Call centrum:

7.00 – 16.30 (po – pia)

DIAGNOSTIKA KLIEŠŤOVÝCH OCHORENÍ TERAZ S BONUSOM

Ponúkame vám DUO balík laboratórnych vyšetrení protilátok IgM a IgG proti všetkým trom pôvodcom boreliózy a stanovenie protilátok proti anaplazmóze. K tomu teraz získate balík 3 stanovení (KO, dif. leukocytov, CK) grátis. Všetko za jedinčnú cenu 24,40 eur!

Pretrvávajúce horúčavy a sucho spôsobujú zvýšený výskyt kliešťov, ktoré predstavujú riziko prenosu infekcie a prepuknutia parazitózy. Kliešte sú najvýznamnejším prenášačom ochorení, akými sú u psov predovšetkým borelióza a anaplazmóza. Naše aktuálne štatistické výsledky vyšetrení preukázali až 30-percentnú prevalenciu kombinácie týchto ochorení.

Na Slovensku máme vysoký stupeň zamorenia kliešťami infikovanými práve týmito baktériami, a to aj na bežných trávnatých plochách miest a obcí. Je dôležité včas rozpoznať príznaky ochorenia, ktoré sa objavujú až po dlhšej dobe, spravidla v rozmedzí od 2 – 5 mesiacov od prisatia kliešťa, v závislosti od imunitného systému psa. Podmienkou prenosu infekcie je, aby bol pes infikovaný slinami pozitívneho kliešťa, ktorý je na ňom prisatý minimálne 24 hodín.

Borelióza

Spirochéty – Borrelia burgdorferi sensu stricto, Borrelia garinii, Borrelia afzelii – sú pôvodcami lymskej boreliózy.

Typické príznaky u psa trpiaceho lymskou boreliózou sú:

• zvýšená teplota až horúčka,
• nechutenstvo a apatia,
• bolestivosť pohybového aparátu spojená s krívaním, prípadne opuchom kĺbov,
• zväčšenie lymfatických uzlín.

Menej častými bývajú neurologické príznaky (poruchy správania, kŕče, agresivita), problémy s obličkami (zlyhávanie obličiek) či zápaly srdcového svalu.
Alpha medical vám štandardne ponúka možnosť komplexného vyšetrenia protilátok psa – IgM a súčasne aj IgG – proti všetkým trom pôvodcom boreliózy.

IgM protilátky sú protilátky detegované v krvi na 10. až 14. deň od začiatku infekcie a ich pozitivita je často považovaná za obraz prebiehajúcej (akútnej) infekcie. Prítomnosť IgG protilátok bez klinických príznakov je u zvieraťa považovaná za sérologický obraz prekonanej infekcie. Za prebiehajúcu infekciu možno považovať aj niekoľkonásobný vzostup protilátok IgG pri prvom alebo opakovanom odbere.

Anaplazmóza

Pôvodcom ochorenia je bakteriálny agens Anaplasma phagocytophilum (predtým Ehrlichia phagocytophilum, Ehrlichia equi).

U psa trpiaceho anaplazmózou možno pozorovať niektoré z nasledujúcich – a často súčasných – príznakov:

• horúčka,
• nechutenstvo, zvracanie a hnačky,
• opuchy a bolestivosť kĺbov, artritída,
• odmietanie pohybu,
• depresia,
• apatia,
• chudnutie ,
• neurologické príznaky, kŕče,
• trombocytopénia (znížený počet krvných doštičiek).

Veľa psov nevykazuje klinické príznaky ochorenia ani po dlhšej dobe po infekcii. Pacient sa po prekonaní akútnej fázy často dostáva do štádia chronickej infekcie. Pravidelné testovanie zvyšuje šancu na včasnú diagnostiku anaplazmózy, ktorá umožňuje rýchlejšiu a teda účinnejšiu liečbu.

K vyšetreniam týchto protilátok odporúčame vyšetriť krvný obraz, diferenciál leukocytov a na vylúčenie svalových zmien, respektíve svalového ochorenia (zápal, degenerácia, nekróza) aj biochemický parameter kreatínkinázu (CK). Všetky tieto vyšetrenia vám do 30. septembra zrealizujeme grátis ako súčasť tejto akčnej ponuky.

Na sérologické vyšetrenie a stanovenie CK treba krv na sérum v minimálnom objeme 300 μl séra, na ostatné vyšetrenia treba odobrať EDTA krv do skúmavky v objeme 1 ml.

Akcia platí na vzorky doručené do laboratória do 30. septembra 2015, pričom na žiadanke musí byť pred kontrolným súčtom ordinovaných vyšetrení vyznačené AKCIA – september. Výsledky vyšetrení v rámci tejto akcie získa veterinár do 10 pracovných dní od doručenia vzorky do Centrálneho veterinárneho laboratória.

Ak máte akékoľvek otázky, kontaktuje nás. Využite naše call centrum 0850 150 000 alebo
e-mailový kontakt info@lenprezvierata.sk.

Odporúčania a tipy pre chovateľov

• Nechodiť/nepohybovať sa v ohniskách boreliózy.
• Po pobyte vonku prezrieť psa, prípadne ho vyčesať (kým kliešť ešte nie je prichytený/prisatý).
• Používať antiparazitárne prípravky proti kliešťom (spot on, sprej, obojok).
• Pri nájdení prisatého kliešťa ho treba čo najskôr odstrániť (s dĺžkou prisatia sa zvyšuje riziko nakazenia).

*UPOZORNENIE PRE CHOVATEĽOV

Uvedená cena za vyšetrenie je platná výlučne pre veterinárnych lekárov. Laboratórne vyšetrenia sú len jednou zo súčastí diagnostiky a ich výsledky si vyžadujú profesionálnu a individuálnu interpretáciu vo vzťahu ku klinickému stavu ošetrovaného zvieraťa. Poplatok za návštevu a poskytnuté ošetrenie vo veterinárnej ambulancii preto nemôže byť totožný s cenou za laboratórne vyšetrenie a jeho celková výška je plne v kompetencii vášho veterinára.

Neviete nájsť odpoveď na vaše otázky? Chcete sa stať naším klientom?
Máte problém, ktorý potrebujete vyriešiť? Kontaktujte nás. Radi vám pomôžeme.

viac informácií