CENU ZA MEDICÍNU ZÍSKALA NEZVYČAJNÁ METÓDA ÚĽAVY OD SVRBENIA

Article image

Na Harvardovej univerzite sa 22. septembra 2016 konal už 26. ročník odovzdávania Ig Nobelových cien, ktoré sa udeľujú za výskum, ktorý by mal ľudí najskôr rozosmiať a vzápätí prinútiť k zamysleniu. Ceny udeľuje časopis Annals of Improbable Research, pričom v komisii sedia držitelia skutočných Nobeloviek. Tento rok ocenili napríklad výskum vzťahu medzi polyesterom a sexuálnym apetítom potkanov, či kozieho muža, ktorý sa na pohyb a život medzi horskými kozami prispôsobil pripojením špeciálnych protetických protéz na končatiny. Aj tento rok si hrdí výhercovia odniesli desať biliónov dolárov, ktorými môžu podporiť svoj výskum, prípadne si za ne môžu zájsť do kina namalé pukance, keďže suma sa v prepočte rovná asi štyrom americkým dolárom.


Cena za medicínu

Nemecko

Za zistenie, že ak vás svrbí ruka alebo rameno na ľavej strane tela, môžete si uľaviť poškrabaním toho istého miesta na pravej strane, ak sa pri tom dívate do zrkadla (a naopak). Výsledky môžu reálne pomôcť ľuďom, ktorí trpia svrbivým kožným ochorením a škrabaním sa jeho prejavy zhoršujú.

Ocenení: Christoph Helmchen, Carina Palzer, Thomas Münte, Silke Anders a Andreas Sprenger


Cena za percepciu

Japonsko

Za výskum, ako vnímame predmety, keď sa predkloníme a dívame sa na ne pomedzi nohy. Japonskí vedci prišli na to, že keď sa na veci pozeráme akoby hore nohami, horšie odhadujeme vzdialenosti.

Ocenení: Atsuki Higashiyama a Kohei Adachi


Cena za reprodukciu

Egypt

Za výskum, ako vplývajú polyesterové, bavlnené a vlnené nohavice na sexuálny apetít potkanov. Egyptský profesor zistil, že potkany so spodkami z polyesteru a jeho zmesí sú sexuálne menej aktívne, zrejme kvôli vyššiemu elektrickému náboju látky. Profesor verí, že výsledky možno aplikovať aj na ľudí.

Ocenený: Ahmed Shafik


Cena za psychológiu

Belgicko, Holandsko, Nemecko, Kanada, USA

Za výskum vyše tisícky klamárov od 6 do 77 rokov, ktorých sa pýtali, ako často klamú a potom skúmali, či ich odpovediam môžu veriť. Vedci zistili, že najlepšie klamú ľudia v mladšom dospelom veku.

Ocenení: Evelyne Debey, Maarten De Schryver, Gordon Logan, Kristina Suchotzki a Bruno Verschuere


Cena za fyziku

Maďarsko, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko

Za objav, že biele kone sú najviac odolné voči ovadom a za zistenie, prečo sú vážky priťahované čiernymi náhrobkami. Vážky vraj priťahuje čierne polarizované svetlo, ktoré im pripomína vodu. Polarizované svetlo vysvetľuje aj to, prečo dávajú ovady prednosť tmavo sfarbeným koňom pred bielymi.

Ocenení: Gábor Horváth, Miklós Blahó, György Kriska, Ramón Hegedüs, Balázs Gerics, Róbert Farkas, Susanne Åkesson, Péter Malik a Hansruedi Wildermuth


Cena za literatúru

Švédsko

Cenu za literatúru si odniesol Fredrik Sjöberg, ktorý upútal autobiografickou trilógiou Pasca na muchy o chytaní mušiek. Po získaní ocenenia, o ktorom sám autor hovorí ako o vrchole svojej kariéry, sa dielo stalo vo Švédsku hitom a prvý zväzok sa už dočkal aj anglického prekladu.

Ocenený: Fredrik Sjöberg


Cena za biológiu

Spojené kráľovstvo

Cena za biológiu bola udelená spoločne Charlesovi Fosterovi za to, že v rámci svojich výskumov žil v divočine ako jazvec, vydra, jeleň, líška a vták a Thomasovi Thwaitesovi za vytvorenie protetických rozšírení svojich končatín, ktoré mu umožnili pohybovať sa v spoločnosti horských kôz a tráviť s nimi čas.

Ocenení: Charles Foster, Thomas Thwaites a Kohei Adachi


Cena za chémiu

Nemecko

Výsmešné ocenenie si odniesla spoločnosť Volkswagen za „vyriešenie“ problému automobilových emisií pomocou softvéru, ktorý pri testovaní áut vykazoval falošne nižšiu produkciu toxických látok.

Ocenený: Volkswagen


 

 

 

 

 

 

invitro image
Tento článok sa nachádza v čísle invitro 04/2016

Hematológia

Tesne pred Vianocami vám prinášame jeden predčasný darček v podobe trinásteho čísla časopisu inVitro, ktoré je tentokrát venované hematológii. Aj v tomto čísle nájdete množstvo praktických odborných…

author

Mgr. Jozef Kaščák

Všetky články autora