KTO SA NEODČERVÍ, UMRIE?

23. Jún 2022
Obrázok článku

Keď sa povie parazit, väčšina nás, smrteľníkov, si nevybaví nič pekné. No sú medzi nami aj takí, čo majú z parazitov neodôvodnený strach. A potom tiež takí, ktorí z tohto strachu ťažia. „Parazitofóbia je sofistikovaný biznis, na ktorý sú prikrátki aj skutoční odborníci – parazitológovia,” hovorí RNDr. Karel Fajfrlík, Ph.D., prednosta Ústavu mikrobiológie Fakultnej nemocnice v Plzni.


Pre bežného človeka nie je na parazitoch nič zaujímavé, väčšinou len to, že môžu škodiť organizmu. Ako parazitológa ma fascinuje spôsob ich života. To, ako sa dokážu prispôsobiť podmienkam a dokonca oklamať telo hostiteľa, ktorý sa, samozrejme, voči ich prítomnosti bráni.

Okolo parazitov sa šíri mnoho dezinformácií. Napriek tomu, že žijeme v miernych klimatických podmienkach, naši občania sú mylne informovaní o tom, aké množstvo parazitov tu máme alebo koľko ľudí ročne umiera na parazitárne nákazy. Ide to tak ďaleko, že pod článkom v časopise, ktorý na záver ponúka „účinné“ antiparazitikum, je podpísaný MUDr. XY. Samozrejme, neexistujúci. Podľa šarlatánov šíriacich tieto informácie má každý človek v sebe parazity, ktoré môžu za všetky naše ochorenia. Avšak oveľa väčším rizikom je ponuka rôznych vyšetrení a antiparazitárnej liečby na internete. S argumentáciou, že naše zdravotníctvo – a teda tradičná medicína – nevie diagnostikovať a rozlišovať parazity. Je to veľké klamstvo, ktoré nemôžeme nechať bez povšimnutia.

Takíto „odborníci“ ponúkajú ľuďom placebo alebo prípravky, ktoré nemajú žiaden antiparazitárny účinok. Kto sa podľa nich nedetoxikuje, v krátkom čase umrie… V krajnom prípade ľudia dlhodobo a nekontrolovane užívajú skutočné antiparazitiká, ktoré organizmus zaťažujú a pri ich nadmernom užívaní môže dochádzať k poškodeniu rôznych orgánov, predovšetkým pečene. Pre človeka vzdelaného v mikrobiológii nie je problém diagnostikovať parazitické infekcie a pre infektológa nie je problém indikovať adekvátnu terapiu.

Kto sa bojí parazitov?

Veľkú skupinu ľudí, ktorí sa chcú zbaviť parazitov na vlastnú päsť, tvoria hypochondri. Keďže klasická medicína tvrdí, že im nič nie je, po odhalení parazitov, napríklad frekvenčnou analýzou, sú spokojní, že majú konečne diagnózu. Napokon niekto predsa len pomenoval ich problém. Sú medzi nami aj takí, ktorí závidia svojim psom a mačkám, že ich veterinár dvakrát ročne odčervuje. Keď sa môžu psy, prečo sa nemôžu aj oni? Stále viac však pribúda ľudí, ktorí majú skutočné zdravotné problémy, nič si nenahovárajú, ale medicína im – žiaľ – nie vždy dokáže pomôcť a nedáva im jasné odpovede na príčinu ich ťažkostí. Sú to pacienti s alergiami, psychickými problémami, ale aj s onkologickými ochoreniami. Žiaľ, v ich prípade to môže odviesť pozornosť od skutočnej príčiny problémov a liečby, ich zdravotný problém sa môže ešte zhoršiť v dôsledku zaťaženia organizmu antiparazitikami.

Našou satisfakciou je, že k nám prichádzajú ľudia s výsledkami od týchto šarlatánov. S pomerne dlhým zoznamom parazitov, ale aj vírusov či baktérií, ktoré sa u nás ani nevyskytujú alebo sa v celom svete vyskytli len ojedinele. Ak by to všetko mal jeden človek v sebe, je niekoľkokrát mŕtvy. Našťastie, títo ľudia chcú s nami diskutovať. Niektorí sa nechajú presvedčiť, iní prídu skôr s posmeškom a vravia – pozrite sa, vy ste hovorili, že mi nič nie je a tu mám dôkaz o tom, že ste nemali pravdu. Za všetkým musíme, samozrejme, hľadať finančný profit.

