V LABORATÓRIU SME  AKO  JEDNA  RODINA – ROZHOVOR S MUDR. ILDIKÓ KOCHANOVOU, VEDÚCOU LABORATÓRIA V KOMÁRNE

Obrázok článku

Hoci sa po ukončení zdravotníckej školy rozhodla študovať pediatriu na lekárskej fakulte, nakoniec aj tak zakotvila v laboratóriu. Jej kolegyne a podriadené laborantky ju uznávajú nielen ako vynikajúcu odborníčku, ale aj ako chápavého človeka, na ktorého sa môžu vždy obrátiť. Veď ako sama hovorí, človek musí byť aj ľudský. Odborná garantka a vedúca Laboratória klinickej biochémie a hematológie v Komárne, MUDr. Ildikó Kochanová.

Pani primárka, v spoločnosti Alpha medical ste od roku 2007, ale s vedením  laboratória ste sa oboznámili už v roku 1972, keď ste boli poverená riadením Oddelenia klinickej biochémie vo Všeobecnej nemocnici v Komárne. Ako sa za tie roky posunula laboratórna diagnostika?

Došlo k veľmi výraznému posunu. Keď som prišla do nemocnice, boli tu veľmi zastarané prístroje. Mali sme tam jeden starý Pulfrichov fotometer, takisto starší plameňový fotometer, jeden refraktometer, polarimeter a jednu laboratórnu centrifúgu upevnenú na nástennej konzole. Na začiatku to teda bolo naozaj veľmi biedne. Keď som sa v roku 1976 stala primárkou oddelenia klinickej biochémie, v priebehu niekoľkých rokov sa prístrojové vybavenie rozšírilo o viacero moderných plnoautomatických analyzátorov, rozšírila sa paleta základných i špeciálnych biochemických vyšetrení, zaviedol sa centrálny príjem biologického materiálu, dvojcyklový systém práce a vstupný nemocničný skríning u pacientov. V roku 2002 sme sa z nevyhovujúcich pivničných priestorov presunuli do nového laboratória v areáli nemocnice. O rok na to som odišla do dôchodku. V roku 2007 som vstúpila do Alpha medical ako primárka oddelenia klinickej biochémie v Komárne a ako odborná garantka. Aj od tohto roku došlo k nezanedbateľnému pokroku. Opäť sa rozšírila paleta vyšetrení, získali sme moderný glukózový aj hematologický analyzátor, analyzátor Bio-Rad na vyšetrenie protrombinového času a naposledy aj vynikajúci močový analyzátor. 

Do sveta laboratórnej diagnostiky ste prišli z klinického prostredia, keďže ste predtým pracovali ako pediatrička. Prečo ste sa rozhodili pre takú pomerne radikálnu zmenu?

V roku 1960 som maturovala na zdravotníckej škole v Nitre v odbore biochemická laborantka. Po maturite som dokonca pracovala ako laborantka v nemocnici v Komárne. V roku 1961 ma pán primár odporučil na štúdium medicíny, tak som sa za jeho podpory – a podpory vedenia ústavu OÚNZ – rozhodla študovať na lekárskej fakulte v Bratislave, za čo som pánovi primárovi veľmi vďačná. V roku 1967 som promovala v odbore pediatria, takže v skutočnosti som bola najskôr laborantkou, až potom lekárkou. Po promóciách som odišla pracovať na detské oddelenie. A ako som sa vrátila späť do laboratória? V roku 1976 nás pán primár náhle opustil a keďže nikto z lekárov v nemocnici nerozumel laboratórnej praxi, tak po oficiálnom konkurze padla voľba na mňa. Pôvodne som mala byť na mieste primára oddelenia klinickej biochémie iba pol roka, pretože som sa veľmi chcela vrátiť k detičkám na detské oddelenie. Nakoniec to dopadlo tak, že som v laboratóriu dodnes.

Ako sme už načrtli, v Alpha medical ste takmer sedem rokov. Dá sa za takýto čas sledovať z pohľadu šéfky laboratória aj určitý vývoj vo firme ako takej?

Pravdaže. Keby som mala menovať konkrétne, spomeniem zjednotenie žiadaniek, značenie skúmaviek čiarovými kódmi, čo považujem za veľký krok vpred, ďalej by som spomenula prepojenie laboratórií prostredníctvom internetového systému a zriadenie call centra. Určite je dôležité aj to, že naše laboratóriá vystupujú pod jednou značkou, ktorá môže firmu prezentovať ako poskytovateľa komplexnej diagnostiky vo všetkých odboroch laboratórnej medicíny. Veľkým prínosom je aj neustále zavádzanie nových špeciálnych metód.

