NEŽIADUCE CHĹPKY TRÁPIA ŽENY AJ MUŽOV

Article image

Laserová epilácia je efektívnym a najmä trvalým riešením.

Ochlpenie je pre človeka prirodzené. Genetika niekomu nadelila tmavé a hrubé chlpy, inému zas miniatúrne blond chĺpky. Ak však máme na tele ochlpenia priveľa a je výrazné, vie nás poriadne potrápiť. A to platí u žien aj mužov. Ženy trápi ochlpenie najmä vtedy, keď sa vyskytuje nad hornou perou, na brade, okolo prsných bradaviek, pupka alebo na vnútorných stranách stehien. Mužom spôsobuje starosti na chrbte alebo na zadku.

Jednou z príčin nadmerného ochlpenia je aj hirzutizmus

Moderná doba so sebou priniesla aj možnosť epilácie oblastí, ktoré sú prirodzene ochlpené – podpazušie a intímne oblasti u žien aj mužov. Ak dnes stretneme na pláži niekoho, komu spod bikín vykúkajú chĺpky, alebo má zarastené podpazušie, mnohí ho považujeme doslova za exota a znechutene odvrátime zrak. Tento zvyčajne estetický problém môže spôsobiť výrazné zníženie sebavedomia a veľké komplexy. Nadmerné ochlpenie však môže znamenať aj zdravotný problém. Najčastejšie sa tak prejavujú rozličné hormonálne poruchy.

Najťažšou formou nadmerného ochlpenia je hirzutizmus. Prejaví sa vtedy, keď je v ženskom tele príliš veľa mužských pohlavných hormónov a chlpy rastú tam, kde zväčša rastú mužom. Ak chlpy rastú úplne všade, ide o hypertrichózu, ktorá má tiež rôzne formy – od ľahších až po tie najťažšie. Týchto extrémnych prípadov je však našťastie veľmi málo – vo väčšine prípadov sú chĺpky iba kozmetickým problémom, ktorý vieme ľahko vyriešiť.

Laser odstráni ochlpenie natrvalo

Keďže sa nám chlpy na niektorých miestach jednoducho nepáčia, chceme ich čo najrýchlejšie a najefektívnejšie odstrániť. Keďže klasickým žiletkám už takmer odzvonilo, na rad prišli depilačné krémy, voskové pásiky či elektrické strojčeky. Ich účinky však nie sú trvalé, chĺpky skôr či neskôr znova narastú. Navyše niekedy spôsobujú vrastanie chĺpkov do kože, a to môže vyvolať zápalové procesy. Metódy trvalého odstraňovania ochlpenia sú dnes teda veľmi žiadané. Najefektívnejší je laser. Aj v tomto prípade je však veľmi dôležité obrátiť sa na odborníkov, ktorí používajú kvalitné moderné lasery a majú s nimi dlhodobé skúsenosti. Tie najmodernejšie prístroje nepoškodzujú pokožku, lebo ju pred zákrokom chladia a svojím pôsobením sa dostávajú priamo ku korienku. Podmienkou laserovej epilácie je aspoň minimálna prítomnosť pigmentu v chĺpku, laser totiž neodstráni biele, blond alebo šedivé chĺpky. Ak je k dispozícii kvalitný, výkonný a bezpečný laser s čo najefektívnejším chladením, je možné použiť vyššiu energiu a zákrok sa stáva účinnejším. Laser svojím pôsobením reaguje s farbivom chlpu, zahreje ho na extrémne vysokú teplotu a spáli.

Ideálny je tmavý chlp na svetlej koži

Farbivo melanín obsahuje aj koža. Čím je koža prirodzene tmavšia alebo opálenejšia, tým viac laserový lúč zahrieva pokožku. Pri tmavej koži je nutné použiť nižšiu energiu laserového lúča, aby nedošlo k poškodeniu kože. Táto nižšia energia je však menej efektívna pre definitívne odstránenie vlasovej cibuľky. Ideálny je tmavý hrubý chlp a svetlá koža. Čím je väčší rozdiel medzi farbou chlpu a farbou pokožky, tým je laserová epilácia účinnejšia.

