Základné informácie

Možnosti vyšetrenia cez zdravotnú poisťovňu

Nie

Metóda

GC-MS

Význam stanovenia

Pre človeka sú najdôležitejšími esenciálnymi mastnými kyselinami – MK (t. j. telo ich musí prijímať v potrave) kyselina linolová – LA (PUFA z radu omega-6) a kyselina alfa-linolénová – ALA (PUFA z radu omega-3). Ľudský organizmus je pomocou enzýmov schopný vytvoriť z týchto kyselín napríklad kyselinu arachidónovú – ARA (C20:4, n-6) a tiež dôležité omega-3 mastné kyseliny, a to kyselinu eikosapentaénovú – EPA (C20:5,n-3) a kyselinu dokosahexaénovú – DHA (C22:6, n-3).

Relevancia vyšetrenia

Dôležitými metabolitmi oboch radov MK sú eikosanoidy s významnými fyziologickými funkciami. Môžu tvoriť napríklad leukotriény syntetizované v cievnych výstelkách alebo prostaglandíny vznikajúce v krvných doštičkách a tromboxány tvorené v leukocytoch. Tieto druhy eikosanoidov majú vazoaktívne účinky. Môžu spôsobiť zmršťovanie ciev (vazokonstrikcia) alebo ich uvoľňovanie (vazodilatáciu). Majú vplyv na zhlukovanie krvných doštičiek, čiže môžu patologicky meniť funkciu a stav ciev v zmysle rozvoja aterotrombózy, a tak majú vplyv na vznik srdcovo-cievnych ochorení. Je rozdiel medzi eikosanoidmi z radu omega-6 a omega-3. Metabolity omega-6 mastných kyselín pôsobia vazokonstrikčne, prozápalovo a spôsobujú zhlukovanie trombocytov. Prijímanie týchto omega-6 MK v strave vo väčšej miere zvyšuje tieto riziká. Naopak metabolity omega-3 pôsobia vazodilatačne, protizápalovo a proti agregácii trombocytov. Omega-3 MK teda riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení (ale aj rakoviny) skôr znižujú. Pre výživu človeka sú vo všeobecnosti najdôležitejšie tieto mastné kyseliny: kyselina palmitová (C16:0), kyselina olejová (C18:1, n-9), kyselina linolová (C18:2, n-6) a kyselina alfa-linolénová (C18:3, n-3).

Indikácia VšZP

Indikácia Union

Indikácia Dôvera


Doplnkové informácie

Frekvencia Dôvera

Frekvencia VšZP

Frekvencia Union

Interferencia

Omega-3 MK môžu zvyšovať účinok warfarínu alebo acylpyrínu, doba krvácania môže byť predĺžená a agregácia trombocytov znížená, preto sa užívanie omega-3 MK odporúča len s vedomím ošetrujúceho lekára.

Použiteľnosť pre prax

Účinky MK v metabolizme sú široké: slúžia na produkciu chemických prenášačov, ktoré sú potrebné pre normálny rast buniek, metabolizmus tukov a cholesterolu, pružnosť ciev, zrážanlivosť krvi a činnosť mozgu i očí. Majú blahodarný účinok na pamäť a udržiavanie dobrého duševného zdravia. Pre zdravie sú najdôležitejšie najmä dve omega-3 mastné kyseliny, a to DHA a EPA. Pôsobenie DHA v organizme je dôležité pre ochranu srdca a ciev, podporuje vitalitu mozgu, znižuje riziko Alzheimerovej choroby a degeneráciu sietnice. Pôsobenie EPA v organizme pomáha pri psychických problémoch spojených s depresiami, pri problémoch koncentrácie, pamäti, pri emocionálnej nerovnováhe, strese a pri chronických zápalových ochoreniach (ciev, mozgu, kĺbov). Aj u zdravých ľudí je často veľký nedostatok omega-3 MK a zároveň nerovnováha medzi omega-3 a omega-6 MK. Nedostatok tukov typu omega-3 má spojitosť s nárastom počtu civilizačných ochorení, hlavne srdcovo-cievneho systému, ale aj s artritídou, obezitou, depresiami a schizofréniou. Ideálny pomer medzi omega-6 MK a omega-3 MK sa pohybuje v rozmedzí od 6 : 1 do 3 : 1.

Typ skúmavky, pravidlá pred odberom, teploty pri transporte a uskladenení

Odber krvi: skúmavka na biochemické vyšetrenie (napr. so separačným gélom). Pacient musí byť nalačno po 12-hodinovom lačnení a 24 hodín pred odberom nesmie užívať alkohol. Krv po odbere treba čo najskôr odoslať do laboratória. Kým nedôjde k transportu vzorky do laboratória, plnú krv treba uchovávať pri teplote 2 – 8 °C. Vzorka je po scentrifugovaní v laboratóriu odsatá a sérum zamrazené pri teplote -20 °C, stabilné 1 mesiac.


Referenčné hodnoty

Referenčné rozpätie

kyselina palmitová: 500 – 900 mg/l kyselina stearová: 150 – 270 mg/l kyselina olejová: 450 – 850 mg/l kyselina arachidonová: 3 – 12 mg/l kyselina myristová: 10 – 80 mg/l kyselina alfa-linolénová: 15 – 30 mg/l kyselina linolová: 810 – 1320 mg/l kyselina gama-linolénová: 7 – 30 mg/l kyselina eikosapentaénová: 22 – 55 mg/l kyselina dokosahexaénová: 50 – 110 mg/l nasýtené/nenasýtené MK: 0,4 – 0,6 omega-3 – index: 6 – 8 % omega-6/omega-3: optimálne 2 – 4:1