TUK AKO BRNENIE

Article image

Ako sa pozrieš svojmu synovi do očí, keď sa mu budú v škôlke smiať, že má tučnú matku? Takto nejako povzbudzoval tréner Maroš Molnár zúfalo fučiacu mladú ženu, ktorú opúšťali fyzické aj mentálne sily zvládnuť ročný boj so svojou obezitou v televíznom programe Extrémne premeny.

Možno aj preto, že inak býva ten tréner k obéznym ľuďom až samaritánsky milý a chápavý, zdala sa mi tá veta hrozná, politicky nekorektná, urážlivá a zhadzujúca. Zraňujúca. Pretože tá žena sa tam prihlásila preto, že žiadne deti nemala, kvôli obezite sa jej nedarilo otehotnieť. Ale evidentne to zabralo. Akoby na také zraňujúce poznámky bola zvyknutá a nebrala si ich k srdcu. Akoby ju pred nimi chránil práve ten tuk. A nielen pred nimi.

Spomenula som si pri tom na amerického psychiatra Irvina Yaloma a jeho tridsať rokov starú knihu Láska a jej kat. Sú to príbehy z jeho psychoterapeutickej praxe. Jeden má názov Tučná dáma. Ten príbeh má dve roviny. Yalom sa v ňom priznáva k odporu k tučným ľuďom a ako mu jeho klientka Betty pomohla to zmeniť. Spočiatku ho odpudzuje nielen fyzicky svojou obezitou, ale aj tým, aká je povrchná, uchichotaná a nudná. Napokon si k nej však nájde cestu a v posledný deň terapie sa jej k počiatočnému znechuteniu prizná. Betty ho prekvapí nielen tým, že o tom vedela a že sa jej počas celej poldruharočnej terapie ani raz nedotkol, ale aj vlastným priznaním, že hoci bola sama tučná, iní tuční ľudia sa jej bridili.

Oveľa prekvapivejšia rovina príbehu sa však deje pri samotnej terapii. Keď Betty konečne začne Yalomovi hovoriť o tom, čo ju skutočne trápi, prevezme zodpovednosť za svoj stav a začne držať tvrdú diétu a športovať, akoby spolu s kilami odkladala jeden ochranný štít za druhým. Yalom to opisuje takto: „Ako Betty chudla, znovu prežívala najväčšie traumatické alebo nevyriešené udalosti svojho života, ktoré nastali, keď mala onú hmotnosť. Pokles hmotnosti ju vracal v čase k emočne významným udalostiam jej života: k odchodu z Texasu do New Yorku (105 kg), k promócii (95 kg), k rozhodnutiu opustiť nultý ročník medicíny a vzdať sa sna, že nájde liek proti rakovine, ktorý zabil jej otca (90 kg), k jej osamelosti pri maturite a k neschopnosti nájsť si partnera na maturitný ples (85 kg), k ukončeniu základnej školy a k uvedomeniu si pocitu, ako veľmi jej chýba otec (77 kg). Neuveriteľný dôkaz existencie podvedomia! Bettyno telo si pamätalo všetko, čo jej myseľ dávno zabudla.“ Terapia sa stávala bolestnejšou a namáhavejšou ako samotné chudnutie, pretože Betty zrazu musela pracovať so všetkými strachmi, sklamaniami a zúfalstvom, ktoré roky potláčala zajedaním a pochovala ich pod vrstvami tuku.

Nedostatok pozitívnych emócií zdvojnásobuje pravdepodobnosť klinickej depresie aj riziko závislostí a hľadania šťastia v jedle.

O tomto fenoméne vedia aj odborníci, ktorí pracujú s obeťami násilia v detstve. Analýza z roku 2013 na vzorke 57-tisíc žien ukázala, že u tých, ktoré v detstve zažili psychické alebo sexuálne násilie, je dvakrát väčšia pravdepodobnosť, že budú závislé na jedle a ohrozené obezitou. Z ďalšej štúdie vyplýva, že asi 8 percent všetkých prípadov obezity a 17 percent závažnej obezity tretieho stupňa možno pripísať nejakej forme zneužívania v detstve. Ako zistili v roku 2015 americkí neurobiológovia, v dôsledku traumy v kritických obdobiach vo vývoji mozgu, sa môže znížiť ich odozva na odmenu. Nedostatok pozitívnych emócií zdvojnásobuje pravdepodobnosť klinickej depresie aj riziko závislostí a hľadania šťastia v jedle.

Podľa švédskeho profesora Erika Hemmingssona je telo chytrý organizmus, ktorý si pripravuje zásoby v podobe kalórií, aby mohol kedykoľvek čeliť ohrozeniu. Niektoré zneužívané ženy tvrdili, že väčšie telo im pomáha cítiť sa silnejšie a odvrátiť sexuálny záujem mužov. Pod vrstvami tuku sa teda môžu skryť nielen pred starými traumami, ale aj pred nežiadúcim záujmom. Nečudo, že obete zneužívania potom chudnú ťažšie, a to i po bariatrickej operácii.

Nemusíme byť obete násilia, či prísť o otca v puberte, aby nás ohrozovala obezita. Vždy ide o kombináciu rôznych metabolických a psychologických, zámerných aj podvedomých príčin. Nehovoriac o sociálnych a spoločenských okolnostiach. Nie je to len nedostatok pevnej vôle či zdravého rozumu. Na to by sme mali pamätať, keď sa chystáme vyrieknuť zraňujúci súd nad obéznym človekom.

invitro image
Tento článok sa nachádza v čísle invitro 01/2021

Zmeny telesnej hmotnosti

Prvé číslo roka 2021, prichádzajúce zároveň prvýkrát v dizajne Unilabs Slovensko, sa nesie v znamení témy Zmeny telesnej hmotnosti. Pre veľa z nás je po začiatku nového roka téma zmien…

Objavte ponuku
testov na unilabs.online

Zdravá pečeň
Objednať

Alkohol, stres, nezdravé jedlá, lieky a rôzne výživové doplnky… Základné kombo pre poškodenie pečene. Pečeň je filter a všetky filtre sa môžu “zaniesť".

Objednať
Krvný test rakoviny hrubého čreva
Objednať

Jedna z najnovších laboratórnych diagnostických genetických metód na včasné podchytenie rakoviny hrubého čreva, pomocou špeciálnych biomarkerov v krvi, ktorá je alternatívou kolonoskopie u zdravých, bezpríznakových a bez výskytu tohto ochorenia v rodine.

Objednať
Stres
Objednať

Ovplyvňuje váš zdravotný stav na všetkých úrovniach. Vyčerpáva vás, poškodzuje vašu imunitu a vytvára podmienky pre rozvoj tých najvážnejších civilizačných ochorení.

Objednať
Sd-LDL cholesterol
Objednať

Sú vaše cievy ohrozené aterosklerózou? Máme pre vás jednoduchý test - Marker kôrnatenia ciev. Rýchle a cenovo dostupné riešenie pre overenie rizík súvisiacich s kôrnatením tepien.

Objednať
author

Elena Akácsová

Všetky články autora