PRED 10 ROKMI NÁS OPUSTIL ZAKLADATEĽ LABORATÓRIÍ ALPHA MEDICAL, MUDR. ANTONÍN PÍREK

Article image

Dňa 5. 7. 2006 nás zastihla smutná správa. Po dlhej a ťažkej chorobe nás navždy opustil zakladateľ a prvý generálny riaditeľ spoločnosti Alpha medical, s. r. o., MUDr. Antonín Pírek. Je neuveriteľné, ako ten čas rýchlo letí. Už je to 10 rokov. Toľko sa zmenilo.

MUDr. Pírek bol nielen zakladateľom, ale aj ­motorom a nenahraditeľným srdcom Alphy v jej začiatkoch, keď sa všetko ešte len stavalo, projektovalo a ­hľadalo. Jeho vízia bola celkom jasná – poskytnúť lekárom v teréne, všeobecným aj špecialistom, službu, ktorá by bola efektívnejšia a hlavne pružnejšia ako dovtedy. Otvoriť si súkromné zdravotnícke zariadenie takéhoto typu znamenalo v roku 1997 veľkú odvahu. Prekonať legislatívu, nachádzať spôsoby ako presvedčiť svoje okolie – svojich spolupracovníkov, že toto je správna cesta, neboho jednoduché. MUDr. Pírek mal tento dar a svojimi plánmi vedel „nakaziť“ aj kolegov. Bol ­neodolateľne temperamentný a energický. Vášnivý boriteľ akejkoľvek ospalej či mechanickej rutiny. Toto vyhlásenie môžeme napísať zodpovedne, pretože sme mali česť patriť medzi jeho spolupracovníkov. Bol nám nielen riaditeľom, ale aj mentorom a inšpirátorom. Pomalými krôčikmi sme spoločne s ďalšími kolegami budovali laboratórium, presviedčali správnych odborníkov, kupovali tie najlepšie biochemické analyzátory, aby naši noví klienti boli spokojní. Boli to časy budovania a rastu, keď naša spoločnosť rozvíjala svoje aktivity na čoraz väčšom území. Už to nebol iba Ružomberok a naši prví verní lekári, ktorí s nami spolupracujú doteraz. Pribúdali ďalší klienti, rozširovali sme ďalšie laboratórne odbory.

Žiaľ, ako to v živote býva, vtedy, keď to človek najmenej čaká, príde zlá správa. MUDr. Antonínovi Pírkovi diagnostikovali onkologické ochorenie, bojoval však statočne. Dokonca ani vtedy nemyslel iba na seba, keď lekárom z Národného onkologického ústavu v tom čase pomáhal získavať u nás nedostupné lieky.

Spomínam si na jeho posledný telefonát, keď prejavoval veľké obavy, ako to bude a zaujímal sa, či záležitosti, ktoré ostali otvorené, úspešne ­dokončíme. Myslím, že by bol na nás všetkých v Alphe hrdý. Z ­malého regionálneho laboratória sme za 10 rokov vybudovali firmu, ktorá dnes v dvoch krajinách zamestnáva viac ako 1 500 ľudí, prevádzkuje viac než sto laboratórií a ročne poskytne 50 miliónov vyšetrení. Veľká vďaka patrí práve MUDr. Pírkovi, pretože sme mali dobrého učiteľa. Bol dôrazný a v práci vymáhajúci výsledky, avšak vždy ostal ľudský a veľkorysý.

ĎAKUJEME !

Ing. Peter Lednický
generálny riaditeľ spoločnosti Alpha medical

Ing. Katarína Rumanová
riaditeľ projektovej kancelárie a výkonný riaditeľ pre patológie a genetiky

 

 

invitro image
Tento článok sa nachádza v čísle invitro 03/2016

Reumatológia

Prečítajte si dvanáste číslo časopisu inVitro venované reumatológii. Aj tentokrát v ňom nájdete tematické odborné články užitočné pre lekársku prax, ako aj pútavé rozhovory, blogy a hromadu noviniek…

Výber článkov PDF