Neliečia, ale pomáhajú
Ako je možné, že v našej spoločnosti, v 21. storočí, majú šarlatáni priestor na podnikanie? Ako to, že im to legislatíva povoľuje? Mal som možnosť hovoriť s autormi takýchto výsledkov. Argumentovali tým, že to nie sú výsledky, že oni laboratórne nediagnostikujú, ale testujú. Ich výsledok je platný len s istou pravdepodobnosťou. Majú svoju rétoriku, ktorá je postavená tak, aby ich podnikanie nebolo právne napadnuteľné. Človek k nim ide dobrovoľne, nediagnostikujú, ale testujú pravdepodobnosť. Nakoniec ani neliečia, len pomáhajú. Je to biznis založený na strachu ľudí.

Biorezonančné prístroje na diagnostiku baktérií, vírusov, parazitov, plesní a kvasiniek, ich ničenie plazmovým generátorom… Aj takúto ponuku si vygúglite, ak vás zaujíma diagnostika a liečba parazitov. Jedna z obľúbených metód, frekvenčná analýza, je postavená na základnom nezmysle, že DNA – nositeľka genetickej informácie každého organizmu – vysiela špecifické signály. Podľa toho aj meňavky, mrle či pásomnice vysielajú nejaké signály. Nie je to pravda. Prístroje, ktoré používajú, sú pomerne jednoduché, nevedia takmer nič, ale sú prepojené s počítačom, ktorý, ako „koleso šťastia“ vygeneruje skupinu parazitov alebo dokonca konkrétne diagnózy. Tak sa môže stať, že šesťdesiatročná pani má v zozname ochorení aj prostatitídu…

Tieto prístroje vraj dokonca liečia. Samozrejme, človeka treba postrašiť, čo všetko parazity môžu spôsobiť a potom sa už len začne s terapiou za patričný obnos od tristo až do sedemsto eur. „To vám nebolo zle?“ opýtal som sa, keď mi jeden pacient ukázali koktejl, ktorý po takejto analýze dobrovoľne užíval. A dostal som odpoveď: „No bolo mi zle, pán doktor, ale tak moje telo bojovalo s parazitmi.“

V alternatívnej medicíne sa už dlho používa preparát MMS (Master Mineral Solution), majstrovský minerálny roztok. Autorom roztoku, ktorý bol pôvodne určený proti malárii a vírusu HIV, je Američan Jim Humble. Je to vlastne dezinfekcia na báze chlóru, riedené „SAVO“. Pre človeka nič prospešné. Určite to nefunguje proti HIV a nezaberá na plasmodium, ktoré spôsobuje maláriu. V alternatívnej medicíne ľudia riedené roztoky nielen pijú, ale sa v nich aj kúpu. Ak by sa urobila nejaká chyba v ich riedení, môže vzniknúť problém. Ďalším obľúbeným produktom z tejto kategórie sú Jonášove kvapky, ktoré sa tiež používajú ako doplnok k domácej antiparazitárnej liečbe.

Naši predkovia používali na vyháňanie parazitov rôzne prírodné prostriedky. Neviem o žiadnej veľkej štúdii, úplne by som to však nezavrhoval. Cesnak či palina človeku neublížia a je možné, že parazitovi chutiť nebudú. Podpísať sa pod zaručené fungovanie nemôžem, ale je to možná cesta.

Parazity – ohrozený druh?