Počet opakovaní na docielenie definitívneho odstránenia chlpov je individuálny a okrem rozdielu medzi farbou pokožky a farbou ochlpenia závisí aj od množstva zasiahnutých či poškodených chlpov v ich aktívnej – rastovej – fáze. Len v tejto fáze je korienok citlivý na zásah laserovým žiarením. Spálený chlp sa po niekoľkých dňoch (približne týždeň) z korienka uvoľní a vypadne. Vlasové cibuľky sa v pokojovej fáze postupne zregenerujú, stmavnú a začnú z nich rásť chlpy. Preto sú medzi jednotlivými epiláciami nutné dostatočne dlhé pauzy.

V priemere je potrebné, aby sa epilácia opakovala 4 – 8-krát, a to v dostatočných časových intervaloch. Pri vstupnej konzultácii sa určí potrebná energia lasera aj predpokladaný počet opakovaní. Pri odstraňovaní chĺpkov je pritom veľmi dôležitá kvalita lasera, aby sa zabránilo nepriaznivým dôsledkom na zdravie kože.

Laserovú epiláciu možno použiť na ktoromkoľvek 
mieste tela

Pokiaľ nemá klient žiadne zdravotné obmedzenia, je laserová epilácia po dohode s dermatológom vhodná pre každého, kto sa chce efektívne zbaviť nežiaduceho ochlpenia. Je veľmi dobrým riešením v prípade, že chĺpky pri klasickom holení zarastajú a tvoria sa zapálené miesta. Nadmerné ochlpenie spôsobuje mnohým komplexy a po ich trvalom odstránení klientom stúpne sebavedomie a sú pri pohľade na svoju hladkú kožu omnoho spokojnejší s vlastným výzorom.

Laserová epilácia sa dá vykonávať na ktoromkoľvek mieste tela, výnimkou sú pigmentové znamienka a bezprostredné okolie očí. U žien je najčastejšia epilácie oblasti tváre, okolia hornej pery, podpazušia, okolia bikín, nôh a linea alba, teda čiernej čiary pod pupkom. Muži si nechávajú odstrániť neželané ochlpenie najmä na chrbte, ramenách, hrudníku, na bruchu a tiež v podpazuší. Samozrejme, zákrok na tvári by mal vždy vykonávať skúsený lekár.

Chladnejšie obdobie je na laserovú epiláciu ideálne

Po laserovej epilácii nie je klient žiadnym spôsobom obmedzený, mal by sa však vyhýbať slnku. Preto je vhodné vykonávať laserovú epiláciu práve v chladnejšom ročnom období. Nie je dobré epilovať čerstvo opálenú pokožku a tiež nie je dobré vystavovať epilované miesta slnečnému žiareniu. Okrem toho sa minimálne 5 týždňov pred zákrokom neodporúča trhať chĺpky.

Počas zákroku možno cítiť pálenie, lasery však majú funkciu ochladzovania, takže bolesť je minimalizovaná. Vnímanie bolesti je veľmi individuálne, každý jej intenzitu prežíva odlišne. Tiež platí, že niektoré miesta na tele sú citlivé viac a niektoré menej.

Dĺžka zákroku závisí od miesta na tele, kde sa laserová epilácia vykonáva a tiež od kvality prístroja. Odstraňovanie chĺpkov na tvári a v podpazuší trvá pár minút, oblasť predkolenia – pri terapii výkonnými prístrojmi – trvá približne 20 minút.

invitro image
Tento článok sa nachádza v čísle invitro 04/2014

Endokrinológia

Prinášame vám piate číslo časopisu inVitro venované endokrinológii. Naši autori sa v odborných článkoch venovali témam ako ako nádory v endokrinológii, endokrinné srdce, diferenciálna diagnostika…

author

MUDr. Alexandra Novotná, PhD.

Všetky články autora