Nový koronavírus poznáme necelý rok. Lekári a výskumníci teda iba postupne sumarizujú možné dlhodobé negatívne dopady na zdravie ľudí, ktorí prekonali ochorenie covid-19. Prihliadajú pri tom aj na analógie so staršími koronavírusmi SARS a MERS.
Nadobudnutie komplexnejšieho obrazu o stopách, ktoré SARS-CoV-2 môže zanechať na ľudskom organizme, si vyžiada viac času. Už teraz sa však na základe nazbieraných poznatkov a pilotných štúdií dá dôvodne predpokladať, že minimálne u niektorých pacientov sa ťažkosti neskončia vyliečením sa z akútneho štádia. A môžu sa týkať aj bezpríznakových infikovaných, respektíve ľudí s ľahkým priebehom samotného ochorenia.
Znepokojujúce zistenie
Upozornil na to klinický emeritný profesor John Swartzberg z projektu UC Berkeley-UC San Francisco Joint Medical Program pre web Futurity a dodal: „Spočiatku sme vychádzali z toho, že k tejto chorobe budeme pristupovať ako k iným virózam typu chrípky. Za jednu z najzaujímavejších a najznepokojujúcejších vecí teda považujem zistenie, že v tomto prípade je to omnoho komplikovanejšie.“
Lekári a vedci sa v prvom rade usilujú prísť na to, prečo nový koronavírus spôsobuje – na rozdiel od napríklad spomenutej chrípky – dlhodobé zdravotné problémy či trvalé poškodenia, a to aj iných orgánov a systémov ako dýchacieho.
„Je to zrejme jedna z kľúčových otázok. Jestvuje nespočetné množstvo hypotéz, ale zatiaľ nemáme žiadne jasné odpovede. V tomto stále tápeme,“ pripustil prof. Schwartzberg, ktorý konkrétne popisuje už zmapované negatívne následky covid-19 na pľúca (zjazvenia dokonca aj u asymptomatických osôb), srdce, obličky (zhodne pod vplyvom tzv. cytokínovej búrky, čiže prehnanej autoimunitnej reakcie) či centrálny nervový systém (vrátane psychických následkov typu postraumatickej stresovej poruchy) a pridáva aj ovplyvnenia pečene a tráviaceho ústrojenstva.
Zápal myokardu u 60 %
Nemecká štúdia na vzorke 100 pacientov po prekonaní covid-19 prostredníctvom kontrol MRI odhalila abnormality srdca u 78 z nich a pri 60 osobách z tejto vzorky sa preukázalo zápalové ochorenie myokardu. Išlo pritom prevažne išlo o mladých ľudí bez zodpovedajúcich anamnéz. Čínska štúdia na vzorke 416 osôb vo Wu-chane zase hovorí o diagnostikovaní rôznych poškodení srdca u 20 % pacientov počas hospitalizácie.
Nevídané dopady na mozog
Navyše, SARS-CoV-2 vedie u niektorých pacientov k zrážaniu krvi, z čoho, samozrejme, vyvstáva riziko pľúcnej embólie či „mŕtvice“. „Pri covid-19 badáme na mozgu dopady, ktoré sme v minulosti u iných vírusov nevideli,“ priznal pre The Guardian Michael Zandi z londýnskeho zariadenia National Hospital for Neurology and Neurosurgery, jeden z prispievateľov do rozsiahlej štúdie publikovanej v časopise Brain. Doplnil, že hrozba neurologických prejavov podľa doterajších dát vôbec nesúvisí so závažnosťou hlavných symptómov, ale ani s vekom pacientov: mŕtvica postihla aj 27-ročnú ženu s ľahkými príznakmi covid-19.
Neurológ Adrian Owen pre Reuters uviedol: „Znepokojuje ma, že máme milióny ľudí s covid-19. Ak tu takto o rok bude 10 miliónov zotavených, ale začnú sa u nich vyskytovať kognitívne deficity, poznačí to aj ich schopnosť pracovať a zaoberať sa každodennými aktivitami.“
Špecificky u detí zase hrozí dodatočný zápalový multisystémový syndróm (PIMS), varujú pediatri. Medicínsky žurnál The Lancet publikoval informáciu o 30-násobnom zvýšení počtu prípadov PIMS či veľmi podobných ochorení v talianskej provincii Bergamo po tom, ako sa tam rozšíril nový koronavírus.