Na rozdiel od Slovenska sa v Českej republike vedie pomerne podrobná štatistika výskytu infekčných ochorení, medzi ktoré patria aj parazitárne nákazy. Za posledných tridsať rokov, čo som v odbore, pozorujeme markantný pokles výskytu parazitov. Zlepšením hygienických podmienok obyvateľstva sa prerušil vývojový cyklus črevných parazitov. Časy, keď sa septiky vyvážali do polí alebo sa používali suché toalety, ktorých obsah sa dával do kompostu, sú minulosťou. Zlepšuje sa diagnostika, kontroly mäsa na výskyt parazitov. Vo svete je situácia iná. V trópoch a subtrópoch je výskyt parazitov stále vysoký a sú príčinou veľkého množstva úmrtí, ale zatiaľ čo pred desiatimi rokmi na maláriu zomieralo ročne milión ľudí, dnes je to necelá polovica.

Na území Českej republiky diagnostikujeme najviac prípadov svrabu, ktorý spôsobuje zákožka svrabová (za posledných desať rokov tri- až štyritisíc prípadov ročne), pásomnica sa vyskytuje v počte do desať prípadov za rok, škrkaviek máme tridsať až štyridsať prípadov ročne. Hovoríme o počte na desať miliónov obyvateľov. Aj záchyt mrle, detského parazitu, sa dnes pohybuje v stovkách prípadov, nie v tisíckach, ako to bolo v minulosti.


Okrem mrlí, ktoré sú stále diagnostikované v detských kolektívoch na území Slovenska, výskyt škrkaviek, tenkohlavcov a pásomníc (kedysi bežných parazitov na našom území) klesá. Ešte v roku 1998 sme mali sto prípadov škrkaviek ročne len v senickom okrese. Teraz ich máme v Bratislave dvadsať.

Toxoplazmóza – strašiak tehotných žien

Toxoplazmóza by mala byť strašiakom len tých tehotných žien, ktoré sa do gravidity nestačili premoriť. Riziko prechodu z matky na plod je veľké vtedy, ak sa žena nakazí toxoplazmózou prvý raz v tehotenstve. Slovensko je jednou z piatich krajín Európy, kde sa robí povinný sérologický skríning tehotných žien na protilátky proti Toxoplasma gondii. Na tento parazit sa testujú aj pacienti s transplantovaným srdcom, ktorým sa do organizmu môže dostať práve pri transplantácii.

Pred parazitom, ktorého nositeľom sú mačky, sa však dá pomerne dobre chrániť. Treba dôsledne dodržiavať hygienu, aby sa žena nenakazila oocystou, ktorá sa dostáva z mačky trusom a môže kontaminovať zeleninu. Pri práci v záhrade treba používať rukavice, dôkladne si umývať ruky, zeleninu a kuchynské náradie. Druhým spôsobom nákazy toxoplazmózou je konzumácia nedostatočne tepelne upraveného mäsa. To isté platí v prípade pásomnice a ďalšieho parazita, ktorým je svalovec stočený. Kto má strach z parazitov, stačí, že sa informuje, ako sa v našich zemepisných podmienkach prenáša a akou hygienou a potravinovými zvyklosťami sa dá pred nimi chrániť.

Aj informácie o akantamébach, ktoré spôsobujú nositeľom kontaktných šošoviek keratitídu – zápal rohovky, sa už stávajú minulosťou. Kontaminácia roztoku, kde sa šošovky ukladajú, sa dnes minimalizuje. A táto nákaza sa objavuje len výnimočne.

Importované potvorky
Vďaka možnosti cestovania po otvorení hraníc po roku 1989 hrozilo väčšie riziko dovozu parazitov, ktoré sa u nás predtým nevyskytovali. Ich nárast sme pozorovali v deväťdesiatych rokoch, keď ľudia cestovali bez akejkoľvek antimalarickej profylaxie a bez poučenia.

V spojení s pásomnicou líščou, ktorú údajne vo väčšom počte na naše územie priniesli líšky z alpských oblastí, straší ľudí prívlastok smrteľná. Cystické štádium, ktoré sa vyvíja v tele človeka, ho síce môže zabiť, ale treba povedať aj B a to, že posledný smrteľný prípad bol diagnostikovaný u ženy z Klatovska v roku 1978. Ak sa totiž človek pásomnicou líščou infikuje, väčšinou sa novotvar včas odhalí vhodnou zobrazovacou metódou a prípad sa dá riešiť.

