INVITRO 02/2017

Reprodukčná medicína

Letné vydanie nášho časopisu inVitro prináša bohatý objem informácií zo sveta reprodukčnej medicíny. Aj v tomto čísle nájdete okrem odborných textov zaoberajúcich sa problematikou neplodnosti, umelého oplodnenia či prípravy na tehotenstvo, aj blogy, rozhovory a množstvo zaujímavostí, ktoré obohatia vaše poznatky z tejto sféry.

V odborných článkoch sa dočítate o viacplodovej tehotnosti, príčinách neplodnosti, liečbe neschopnosti udržať graviditu, rizikách tehotnosti u príliš mladých, alebo naopak – vekovo pokročilých žien. Odborníci sa v tomto čísle venujú aj úlohe muža v reprodukcii, hormonálnym poruchám či mýtom o tehotnosti a otehotnení, ale aj možnostiam, ktoré ponúka súčasná medicína predčasne narodeným deťom, a mnohým ďalším témam, ktoré sú vzhľadom k poklesu pôrodnosti v rámci Európy čoraz pálčivejšie.

Odborné články dopĺňa niekoľko zaujímavých rozhovorov. Porozprávali sme sa s vedúcim Laboratória a Ambulancie lekárskej genetiky – doktorom Mistríkom, ktorý okrem genetiky študoval aj pediatriu.

Téme adopcií a pestúnstva sme sa venovali v publicistickom rozhovore so Soňou Očkášovou – psychologičkou z občianskeho zruženia Návrat. Nevynechali sme ani obľúbenú osobnosť spoločenského života – tentokrát sme vyspovedali herca Richarda Stankeho, ktorý nám porozprával o práci, živote, o zlozvykoch i o tom, čo robí pre svoje zdravie.

V aktuálnom letnom vydaní predstavujeme nášho nového majiteľa – skupinu Unilabs, európskeho lídra v poskytovaní diagnostických služieb.

Prajeme vám príjemné čítanie.

zobraziť celý popis PDF

prémiové články

MUDr. Monika Dugátová

Príprava na tehotenstvo ako seriózny projekt

12.9.2017

Príprava na tehotenstvo začína vtedy, keď pár, respektíve žena začína túžiť po dieťati. V súčasnosti ženy odsúvajú tehotenstvo do vyššieho veku pre socioekonomické zabezpečenie. Tento trend sa…

MUDr. Marta Dobáková

Zanechať kúsok seba

5.9.2017

„Príroda si cestu nájde.“ Veta, ktorá je najčastejšie používaná biológmi pre akýkoľvek proces týkajúci sa živých organizmov (vrátane človeka). Žiaľ, v oblasti ľudskej reprodukcie sme…

Ing. Josef Pazdera, CSc.

Tehotné by svoje neresti nemali riešiť sladkým drievkom, mohli by mať potom hlúpejšie deti

29.8.2017

Z fínskej štúdie, ktorá je spoločným dielom výskumníkov z University of Helsinki, Národného ústavu zdravia a sociálnej starostlivosti a nemocníc vyplýva, že deti mamičiek, ktoré…

MUDr. František Cisárik, CSc.

Súčasný prenatálny skríning a možnosti prenatálnej diagnostiky

22.8.2017

Úroveň poskytovania prenatálneho skríningu v regiónoch Slovenska je veľmi rozdielna a rozdielna je aj medzi jednotlivými lekármi. V nadväznosti na tieto rozdiely sú evidentné aj…

prim. MUDr. Martin Petrenko, CSc. | Mgr. Zuzana Zoláková

Reprodukčná medicína v slovenskom právnom prostredí

15.8.2017

Reprodukčná medicína je progresívne sa rozvíjajúci medicínsky odbor, pričom dopyt po jeho službách rastie aj v dôsledku zmien životného štýlu populácie a odkladania založenia rodiny do…

MUDr. Sylvia Redechová | MUDr. Zuzana Kosibová, PhD. | prim. MUDr. Martin Petrenko, CSc.

Viacplodová tehotnosť

10.8.2017

Cieľom článku je prezentovať aktuálne poznatky týkajúce sa viacplodového tehotenstva. Opísané sú hlavné komplikácie ako intrauterinná rastová retardácia plodu, predčasný pôrod, predčasný odtok…

Elena Akácsová

Lovci a morské panny

8.8.2017

Prečo chodíme po dvoch nohách a nie po štyroch ako naši chlpatí predkovia? Máme tu niekoľko hypotéz a dôjde i na súboj pohlaví a na pôrody.

MUDr. Katarína Starovecká

Hormonálne poruchy vo vzťahu k reprodukcii

3.8.2017

Podľa definície WHO, sterilitou označujeme stav, keď sa páru nepodarí otehotnieť do jedného roku pri pravi­delnom pohlavnom styku (2 – 3× týž­denne). Prevalencia…

NAJČÍTANEJŠIE

Kategórie

všetky kategórie