Call centrum:

0850 150 000

7.30 – 16.30 (po – pia)


STOP NEISTOTE! DRŽTE ALERGIU POD KONTROLOU!

Rýchla sérologická diagnostika alergií teraz cenovo ešte výhodnejšie aj s možnosťou diferenciálnej diagnostiky endokrinných porúch a iných ochorení.

Alergické prejavy majú stúpajúci trend nielen u ľudí, ale aj u zvierat. Klinické prejavy pripomínajúce alergiu môžu mať u zvieraťa aj inú príčinu, napríklad endokrinologickú poruchu. Preto vám pomôžeme identifikovať, či ide o alergiu, alebo je problém v štítnej žľaze.
 

Diferenciálna diagnostika

Ponúkame vám účinnú a rýchlu diferenciálnu diagnostiku prostredníctvom vybraných panelov alergénov v kombinácii s celkovým T4 u psov a mačiek. Pomôžeme vám identifikovať niektorý z 42 najčastejších alergénov – pele rastlín, mix tráv, stromov, plesne, kvasinky, blcha, roztoče či potravinových alergénov.

Vyberte si akýkoľvek panel alergénov u psa a mačky, pridáme vám k nemu aj vyšetrenie celkového T4 a to všetko teraz za zvýhodnenú bezkonkurenčnú cenu 45 eur s DPH* a s výsledkom už do 48 hodín po doručení do Centrálneho veterinárneho laboratória.

V prípade koní teraz ponúkame vyšetrenie ktoréhokoľvek z 5 panelov alergénov za zvýhodnenú cenu 40 eur s DPH.

Akcia platí na vzorky doručené do laboratória do 29. mája 2015.
 

Alergie u zvierat

Čo je alergia?
Je to reakcia imunitného systému na bežné látky známe ako alergény: potraviny, pele stromov, tráv a kvitnúcich rastlín, prach, domové roztoče (prachové a skladové), blchy, odumreté epitélie a ďalšie.

Alergény sa do organizmu môžu dostať rôznymi cestami:

 • nazálnou (vdýchnutím),
 • orálnou (potravou, prehltnutím),
 • kontaktnou (napr. kontakt s kožou).

Alergia sa prejavuje ihneď (akútna forma), alebo sa môže objaviť v priebehu niekoľkých hodín alebo dní (oneskorená forma). Ak je zviera vystavené opakovanému styku s alergénom, jeho imunitný systém môže reagovať do takej miery, že zapríčiní zhoršenie jeho zdravotného stavu.

Prejavy alergie:

 • kožné problémy: svrbenie, škrabanie, otieranie hlavy, strata srsti, kožné erózie,
 • gastrointestinálne poruchy: hnačka, zvracanie, strata chuti do žrania, problémy s váhou,
 • zvýšená únava,
 • pokles energie/vytrvalosti,
 • ušné problémy: svrbenie, opuchy, bolestivosť,
 • respiratórne problémy: astma, sipoty (u mačiek),
 • problémy so správaním.
   

Diagnostika alergií
Diagnostika alergií vyžaduje systematický prístup založený na celkovej anamnéze, klinických prejavoch, detailnej histórii o pacientovi a vylúčení ďalších hlavných príčin ochorenia.

Sérologické testy sú veľkou pomocou, poskytujú rýchlu a jednoduchú identifikáciu potencionálneho problémového alergénu.

Výhody:

 • minimálne stresovanie pacienta,
 • rýchlosť a jednoduchosť, sérum sa odošle do laboratória,
 • používanie štandardizovaných postupov,
 • výborná reprodukovateľnosť výsledkov,
 • vysoká senzitivita a špecificita metód,
 • žiadne nepriaznivé reakcie,
 • nie je nutné vynechať liečbu (okrem vysokých dávok kortikosteroidov).

Intradermálne testy sú náročnejšie na čas, na prípravu pacienta, spôsobujú jeho diskomfort. Výsledky ELISA testov korelujú s výsledkami intradermálnych testov alebo ďalších in vitro alergických testov.

Možnosti testovania v laboratóriu ponúkajú rôzne kombinácie, tzv. panely alergénov.
 

Základné delenie panelov alergénov

Pes

 • panel (26 druhov alergénov) – pele rastlín, mix tráv, stromy, plesne, kvasinky, blcha, roztoče (1SPIGEV),
 • panel (16 druhov alergénov) – potraviny (4SPIGEV).


Mačka

 • panel (26 druhov alergénov) – pele rastlín, mix tráv, stromy, plesne, kvasinky, blcha, roztoče (2SPIGEV)
 • panel (16 druhov alergénov) – potraviny (5SPIGEV)


Kôň

 • panel (26 druhov alergénov) – pele rastlín, mix tráv, stromy, baktérie, plesne, kvasinky, roztoče, hmyz (3SPIGEV)
 • panel (9 druhov alergénov) – potraviny (6SPIGEV)
 • panel (16 druhov alergénov) – pele rastlín a stromov, mix tráv (7SPIGEV)
 • panel (16 druhov alergénov) – plesne, roztoče (8SPIGEV)
 • panel (7 druhov alergénov) – hmyz (9SPIGEV)
   

Na základe výsledkov testovania je možné nechať si na inom pracovisku pripraviť desenzibilizačný roztok, ktorý sa aplikuje subkutánne, vždy od najnižšieho množstva a koncentrácie. Intervaly aplikovania sa predlžujú, samozrejme záleží od reakcie/odpovede pacienta.

