Šance na prekonanie rakoviny závisia od toho, ako skoro ju odhalíme. Niektoré orgány, ako napríklad pľúca, sú z tohto pohľadu problémové, pretože v ich prípade sa na pokročilú formu často príde až vtedy, keď začnú zlyhávať. To by teraz mala vylepšiť implantácia pascí schopných vychytávať zhubné bunky.
Včasné odhalenie a výber liečby sú pre prekonanie rakoviny zásadné. V prípade orgánov, ako už spomínaných pľúc alebo pankreasu, je problém získať vzorky tkaniva. Aj keď klasická biopsia (tu máme na mysli chirurgickú) má svoje výhody, napríklad poskytuje reprezentatívny a dostatočný počet buniek na vykonanie testov a podáva ucelený obraz o prebiehajúcich procesoch, naráža na problémy s odberom a jeho opakovateľnosťou. Rezať alebo pichať do pľúc len preto, že sa nám niečo nezdá, nemusí byť tým najlepším riešením. Zvyšuje sa tým riziko jednak toho, že sa v rane začne dariť infekcii, a jednak že sa zákrokom uvoľnené nádorové bunky roznesú a umožnia vznik druhotných ložísk. S odberom vzoriek sa preto často váha. Neznalosť optimálnej liečby je veľmi častou príčinou, pre ktorú nás rakovina predbehne. Aby k tomu nedochádzalo, hľadajú sa neinvazívne vyšetrovacie metódy.
Keď to zjednodušíme, ide o techniku, ktorá dokáže pracovať s minimálnym množstvom DNA a umožňuje tzv. včasné zachytenie rakoviny. Povie nám však len málo o tom, čo sa s nádorom v tele deje, a nespĺňa pôvodné očakávania. Je pri nej potrebné mať vždy na mysli, že počet nádorových buniek a ich DNA, ktoré prechádzajú do krvi, je malý. Je známe, že len asi 0,01 % cirkulujúcich nádorových buniek predstavuje bunky, ktoré sú schopné vyvolať vznik metastatických ložísk a ktorých DNA je možné odlíšiť od bežných cirkulujúcich imunitných buniek. Laicky povedané, pri hľadaní ihly v kope sena pomocou kvapalnej biopsie treba mať veľké šťastie. A aj keď ho máme, z výsledku nemožno posúdiť, aké množstvo ihiel tam ešte je, ani nakoľko je liečba úspešná.
Kladenie pascí
V publikácii autori uvádzajú, že ako pascu použili „porézny PCL“. Je to veľmi dobrá správa, pretože nejde o nič zvláštne. Konkrétne ide o poly ε-kaprolaktón, teda lacný biologicky rozložiteľný a kompatibilný kopolymér. Do medicíny si pred časom našiel cestu pod záhadným názvom „inteligentné hydrogély“. Ich špecialitou je uvoľňovanie účinných látok v závislosti napríklad od pH, teploty… Zdravá časť populácie má šancu stretnúť sa s kaprolaktónom napríklad v špecializovaných obchodoch, kde sa dbá na to, aby sa pri predávaných náhradách primerane skĺbila pevnosť s poddajnosťou a vlastnosťami jemnej sliznice (názov neuvádzame, pretože pozorné oko Google by nás opäť penalizovalo).
Prvým krokom v laboratóriu je teda izolovanie RNA z pasce. Následne sa pomocou enzýmu (reverzná transkriptáza) prepíše na DNA (deoxyribonukleovej kyseliny). Izolovať niečo, čo je vo vzorke už prítomné sa zdá trochu nelogické. Prečo to prebieha tak komplikovane pochopíme vtedy, keď si uvedomíme možnosti techniky, ktorá sa v odbornom jazyku nazýva RT-qPCR. Ide o nástroj, pomocou ktorého sa nielenže vytvárajú komplementárne molekuly DNA podľa molekúl RNA, ale pretože získanú DNA rozmnožuje pomocou polymerázovej reťazovej reakcie, stačí dodávané stavebné kamene označiť fluorescenčnou farbou, a hneď tým (podľa toho, ako veľmi vzorka svieti) získame informácie o expresii daných úsekov (génov DNA). Laicky povedané, o tom, aké množstvo rakovinových buniek koluje pacientovi v tele aj akého typu sú tie bunky (podľa zloženia funkčných génov). Vedci v rámci pokusu sledovali viac ako 600 génov. Približne sto z nich sa u chorých na rakovinu prejavilo podstatnými zmenami. Tých s vysokou výpovednou hodnotou bolo iba asi desať a z nich polovica signalizovala prítomnosť metastáz.
Fungovanie novej metódy v praxi si vedci overili na pokusoch so živými zvieratami. Rakovinu u nich vyvolali transplantáciou rakovinového tkaniva. Následne sledovali ich zdravotný stav. Dôležité na tom je, že bunky získané pomocou pascí poskytovali rovnaký obraz o vývoji rakoviny, aký vedci získali rozborom buniek získaných klasickou biopsiou (čo sa o metóde tekutej biopsie nedalo povedať). V prípade pascí nejde len o zachytenie agresívnych nádorových buniek indikujúcich vznik metastáz, ale aj zdravých buniek imunitného systému. Aj tie je možné informačne využiť. Gény riadiace povrchové antigény na bunkách poskytujú predstavu o aktivácii imunitného systému. V preklade do zrozumiteľného jazyka, signalizujú odhodlanie lymfocytov, makrofágov a dendritických buniek skrížiť zbrane so zhubnými bunkami, čím vlastne idú liečbe cytostatikami, rádioterapiou… v ústrety. Keď to zhrnieme, zavedenie metódy do liečebnej praxe by sa prejavilo vo včasnejšom zachytení chorých. V prípade už liečených pacientov by sa skôr potvrdila remisia aj recidíva. Ošetrujúci lekár by mal skôr jasno v tom, kedy môže liečbu obmedziť a dopriať pacientovi čas na zotavenie, a kedy je naopak potrebné „pritvrdiť“.
Záver
Vyšetrovacia metóda „kladenia pascí“, popísaná v najnovšom čísle odborného časopisu Cancer Research, má všetky predpoklady ukázať svoje prednosti aj v klinickej praxi a zlepšovať vyhliadky chorých s rakovinou orgánov, z ktorých sa vzorky tkaniva na vyšetrenie získavajú ťažko a s veľkým rizikom pre pacienta.
Literatúra
- Robert S. Oakes, et al.: Metastatic citioning of myeloid cells at a subcutaneous synthetic niche reflects disease progression and predicts therapeutic outcomes, Cancer Research (2019). DOI: 10.1158/0008-5472.CAN-19-1932
- Philipp Jurmeister et al.: Machine learning analysis of DNA methylation profiles distinguishes primary lung squamous cell carcinomas from head and neck metastases, Science Translational Medicine (2019). DOI: 10.1126/scitranslmed.aaw8513