Najpozoruhodnejšími parazitmi v mojej praxi boli práve importované druhy. Patrí k nim záchyt plasmódií, pôvodcov malárie, tri prípady nákazy mušou larvou z Južnej Ameriky. V laboratóriu sme mali tiež blchu piesočnú z trópov, ktorá parazituje v podkoží. Riziko importu niektorých parazitóz zo zahraničia, samozrejme, existuje. Sú to skutočne zaujímavé prípady, ale ojedinelé, ktoré musíme vedieť diagnostikovať.

Pásomnica ako liek

Čo spôsobí, že infekcia pomerne neškodným parazitom má u niektorých ľudí omnoho vážnejší priebeh než u väčšinovej populácie? Je to kvalita mechanizmu, ktorá ho má chrániť pred infekciami. Keď prenikne infekcia do organizmu, väčšinou hneď nastúpi imunitný systém. Záleží od toho, v akej kondícii človeka zachytí vstup infekčného činiteľa do organizmu. To je momentálna záležitosť. Okrem toho môže mať človek dlhodobé zdravotné problémy. Predtým sme to poznali pri chrípke, teraz to vidíme na koronavíruse – v jednej domácnosti ochorejú štyria členovia rodiny a jeden nie. Sme rôzni, každý má obranyschopnosť organizmu na inej úrovni, niekto slabšiu, iný silnejšiu. Veľkú rolu pri infekcii hrá aj psychické rozpoloženie človeka.


„Za posledných 30 rokov pozorujeme markantný pokles výskytu parazitov. Vo svete je situácia iná – v trópoch a subtrópoch je výskyt parazitov stále vysoký a sú príčinou množstva úmrtí.“


V poslednom čase sa veľa diskutuje o tom, či môžu byť parazity užitočné pri liečbe niektorých ochorení. Veľký propagátor liečebného použitia parazitov je profesor Julius Lukeš z Parazitologického ústavu Biologického centra Akadémie vied Českej republiky, ktorý sa nechal dobrovoľne nakaziť pásomnicou a žil s ňou niekoľko rokov. Podľa jeho slov – fakt, že sme takmer vykynožili parazity, je nám vlastne na škodu. Ľudský organizmus istú dávku alebo druhovú diverzitu parazitov potrebuje, lebo pozitívne ovplyvňujú jeho imunitný systém. Podľa týchto teórií je neexistencia niektorých parazitov a parazitárnych nákaz príčinou civilizačných chorôb, autoimunitných ochorení. Jednou zo základných úloh parazitov v našom organizme je totiž stimulácia imunitného systému. V štádiu výskumu sú prípady pacientov s Crohnovou chorobou, ktorým sa po riadenom podaní parazitov do organizmu ich zdravotný stav zlepšil. Určite je to cesta, akou by sme sa mohli v budúcnosti uberať pri liečbe niektorých ochorení.


Foto: Archív K. F. 

inVitro Parazity a človek image
Tento článok sa nachádza v čísle invitro 02/2022

Parazity a človek

Parazitom – na prvý pohľad nepríjemnej téme – sme venovali letné číslo magazínu inVitro. Síce niekedy pomerne jednoduché organizmy, ale s o to dômyselnejšími stratégiami prežitia, môžu byť v tomto…

Objavte ponuku
testov na unilabs.online

Prevencia žena
Objednať

Nemôžem si dovoliť ochorieť. Svoje zdravie, vitalitu, hmotnosť, hormóny aj kondíciu chcem mať pod kontrolou a užívať si život naplno.

Objednať
Prevencia muž
Objednať

Chcem žiť bez obáv z rizika vzniku rôznych vážnych civilizačných ochorení. Aktívne a naplno...

Objednať
Moja imunita
Objednať

Môj ochranný štít. Ako mi funguje? Dokáže ma naozaj účinne chrániť pred vírusmi a baktériami?

Objednať
Anémia
Objednať

Zdravie máte v krvi. To nie je fráza, ale fakt, ktorý pocítite, ak začnete mať problémy s chudokrvnosťou.

Objednať

Jana Klimanová

Všetky články autora