MUDr. Ildikó Kochanová (1942) 

MUDr. Ildikó Kochanová sa narodila v roku 1942 v Komárne. V roku 1967 absolvovala štúdium na lekárskej fakulte UK v Bratislave v odbore pediatria a po nadobudnutí prvostupňovej atestácie začala pracovať ako lekárka na detskom oddelení v nemocnici v Komárne. V roku 1976 bola po oficiálnom konkurze vymenovaná do funkcie primárky oddelenia klinickej biochémie. V roku 2003 nastúpila do dôchodku. V spoločnosti Alpha medical pôsobí od roku 2007, keď sa stala odbornou garantkou a vedúcou Laboratória klinickej biochémie a hematológie v Komárne. Pravidelne sa zúčastňuje odborných seminárov a konferencií a v roku 2005 jej bola udelená Cena primátora mesta Komárno za dlhoročnú obetavú prácu v zdravotníctve. Vo voľnom čase sa rada venuje vnúčatám a záhradke pred bytovým domom. Neodmietne ani dobrú knihu či príjemný kultúry zážitok na koncerte alebo v divadle.

Po celý čas vášho pôsobenia v spoločnosti Alpha medical ste viedli – a stále vediete – Laboratórium klinickej biochémie a hematológie v Komárne. Čo všetko je náplňou vašej práce?

Mám rôzne organizačno-prevádzkové povinnosti, avšak mojou najdôležitejšou – a každodennou – úlohou je validácia výsledkov. Denne ich je 200 až 250. Napriek tomu si ich vždy vytlačím a v pokoji skontrolujem. Hoci musím každý výsledok potvrdiť pečiatkou a podpisom, vyhovuje mi to viac než kontrola v počítači. Ak sú nejaké nezrovnalosti, okamžite kontaktujem lekárov, prípadne im poskytujem informácie aj na vyžiadanie, čo je mojou ďalšou úlohou. 

Čo považujete za najsilnejšie stránky laboratória v Komárne?

Absolútne najsilnejšou stránkou tohto laboratória je stmelený kolektív s veľmi dobrými medziľudskými vzťahmi.

Čo by ste, naopak, chceli v budúcnosti zlepšiť? Všimol som si, že tu máte pomerne málo miesta.

Priestory sú síce trochu stiesnené, ale máme tu všetko, čo potrebujeme a už by sme sa odtiaľto nechceli sťahovať. Za tie roky sme si tu už zvykli, veď sme ako jedna rodina. Azda aj vďaka tomu má toto oddelenie 95-percentnú úspešnosť v externých kontrolách.

V oblasti laboratórnej diagnostiky sa pohybujete už viac než 40 rokov. Ste skôr „stará škola“, alebo sa snažíte zavádzať najmodernejšie vyšetrovacie metódy?

Dnes som už určite za zavádzanie nových prístrojov a metód, ale v minulosti som bola skôr „stará škola“, ako hovoríte. Keď sme dostali nový močový analyzátor, veľmi som mu neverila, pretože som bola zvyknutá dôverovať iba mikroskopu a svojmu oku. Keď sa v minulosti moč scentrifugoval, zo sedimentu sa urobil náter a pod krycím sklíčkom som vedela na sto percent odlíšiť napríklad erytrocyty od kvasiniek, ktoré sú veľmi podobné. Neskôr som sa presvedčila, že sú nové prístroje stroje spoľahlivé a dnes si ich veľmi pochvaľujem.

Vaši kolegovia a pacienti vás uznávajú ako vynikajúcu odborníčku a zároveň si vás vážia pre vašu ľudskosť a ústretovosť. Ako sa vám podarilo vytvoriť na pracovisku takúto priateľskú atmosféru?

Podarilo sa mi to vďaka úprimnému a ľudskému prístupu k zamestnancom, porozumeniu, vzájomnej dôvere a úcte.

Riadenie laboratória a vzťahov srdcom je nepochybne sympatické. Niekto by však mohol nesúhlasiť a tvrdiť, že takýto prístup má negatívny vplyv na disciplínu. Vo vašom laboratóriu však všetko funguje dokonale. Ako ste to dokázali?

Myslím, že to automaticky vyplýva z prirodzenej autority a zodpovedného prístupu k práci, ktorý očakávam nielen od svojich zamestnancov, ale aj od seba. Ako vedúci pracovník oddelenia musím ísť príkladom. To však neznamená, že keď laborantka mešká do práce 15 minút, lebo má malé dieťa, budem sa na ňu hnevať. Veď človek musí byť aj ľudský. Aj keď tu teda platia určité pravidlá, sme ako jedna rodina. Ak moje dievčatá potrebujú odber krvi, nemusia chodiť za obvodným lekárom. Pomáham im vybaviť aj ťažko dostupné vyšetrenia a ak je niektorá z laborantiek chorá a leží v nemocnici, som na druhý deň pri nej. Myslím si, že disciplína sa nemusí vynucovať tvrdým prístupom. Dá sa oveľa príjemnejšie dosiahnuť láskavosťou a porozumením.

Máte syna, ktorý je takisto lekár. Ste jediní lekári v rodine?

