INVITRO 03/2018
Urgentná medicína
Jesenné vydanie časopisu inVitro prináša najnovšie poznatky z urgentnej medicíny. Okrem textov od odborníkov, ktorí prinášajú informácie o najčastejších stavoch, ktorými sa zaoberá urgentná medicína, v ňom nájdete množstvo zaujímavostí a noviniek, blogy či rozhovory.
Autori v aktuálnom čísle objasňujú príčinu vzniku, priebeh, diagnostiku, rýchlu pomoc a ďalší manažment pacientov, ktorých postihnú topenie, úpal, anafylaxia a anafylaktický šok či otrava hubami. Odborníci prinášajú návod, ako pristupovať k ľuďom v bezvedomí, v hypoglykemickej a hyperglykemickej kóme, pri polytraume, či v prípade postreleného krvácajúceho človeka.
V tomto čísle sa venujeme stále aktuálnej téme GDPR, o ktorej sme sa porozprávali s Miroslavou Terem Greštiakovou, ktorá pôsobí ako Global Data Protection Officer v skupine Unilabs. Z vlastných radov sme vyspovedali doktora Ľubomíra Straku, manažéra DCP v Prešove, s ktorým sme sa rozprávali o zodpovednej a nezastupiteľnej úlohe patológov, o motivácii študentov vybrať sa touto cestou, ale napríklad aj o riadení tímu či o novom pracovisku. O živote záchranárov a o vývoji a fungovaní záchranárskeho systému sme sa rozprávali s inžinierom Ivom Krpelanom, generálnym riaditeľom spoločnosti Falck, ktorá je najväčším poskytovateľom záchrannej zdravotnej služby na Slovensku. S docentom Petrom Celecom, prednostom Ústavu molekulárnej biomedicíny LF UK sme sa v rámci rubriky Progresívne zdravotníctvo zaoberali príčinami a riešeniami problémov nášho zdravotníctva, ale aj novinkami z oblasti vedy a výskumu. Vyspovedali sme aj Zuzanu Fialovú, herečku, ktorá mala s prácou záchranárov osobné skúsenosti počas teroristického útoku na moskovskom letisku Domodedovo. V Prahe sme sa rozprávali s docentom Sergejom Zacharovom z Toxikologického informačného strediska, ktorý objasnil, ako sa aj v prípade nebezpečných otráv dá zachrániť život.
Prajeme vám príjemné čítanie!