sme, že 23,62 % ľudí ochorenie už prekonalo a vytvorili si protilátky – toto percento bolo zastúpené očkovanými aj neočkovanými.

Komplexnejšie dáta nájdete v tlačovej správe a prezentácii, ktoré odprezentoval náš generálny riaditeľ Peter Lednický na tlačovej konferencii v centrálnom laboratóriu v Bratislave na Poliankach 31. januára 2022.


Ako distribúcia protilátok vyzerá v rámci geografického členenia a v rámci vekových skupín?

Čo to pre Slovensko znamená?

  • Najviac mobilná Bratislava zaznamenala paradoxne takmer najmenej prekonaní Delty. Dôvodom je vysoká miera zaočkovanosti v porovnaní so zvyškom Slovenska.
  • Pre prípadné rozmýšľanie o hrádzi pred Omikronom treba brať do úvahy aj imunitu vybudovanú očkovaním – očkovanie aj imunita po ochorení dokážu zabrániť ťažkému priebehu.


    Tlačová správa - Protilátky po ochorení Covid-19 má necelá štvrtina populácie
    Prezentácia - Protilátky po ochorení Covid-19 má necelá štvrtina populácie