PLNENIE SNOV

05. Január 2023
Article image

Každý človek sníva. Spravidla o tom, čo nemá a veľmi rád by to získal. Najčastejšie snívame o hmotných statkoch, chceme predovšetkým veľa peňazí, respektíve konkrétne veci, ktoré by sme si za tieto peniaze mohli kúpiť. Napríklad taký byt alebo dom, auto, špeciálne náradie do záhrady alebo poslednú „vychytávku“ do kuchyne. Mnohí snívajú o exotickej dovolenke, úžasnej kariére, o vzrušujúcom zamestnaní alebo naopak o veľkej rodine, prípadne aspoň o jednom dieťati, ak sa túto túžbu dlhšie nedarí naplniť. Určite nebudem ďaleko od pravdy, keď spomeniem, že väčšina ľudí nie je spokojná so svojím vzhľadom (hneď za tým nasleduje nespokojnosť so svojím krstným menom), a tak sny o krajšom zovňajšku patria taktiež k tým častým, najmä u žien. V tomto čísle inVitro sme sa rozhodli dať priestor odborníkom z radov plastickej a rekonštrukčnej chirurgie, ktorí sa úpravám ľudského tela – či už z estetických, alebo zo zdravotných dôvodov – venujú dennodenne.


Negatívne vnímanie nedokonalého alebo vizuálne neatraktívneho tela je silno prepojené s psychológiou jednotlivca i spoločnosti. Už od nepamäti boli fyzicky príťažliví ľudia nepriamo považovaní za niečo viac ako ostatní, v práci získavali viac benefitov aj rýchlejší postup v kariére, v súkromí mali väčšie šťastie v získavaní životných partnerov.

Samozrejme, moderná spoločnosť sa otvorene bráni všetkým praktikám, ktoré by zaváňali diskriminačným prístupom a potláčaním rovnosti šancí. Avšak, sme ľudia a náš život významným spôsobom ovplyvňujú zmysly. Práve tie – a zrak predovšetkým – nevedomky, podprahovo, ovplyvňujú naše rozhodnutia, názory, skutky. Genetika, ale aj náhodné procesy zapríčiňujú úžasnú fyzickú variabilitu ľudských indivíduí.

Nie vždy je však výsledný produkt, ľudské telo, dielom prvotne vydareným a vtedy nastupuje do prvej línie veda v podobe chirurgického zákroku, nezriedka viacerých. Chirurgický zákrok so sebou vždy nesie určité riziko, hoci pokrok v tejto oblasti priniesol aj zmenšovanie rizík a zlepšovanie životného komfortu klienta po zákroku.

Významnú úlohu v tom hrá nielen osoba operatéra, ale aj pripravenosť a realistické predstavy jednotlivca pred samotným zákrokom. V snahe opraviť nepriazeň osudu však nastávajú aj situácie, keď sa nie vždy podarí naplniť tieto očakávania a plánovaný zámer, výsledkom čoho je opätovná nespokojnosť a frustrácia, v ojedinelých prípadoch i väčšia než pred zákrokom.

Záver

Každý človek sníva. Spravidla o tom, čo nemá a veľmi rád by to získal. Tých možností je nekonečné množstvo, rovnako ako nekonečná je ľudská fantázia. Sto ľudí, sto chutí. A pritom je na človeku už od počiatku vekov najpodstatnejšie jeho vnútro, jeho charakter, jeho schopnosť naplniť význam slova človečenstvo tým najzákladnejším spôsobom. Čo si vyberiete vy?

invitro image
Tento článok sa nachádza v čísle invitro 03/2022

Plastická a rekonštrukčná chirurgia

Práve máte pred sebou posledné tohtoročné číslo magazínu inVitro venované plastickej a rekonštrukčnej chirurgii – téme, ktorá v posledných rokoch rezonuje z každej strany. Kult krásy preniká už…

Výber článkov PDF

Objavte ponuku
testov na lab.online

Prevencia žena
Objednať

Nemôžem si dovoliť ochorieť. Svoje zdravie, vitalitu, hmotnosť, hormóny aj kondíciu chcem mať pod kontrolou a užívať si život naplno.

Objednať
Moja imunita
Objednať

Môj ochranný štít. Ako mi funguje? Dokáže ma naozaj účinne chrániť pred vírusmi a baktériami?

Objednať
Hmotnosť
Objednať

Mám problém schudnúť. Prečo? Moja váha ide pomaly hore, ani neviem ako. Mám pocit, že priberám zo vzduchu. Kde začať?

Objednať

MUDr. Marta Dobáková

Všetky články autora