Kdeže, v rodine máme dvanásť lekárov. Myslím, že okrem chirurgie máme pokryté všetky špecializácie. (Smiech.) Syn Mário je primár na detskom oddelení. Napriek tomu, že vyrastal v lekárskom prostredí, sme ho do ničoho netlačili a profesiu si vybral sám. Ako detský lekár má skvelý prístup – majú ho radi rodičia, deti aj personál. Pamätám si, keď som ešte pracovala v nemocnici a jednotlivé oddelenia boli predelené iba presklenou stenou. Raz som videla syna o niekoľko izieb ďalej, ako drží malé dojča, dáva mu piť a nežne sa mu prihovára. Keď som to videla a počula, tiekli mi slzy a bola som šťastná, že je to môj syn. 

Spolupracujete spolu?

Samozrejme, v tomto prípade sa práca od rodiny nedá oddeliť. Často spolu konzultujeme rôzne veci a Mário navyše posiela do Alpha medical krv, keď potrebuje vyšetrenia, ktoré v nemocnici nerobia – napríklad parathormón v sére. Mimochodom, mám aj veľmi šikovnú dcérku, ktorá dokázala urobiť doktorát za jediný rok. Je z nej teda doktorka filozofie. V Komárne neskôr absolvovala ešte jednu vysokú školu s pedagogickým zameraním, aby mohla učiť angličtinu.

Máte popri vašej práci čas aj na oddych?

Pravdaže, najradšej chodievam s vnúčencami do prírody. Dcérka ma 6-ročného Alexka a 3-ročnú Nikolku, syn má 8-mesačného Maťka. Veľkou vášňou je aj moja okrasná záhradka pred činžiakom, ktorá je ozdobou sídliska. Mám v nej krásne tuje a vresovce. Rada si prečítam aj dobrú knihu. V poslednej dobe som prečítala Krajiny Európy od Jánosa Lernera, Deti púšteSvitanie nad púšťou od Waris Dirierovej či Vyznanie od Róberta Bezáka. Z kultúrnych podujatí ma naposledy očarili Cigánski diabli a predstavenie Šťastné konce v podaní Radošinského naivného divadla. 

MUDr. Kochanová slovami iných

„Je to človek, ktorý síce pracuje na malom pracovisku, ale každodenne robí veľké veci. Pracuje srdcom a vždy zanietene rieši každodenné pracovné problémy. Denne rozdáva svoje odborné rady a delí sa o svoje skúsenosti s nami mladšími. Nikdy nezabudne na svoje kolegyne, ktorým neustále pripomína veľký význam dobrej atmosféry na pracovisku. Ona sama dokáže v každej chvíli potešiť svojím úsmevom a vľúdnym humorom. Je vzorom pre nás všetkých.“ Mgr. Bibiana Straková, manažérka Centrálneho laboratória – JUH, Nové Zámky

„Pod vedením pani primárky pracujem od roku 1991, takže sa už dobre poznáme. Napriek tomu, že od nás v práci vyžaduje maximum, si vie udržať ľudskú tvár, a preto pred ňou máme všetci rešpekt. Je pri nás vždy, keď ju potrebujeme. Ja osobne si na nej najviac vážim jej profesionalitu a ľudský prístup k pacientom.“  Mária Fülöpová, vedúca laborantka

Od mikroskopu k modernému močovému analyzátoru

Laboratórium klinickej biochémie a hematológie v Komárne získalo pred niekoľkými mesiacmi nový močový analyzátor Sysmex UF-500i. Ako hovorí pani MUDr. Kochanová, dovtedy používali na vyšetrovanie moču iba dva mikroskopy. Moč sa scentrifugoval a zo sedimentu sa urobil náter, ktorý sa ako preparát pozoroval pod mikroskopom s 20-násobným zväčšením. Keď prišiel moderný prístroj, pani primárka mu veľmi nedôverovala. „Keď som sledovala moč pod mikroskopom, na sto percent som vedela odlíšiť napríklad erytrocyty od kvasiniek, ktoré sú veľmi podobné. A zrazu som sa mala spoľahnúť na nový prístroj, ktorý som nepoznala.“ Po školení a niekoľkých skúsenostiach si však na Sysmex zvykla aj taká „stará škola“, akou je pani primárka. „Dnes si analyzátor veľmi pochvaľujem. Dokáže nielen odlíšiť erytrocyty od kvasiniek, ale aj určiť ich pôvod – či sú glomerulárneho alebo neglomerulárneho pôvodu, prípadne sú zmiešané. Podľa toho vie lekár určiť diagnózu. Ak sú erytrocyty glomerulárneho pôvodu, ide o ochorenie obličiek a keď sú erytrocyty neglomerulárneho pôvodu, lekár vie, že krvinky pochádzajú zo zápalu dolných močových ciest, čiže močového mechúra.“ Analyzátor Sysmex UF-500i navyše šetrí čas – dokáže otestovať až 60 vzoriek za hodinu a to s grafickým zobrazením výsledku.

inVitro Imunológia a alergológia image
Tento článok sa nachádza v čísle invitro 01/2014

Imunológia a alergológia

V druhom čísle časopisu inVitro nájdete opäť množstvo zaujímavých článkov a informácií užitočných pre lekársku prax – tentoraz z oblasti imunológie a alergológie. Naši autori sa v odborných…

author

Mgr. Jozef Kaščák

Všetky články autora