V prípade potravinovej alergie sa vyberá adekvátna hypoalergénna diéta.

Antihistaminiká a krátkodobé podávanie kortikosteroidov vo väčšine testov neovplyvňujú výsledky testovania. Dlhodobé podávanie kortikosteroidov môže ovplyvniť výslednú triedu zaradenia (je nižšia), prípadne môžu byť výsledky falošne negatívne. Injekčne podávané kortikosteroidy by mali byť vysadené (ak je to možné) minimálne 2 týždne pred odberom krvi. Ak to nie je možné, laboratóriu treba poskytnúť všetky detaily.
Výsledky testovaní poskytnú veterinárnemu lekárovi i majiteľovi zvieraťa dôležité informácie a veterinár môže zvoliť najvýhodnejší a najlepší postup liečby.
 

Odporúčania a tipy
Alergia na potraviny: vynechanie alergénu zo stravy, kŕmenie hypoalergénnou diétou.

Alergia na skladové roztoče: v domácnosti treba jedlo a krmivo uchovávať v suchých a chladných podmienkach, kŕmiť mokrým/konzervovaným krmivom, kŕmiť doma pripraveným krmivom, používať radšej menšie balenia krmiva (zaistenie čerstvej dávky), nekŕmiť krmivom po dobe spotreby/exspirácie, originálne balenie suchého krmiva treba vyprázdniť a krmivo rozdeliť do zásobných nádob a vyhnúť sa pri tom prachu a zvyškom na dne balenia, pravidelne čistiť/umývať zásobné nádoby (vždy pred naplnením novým krmivom).

Alergia na prachové roztoče: treba zabezpečiť dostatočné vetranie miestností, zabrániť vysokej vlhkosti (hlavne kuchyňa, kúpeľňa), neprekurovať miestnosti – znížiť teplotu v izbách, nesušiť bielizeň v interiéri, respektíve zabrániť prístupu zvieratám, pravidelne prať vankúše, pelechy zvierat, čistiť/dezinfikovať hračky zvierat vysokými teplotami alebo mrazom, pravidelne vysávať koberce, záclony, čalúnený nábytok, vymeniť koberce za drevenú či vinylovú podlahu, obmedziť prístup zvierat do potenciálne rizikových miestností.

Alergia na trávy: treba pravidelne kosiť trávniky, pravidelne čistiť/umyť zviera – najmä po pobyte vo vysokej tráve, venčiť a zdržiavať sa na miestach s pokosenou trávou, vyhnúť sa oblastiam s vysokou a kvitnúcou trávou, počas kosenia tráv držať zviera v interiéri.

Alergia na stromy: treba sa vyhýbať miestam kde rastú stromy, udržiavať živé ploty, vyhnúť sa ich zakvitnutiu.

Alergia na buriny: trávniky a záhrady v okolí domu treba udržiavať bez burín, venčiť a zdržiavať sa na miestach neprerastených burinami.

Alergia na plesne: treba zabezpečiť dostatočné vetranie miestností, zabrániť vysokej vlhkosti, udržiavať zvieracie vankúše a pelechy v suchu, pravidelne ich čistiť, prať, v domácnosti, kontrolovať druhy potravín, ktoré sú náchylné na splesnivenie (ovocie, zelenina), čistiť okolie domu, záhradu od popadaného lístia a iných záhradných odpadov, vyhnúť sa bujnej ťažkej vegetácii a plaziacim sa rastlinám okolo domu a nad domom, upravovať a ošetrovať steny protiplesňovými prostriedkami, dobre ohradiť a uzavrieť záhradný kompost – zabrániť prístupu zvierat.

Alergia na blchy, hmyz: používať antiparazitárne prostriedky a repelentné prípravky.
 

Diferenciálna diagnostika
Podobné klinické prejavy ako pri alergiách možno pozorovať aj pri iných ochoreniach, najmä pri endokrinologických, akými sú napríklad hypotyreóza a hypertyreóza (pozorujeme podobne klinické príznaky ako pri alergii – kožné a gastrointestinálne problémy, poruchy hmotnosti či poruchy správania). Okrem toho je v diferenciálnej diagnostike možné zamerať sa aj na ektoparazity, infekčné ochorenia a pod.
 

Dôležité upozornenie!
Na každý panel alergií – vrátane vyšetrenia na  celkový T4 – na bezproblémové a kvalitné vyšetrenie potrebné sérum v objeme 1 ml. Sérum je potrebné uchovávať v chlade (2 – 8 °C, maximálne však 7 dní). Pre vyšetrenie je vhodné aj zamrazené sérum.

Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte nás kontaktovať. Využite naše call centrum 0850 150 000 alebo e-mailový kontakt info@lenprezvierata.sk.
 

*UPOZORNENIE PRE CHOVATEĽOV

Uvedená cena za vyšetrenie je platná výlučne pre veterinárnych lekárov. Laboratórne vyšetrenia sú len jednou zo súčastí diagnostiky a ich výsledky si vyžadujú profesionálnu a individuálnu interpretáciu vo vzťahu ku klinickému stavu ošetrovaného zvieraťa. Poplatok za návštevu a poskytnuté ošetrenie vo veterinárnej ambulancii preto nemôže byť totožný s cenou za laboratórne vyšetrenie a jeho celková výška je plne v kompetencii vášho veterinára.

Kontaktujte nás

Neviete nájsť odpoveď na vaše otázky? Chcete sa stať naším klientom?
Máte problém, ktorý potrebujete vyriešiť? Kontaktujte nás. Radi vám pomôžeme.

viac informácií