Call centrum:

0850 150 000

7.00 – 16.30 (po – pia)


BORELIÓZA SA U PSOV VYSKYTUJE ČASTEJŠIE NEŽ U ĽUDÍ

Pôvodcom lymskej boreliózy sú spirochéty, najmä Borrelia burgdorferi s. l.Borrelia garinii a Borrelia afzelii. V Európe sa vyskytujú všetky druhy a Slovensko patrí medzi krajiny s vysokým stupňom zamorenia kliešťov. Vektorom sú aj niektoré druhy dvojkrídlovcov a bĺch.

Rezervoárom ochorenia sú rôzne druhy stavovcov, veľmi často pes. Po preniknutí do jeho organizmu sa Borrelia šíri krvou a lymfou alebo lokálne v koži. Preniká cez sliznice a dostáva sa až do nervového systému. Klinické príznaky sa objavujú až po dlhšej dobe, spravidla v rozmedzí 2 – 5 mesiacov od prisatia kliešťa a v závislosti od imunitného systému psa. Podmienkou prenosu infekcie je, aby bol pes infikovaný slinami pozitívneho kliešťa, ktorý je na ňom prisatý minimálne 24 hodín.

Typické príznaky u psa trpiaceho lymskou boreliózou:
• zvýšená teplota až horúčka,
• nechutenstvo a apatia,
• bolestivosť pohybového aparátu spojená s krívaním, prípadne s opuchom kĺbov alebo s artritídou,
• zväčšenie lymfatických uzlín.

Menej častými bývajú neurologické príznaky (poruchy správania, kŕče, agresivita), problémy s obličkami (zlyhávanie obličiek) či zápaly srdcového svalu.
 

Diagnostika

Pri diagnostike je dôležitý komplex faktorov, ktoré musí veterinár posúdiť. Patrí medzi ne anamnéza, klinické príznaky, laboratórne vyšetrenie s pozitívnym výsledkom a odpoveď na správne zvolenú terapiu antibiotikami.

10. až 14. deň od začiatku infekcie možno detegovať IgM protilátky, ich pozitivita je často považovaná za obraz prebiehajúcej (akútnej) infekcie. Prítomnosť IgG protilátok bez klinických príznakov u zvieraťa je považovaná za sérologický obraz prekonanej infekcie. Za prebiehajúcu infekciu možno považovať aj niekoľkonásobný vzostup protilátok IgG pri prvom alebo opakovanom odbere.
 

Liečba

V otázke terapie sa neodporúča liečiť pacientov, ktorí majú sérologicky pozitívny výsledok, ale sú bez klinických príznakov. Je totiž pravdepodobné, že liečba antibiotikami iba obmedzí počet a činnosť borélií, klinické príznaky síce na chvíľu vymiznú, ale organizmus sa ich úplne nezbaví.

Odporúča sa užívanie antibiotík tetracyklínového radu (doxycyklín) alebo betalaktámových antibiotík (amoxicilín), a to po dlhšiu dobu. Spirochéty sú totiž schopné dlhodobo prežívať v organizme a majú pomalé rozmnožovanie.

Opakujúce sa stavy ochorenia môžu byť v dôsledku perzistencie pôvodcu alebo opakovaného kontaktu zvieraťa s infikovaným vektorom.
 

Naša štatistika

Z laboratórnych štatistík za obdobie 1. 1. 2016 – 22. 8. 2016 vyplýva, že z celkového počtu vyšetrených vzoriek na boreliózu je až 33,8 % vzoriek s pozitívnym výsledkom na prítomnosť IgG protilátok a 6,9 % vzoriek s hraničným výsledkom. U IgM protilátok predstavuje pozitivita 12,4 % a hraničný výsledok 6,9 %. 10,3% vzoriek malo pozitívny výsledok na prítomnosť oboch typov protilátok (IgG a IgM) a 8 % predstavovalo kombináciu pozitivity pri jednom type a hraničného výsledku pri druhom type protilátok.

Hraničné hodnoty dosahujú protilátky pri prechode akútneho štádia do chronického, respektíve pri vzostupe alebo poklese titra protilátok v tele. Ak nie sú prítomné klinické protilátky a výsledok je hraničný, respektíve negatívny, odporúča sa zopakovať vyšetrenie o 3 týždne.
 

Literatúra
Svoboda M. a kol.: Nemoci psa a kočky, I. díl. Brno; ČAVLMZ, Noviko a. s. 2008: ISBN 978-80-86542-18-8
Svoboda, M. a kol.: Nemoci psa a kočky, II. díl. Brno, ČAVLMZ, Noviko a. s. 2001: 1022. ISBN: 978-80-902595-3-9
 

Zaujímavé odkazy
https://www.vedatechnika.sk/SK/VedaASpolocnost/NCPVaT/Documents/Vedeck%C3%A1%20cukr%C3%A1re%C5%88/Vedecka%20cukraren%20Bratislava%202012/Vedecka_cukraren_2012_06_derdakova.pdf

http://www.skchr.sk/index.php/163-o-plemene-rr/zdravie-a-genetika/791-klieste-nimi-prenasane-choroby-a-prevencia 

http://zoo.sav.sk/data/people_publictions_106_Lencakova_et_al.2006.IJMM.pdf 

http://aem.asm.org/content/69/1/509.full.pdf 

http://www.enviromagazin.sk/enviro3_2/borelioza28.html

Kontaktujte nás

Neviete nájsť odpoveď na vaše otázky? Chcete sa stať naším klientom?
Máte problém, ktorý potrebujete vyriešiť? Kontaktujte nás. Radi vám pomôžeme.

viac informácií