Chronický únavový syndróm
Medzičasom už je zaužívané voľné označenie pre pacientov, ktorí pociťujú rôzne post covid-19 symptómy aj po niekoľkých mesiacoch: long haulers. Práve long haulers, medzi nimi aj lekári, zdravotný personál či vedci z tejto sféry, sa začali spontánne združovať v záujme vzájomných konzultácií a prispievania informáciami. Na základe dotazníkových vstupov od 1 500 pacientov na účelovo vytvorenej platforme Confirmed Case Long-Hauler Only Survey sa ukázalo, že 82 % z nich pociťovalo symptómy ešte po dvoch mesiacoch a 54 % po troch mesiacoch.
V roku 2007 kanadský prieskum v súvislosti so SARS hlásil, že niektorých respondentov limitovala extrémna vyčerpanosť aj rok po ochorení. Štúdia z Hongkongu referovala, že 40 % ľudí, ktorí prekonali SARS, ešte 3,5 roka po diagnostikovaní pociťovalo príznaky chronického únavového syndrómu.
Center for Disease Control and Prevention (CDC), čiže americký federálny úrad na potláčanie epidémií, telefonickým prieskumom zistil, že u 35 % dospelých pacientov sa ich subjektívne pociťovaný zdravotný stav nevrátil do normálu ani po 2-3 týždňoch od pozitívneho výsledku testovania, pričom u respondentov vo vekovej skupine 18 – 34 rokov a bez nejakých závažnejších predchádzajúcich chronických zdravotných problémov to bolo 20 %. Inštitút CDC zároveň pripomenul, že pri chrípke sa ako horná hranica návratu k počiatočnému zdravotnému stavu uvádzajú dva týždne – štatisticky je to tak u 90 % chorých.
Výskumná skupina na King´s College v Londýne vyvinula aplikáciu, do ktorej pacienti na dennej báze vkladajú informácie o symptómoch covid--19. Ešte po šiestich týždňoch od jej sprevádzkovania približne 200 000 ľudí malo pretrvávajúce príznaky, respektíve registrovalo ich návrat po priebežnom odznení.
V roku 2016 štúdia ukázala, že tri štvrtiny pacientov s ME/CFS (myalgická encefalomyelitída/chronický únavový syndróm) pred výskytom ťažkostí tohto typu prekonali vírusové ochorenie. Experti aktuálne upozornili, že niektoré zo symptómov pacientov s pretrvávajúcimi príznakmi covid-19 sa prekrývajú so symptómami pri ME/CFS. Reumatologička z Fort Lauderdale na Floride Jihan Sabová pre špecializovaný portál Verywell Health pripomenula, že CFS môžu spúšťať vírusové ochorenia, ako príklad uviedla vírus Epsteina-Barrovej.
Zoznam bude rozsiahlejší
Simon Wessely, bývalý prezident Royal College of Psychiatrics, sa vyjadril v podobnom duchu: „Myslím si, že koronavírus povedie k mnohým, mnohým prípadom postinfekčného únavového syndrómu.“
Charles Shepherd, odborný poradca britskej charitatívnej organizácie ME Association, ktorá podporuje pacientov s ME/CFS, sa pridáva: „Je značne pravdepodobné, že u niektorých ľudí sa rozvinie postvírusový únavový syndróm, ktorý môže viesť až k ochoreniu ME/CFS.“ Mark Guthridge z Deakin University v Melbourne k tomu podotkol: „Dozvieme sa to oveľa neskôr, lebo ľudia musia mať symptómy šesť mesiacov, kým sa dá diagnostikovať CFS alebo ME.“
Prof. Schwartzberg vo všeobecnejšej rovine vyhlásil: „Tempo, ktorým sa učíme, je enormne vysoké. Som si istý, že keď sa ma spýtate o tri či šesť mesiacov, zoznam bude v určitých oblastiach rozsiahlejší, ale zároveň možno vylúčime niektoré potenciálne chronické poškodenia.“
Literatúra
- https://www.phosp.org/
- https://www.futurity.org/long-term-covid-19-effects-2400212-2/
- https://www.newscientist.com/article/mg24632783-400-could-the-coronavirus-trigger-post-viral-fatigue-syndromes/
- https://www.gavi.org/vaccineswork/long-term-health-effects-covid-19
- https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)31129-6/fulltext
- https://academic.oup.com/brain/advance-article/doi/10.1093/brain/awaa240/5868408
- https://www.bbc.com/future/article/20200622-the-long-term-effects-of-covid-19-infection
- https://www.sciencemag.org/news/2020/07/brain-fog-heart-damage-covid-19-s-lingering-problems-alarm-scientists
- https://www.nhlbi.nih.gov/news/2020/looking-forward-understanding-long-term-effects-covid-19
- https://time.com/5878448/longterm-covid19-recognition-research/