Unilabs na Slovensku a v Českej republike rozšíril svoj manažérsky tím o novú pozíciu medicínskej riaditeľky pre obe krajiny. Na jeseň minulého roku sa tejto úlohy ujala Veronika Bencová, MD, Ph.D. Uznávaná lekárka a manažérka prináša do Unilabsu svoje cenné skúsenosti získané v klinickej praxi aj vo svete medzinárodných korporácií. Veronika Bencová sa stáva základným pilierom medicínskeho oddelenia v Unilabse, ktoré práve prechádza koncepčnou zmenou. To všetko preto, aby Unilabs dokázal v dynamicky sa meniacom prostredí ešte viac posilniť svoju odbornosť, dôveryhodnosť a prvenstvo medzi poskytovateľmi laboratórnej diagnostiky.
Ste lekárka s dlhoročnou klinickou praxou. Ako sa pozeráte na úlohu laboratórnej diagnostiky v zdravotnom systéme?
Laboratórna diagnostika je neoddeliteľnou súčasťou zdravotného systému. Presné, včasné a rýchlo doručené výsledky vyšetrení sú absolútnym kľúčom pre identifikáciu potenciálneho problému a nastavenie správnej a efektívnej liečby pacienta. Laboranti, lekári a diagnostici majú v celej tejto mozaike svoju nezastupiteľnú úlohu. Stoja pri pacientovi od začiatku jeho cesty a odovzdávajú na nej kolegom lekárom cenné vstupy.
Čo je podľa vás kľúčové, aby tento vzťah v rámci systému fungoval?
Som presvedčená, že základom úspechu v každej oblasti je vzájomný dialóg a komunikácia. Ak chceme ako experti v laboratórnej diagnostike plniť svoje poslanie, je nevyhnutné, aby sme otvorene komunikovali s kolegami lekármi, s ktorými spolupracujeme. Iba tak dokážeme spoločnými silami pomôcť pri stanovení diagnózy a liečebného postupu.
Bezpochyby viete, o čom hovoríte, keďže ste vzišli z lekárskej praxe. Priblížite nám, ako vyzerala vaša profesijná cesta?
Takmer 20 rokov som pracovala v klinickej praxi s atestáciou v oblasti vnútorného lekárstva a nefrológie. Som za toto obdobie veľmi vďačná, keďže ma priviedlo k hĺbkovému poznaniu medicíny. Po tejto etape som dostala možnosť prejsť do firemného sektora. V rámci neho som pôsobila 12 rokov na vedúcich medicínskych pozíciách vo veľkých farmaceutických spoločnostiach. Nadšenie pre medicínu mi ostalo, pričom som sa venovala najmä rozširovaniu dostupnosti inovatívnej liečby pre onkologických pacientov a spolupráci s poprednými lekárskymi kapacitami v tejto oblasti. Popri tom som získavala manažérske skúsenosti s riadením medzinárodných tímov zložených z rôznych špecialistov.
Čo vás napokon priviedlo do sveta zdravotníckych laboratórií – na súčasnú pozíciu medicínskej riaditeľky v Unilabse na Slovensku aj v Českej republike?
Príležitosť prejsť do Unilabsu bola pre mňa ako lekárku veľmi zaujímavá. Spoločnosť sa práve minulý rok naplno integrovala do jednej z najsilnejších diagnostických skupín na svete s čím súvisia aj nové výzvy. Jednou z nich je ambícia vybudovať medicínske oddelenie a ďalej zvyšovať svoju odbornosť. Považujem to za – pre mňa – prirodzený krok aj z hľadiska dlhoročných skúseností v medzinárodnom prostredí, keďže nová pracovná pozícia zahŕňa nastavovanie medicínskych aktivít Unilabsu nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike.
„Musíme byť otvorení potrebám externých partnerov, aby sme si tak vedeli nájsť to správne miesto na trhu.“
Vytvorenie spojeného tímu medzi našimi dvomi krajinami súvisí so spomínaným vývojom v skupine Unilabs. V čom má byť úloha medicínskej riaditeľky pre oba trhy prínosom?
Stratégiou vedenia Unilabsu a tiež mojím cieľom je maximálne využiť potenciál, ktorý táto situácia ponúka. Som presvedčená, že sa nám otvára nová príležitosť synergicky rásť. Cezhraničnou spoluprácou môžeme efektívne zdieľať medicínske poznatky, osvedčené postupy, kontakty a inovácie. Vytváranie priestoru pre zdieľanie skúseností a vzájomnú odbornú komunikáciu považujem za jednu z mojich priorít. A to nielen naprieč krajinami, ale aj naprieč funkciami v rámci štruktúr Unilabsu a externým prostredím.
Týmto sa dostávame k samotnej úlohe medicínskeho oddelenia. Ako by ste ju definovali?
Novou medicínskou víziou Unilabsu je ešte viac sa sústrediť na odbornú úroveň našej komunikácie – smerom navonok, ale aj dovnútra. Aby boli všetky naše medicínske tvrdenia jasné a ich zdroje a referencie dohľadateľné. Chceme byť firmou, ktorá stojí na pevných medicínskych základoch a medicíne založenej na dôkazoch. Úlohou nášho oddelenia bude preto aktívne rozvíjať spoluprácu našich odborníkov s lekármi a odbornými spoločnosťami – aby sme pre nich boli dôveryhodným partnerom.
Ako ste už aj v úvode povedali, komunikácia s partnermi v systéme zdravotníctva je kľúčová pre to, aby mala práca diagnostických spoločností pre pacientov zmysel…
Presne tak. V Unilabse potrebujeme rozvíjať naše vzťahy a otvoriť sa komunikácii s lekármi z rôznych oblastí, s ktorými prichádzame do kontaktu. Mojím cieľom je sústrediť sa na aktivity, vďaka ktorým vieme získať realistický pohľad na to, ako nás vlastne externí partneri vnímajú. Musíme byť otvorení ich potrebám, aby sme si tak vedeli nájsť to správne miesto na trhu. Aby mohol na jednej strane optimálne fungovať náš biznis a na druhej strane sme dokázali poskytovať tie najlepšie služby pre medicínskych partnerov, lekárov a pacientov.
Môžete priblížiť už aj niektoré z riešení, nad ktorými v tomto zmysle uvažujete?
Čo sa týka nášho programu pre samoplatcov, snažíme sa ho stále inovovať v smere rozširovania portfólia vyšetrení. Do budúcna zároveň chystáme spoluprácu s lekármi a odbornými spoločnosťami pri jeho príprave a správnej interpretácii výsledkov.
Máte vo výhľade aj ďalšie aktivity, ktoré v rámci medicínskeho tímu chystáte pre lekárov na Slovensku?
Chceme nadviazať na formát odborných stretnutí s lekármi aj so zdravotnými sestrami, ktoré Unilabs organizoval pred pandémiou a ktoré boli vždy prínosné. V rámci tzv. klinických dní sa chystáme opäť pravidelne pozývať už spolupracujúcich aj ostatných zdravotníkov zo spádových oblastí našich laboratórií. Cez prednášky našich interných špecialistov či panelové diskusie s odborníkmi chceme takto bezprostredne poskytovať informácie o novinkách v laboratórnej diagnostike, ktoré sa ich priamo týkajú. Výhodou stretnutí bude aj ich zaradenie do systému kontinuálneho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov, čiže budú kreditované. Tento projekt je zároveň jedným z príkladov nášho interného zdieľania dobrej praxe. Podobný formát plánujeme realizovať aj v Českej republike.
V akých témach môže byť vzdelávanie v réžii medicínskych expertov z Unilabsu prínosom pre lekárov z praxe?
V prvom rade takto vieme zdieľať detaily k novým vyšetreniam, ktoré môžu cez nás realizovať. Inovácie v diagnostike sa však týkajú nielen nových trendov vyšetrovania, ale napríklad aj noviniek v oblasti digitalizácie a našich informačných systémov. Táto časť môže byť prínosná pre zdravotné sestry, ktorým sa touto formou uľahčí a výrazne urýchli proces zadávania požiadaviek na vyšetrenia, čakanie na výsledky a pod.
„Kvalitu pozitívne ovplyvňujú moderné technológie, ale aj čoraz väčšia automatizácia najmä rutinných vyšetrení, v čom ide Unilabs na vlne prvotriednych inovácií.“
Unilabs sa začína čoraz intenzívnejšie zaoberať otázkami kvality svojich vyšetrení. Do akej miery do toho vstupuje práve medicínske oddelenie?
To, že firma hovorí o kvalite a potrebe maximálne predchádzať chybným výsledkom, je pre mňa indikátor, že sa snažíme poskytovať skutočne kvalitné diagnostické služby. Kvalitu na jednej strane pozitívne ovplyvňujú moderné technológie a čoraz väčšia automatizácia najmä rutinných vyšetrení, v čom ide Unilabs na vlne prvotriednych inovácií. Na druhej strane sú tu ale ďalšie faktory, na ktorých treba pracovať. Som rada, že aj v tejto oblasti môžem poskytnúť svoje vedomosti a že ostatným kolegom pomáha náš medicínsky pohľad.
Podieľate sa ako medicínski experti v Unilabse aj na vývoji nových vyšetrení a diagnostických postupov?
Našou úlohou je sledovať rýchlo napredujúce trendy v medicíne a laboratórnej diagnostike a snažiť sa o ich zavedenie do klinickej praxe hneď na začiatku. Jednou z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich oblastí je genetika. A my hľadáme inovatívne možnosti užitočných vyšetrení, ktoré by sme mohli ponúknuť aj do režimu samoplatcov. Už teraz pracujeme na portfóliu nových genetických produktov a snažíme sa, aby sme tu pacientovi dokázali poskytnúť aj interpretáciu výsledkov na najvyššej odbornej úrovni.
Foto: Ivan Čaniga