Legionelové ochorenia – závažnejšia až život ohrozujúca pneumonická forma (tzv. legionárska choroba), ako aj ľahšia nepneumonická forma (tzv. pontiacka horúčka) – súvisia s expozíciou človeka vode v prírodných, ale najmä v človekom vytváraných ekosystémoch (vodovodné systémy, klimatizačné jednotky, hydroterapeutické zariadenia, vlhké kompostoviská a pod.). Legionely prežívajú v symbiotických vodných spoločenstvách s inými baktériami, riasami a amébami v biofilmoch pri teplotách 25 – 45 °C (optimum 32 – 42 °C) a pri pH 2,7 – 8,3. Pri nedodržaní preventívnych opatrení prevádzky zariadení využívajúcich vodu na hygienické, terapeutické, wellness a priemyselné účely sú inhaláciou alebo aspiráciou ohrozené osoby s rizikovými faktormi, ako aj pacienti v nemocniciach.
Úvod
Hoci sa obe formy legionelózy môžu vyskytovať epidemicky, len legionárska choroba (LCH) podlieha povinnému hláseniu v rámci Slovenska a medzinárodnému hláseniu do Európskeho centra pre kontrolu chorôb (ECDC) cez sieť ELDSNet do TESSY a cez sieť pre tzv. cestovné infekcie. Ide o závažné ochorenie, ktoré sa vyskytuje na celom svete. V Európe (EU/EEA) postihuje každoročne najmenej 5 000 až 6 000 ľudí a aj napriek známej liečbe, intenzívnej surveillance a štúdiu ochorenia a faktorov ovplyvňujúcich výskyt LCH zomiera ročne približne 450 osôb. Počas rokov 2011 – 2015 hlásilo 29 krajín celkovo 30 532 ochorení, 2,6-krát viac u mužov než u žien, pričom 70 % infekcií bolo komunitných, 20 % asociovaných s cestovaním a 10 % vzniklo v zdravotníckych zariadeniach (1). Celkovo viac než 80 % pacientov s LCH boli osoby staršie než 50 rokov, u detí a adolescentov je infekcií málo (0,5 %). Podľa štandardných kritérií bolo 28 188 (92,3 %) ochorení laboratórne potvrdených a pravdepodobných prípadov bolo 2 344 (7,7 %) (1). Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Španielsko hlásili 70,3 % ochorení. Letalita LCH bola 9,3 % a mortalita 0,09/100 000 obyvateľov. Štandardizovaná incidencia LCH vzrástla z 0,97/100 000 obyvateľov v roku 2011 na 1,3/100 000 v roku 2015 (1), keď 30 krajín hlásilo 7 034 prípadov LCH, z nich 6 573 (93,4 %) bolo laboratórne potvrdených a infekcii podľahlo 456 osôb z 5 642 chorých (8,1 %).
Na Slovensku je výskyt LCH nízky, v rokoch 1985 – 2015 sa infekcia diagnostikovala u 117 pacientov, 71 mužov a 46 žien (1,54 : 1), prevažne vo veku nad 50 rokov. Išlo o sporadické, väčšinou komunitné ochorenia, dokázal sa aj nozokomiálny pôvod LCH. Ročne sa hlásilo 0 – 15 prípadov s maximálnou incidenciou 0,26/100 000 v roku 2014 (2). V roku 2015 (3) sa zaznamenalo 14 ochorení (0,24/100 000). Nízky počet hlásených ochorení LCH môže súvisieť aj s tým, že diagnostika legionelóz sa na Slovensku nevykonáva rutinne, ale iba na jedinom pracovisku, na tunajšom Ústave epidemiológie LF UK v Bratislave. Pri epidemiologickom vyšetrení prípadov, vrátane cestovných LCH u občanov SR a u cudzincov s možnou expozíciou u nás, spolupracuje ústav s príslušnými RÚVZ, respektíve s ÚVZ SR (NRC pre legionely v životnom prostredí) a hlási ochorenia do EPIS na Slovensku a do ECDC.
Etiológia
Legionely sú fakultatívne gramnegatívne baktérie. Známych je 58 druhov legionel, avšak patogenita pre človeka bola dokázaná len pre 30 druhov (4, 5). Najčastejším pôvodcom infekcií (80 – 90 %) sú legionely druhu Legionella pneumophila (L. p.) s 15 séroskupinami (sk) a z nich v 80 % L. p. sk 1, menej často L. p. sk 3, 5, 6. Ďalšie druhy sa označujú ako tzv. Legionella like organizmy (LLO), z nich len niektoré (L. bozemanii, L. micdadei, L. dumoffii a L. longbeachae) spôsobujú infekcie u osôb so závažným imunodeficitom či s chronickými chorobami. L. longbeachae sa vyskytuje endemicky v Austrálii a na Novom Zélande a až jednou tretinou sa podieľa na etiológii legionelóz.
Legionely sa prenášajú inhaláciou vodného aerosólu a u nozokomiálnych LCH často aspiráciou. Vznik ochorenia závisí od viacerých faktorov, jednak zo strany pacientov (4, 5), ale aj zo strany kolonizujúcich legionel. Dôležitá je ich virulencia, asociácia s amébami, spôsob a dĺžka expozície, typy legionel a ako menej významný sa javí kvantitatívny parameter osídlenia. Najviac ohrození sú jedinci s rizikovými faktormi (vyšší vek, chronické choroby, imunosupresia, malígne ochorenia, nikotinizmus, alkoholizmus, diabetes a iné). Interhumánny prenos infekcie sa zatiaľ nedokázal, avšak nedávno bol prvýkrát popísaný prípad pravdepodobného prenosu L. pneumophila počas epidémie v Portugalsku v roku 2015 (6).
Klinický obraz
Legionárska choroba (LCH) je závažné febrilné ochorenie pľúc, najčastejšie pod obrazom atypickej pneumónie, ale nezriedka sa manifestuje ako sepsa s multisystémovým zlyhávaním. Po 2 – 10-dňovej inkubačnej dobe nájdeme popri dyspnoe, suchom kašli a bolesti na hrudníku (4, 5) aj viaceré nešpecifické príznaky (horúčka, triaška, cefalea, myalgie, malátnosť, únava, zmätenosť, halucinácie). Asi u 40 % chorých môže byť prítomná i pleuritída a u pacientov s nádorovým ochorením až absces pľúc. Produkcia spúta sa pozoruje len u viac než polovice pacientov. Hnačky a vomitus sa vyskytujú u 25 – 50 % pacientov (7, 8).
Podľa medzinárodných kritérií sa ako potvrdené prípady hlásia ochorenia s izoláciou legionel z biologických vzoriek, s dôkazom legionelového antigénu v moči pacienta a so sérologicky dokázanou infekciou Lp.1, zatiaľ čo ochorenia diagnostikované inými metódami sú klasifikované ako pravdepodobné.
Pontiacka horúčka (PH) je mierne, chrípke podobné nepneumonické ochorenie, ktoré sa vyvinie po 1 – 3-dňovej inkubačnej dobe. PH sa nelieči antibiotikami a za 3 – 5 dní odznie (9).
Diagnostika
Diagnostika legionelóz je zložitá, najmä pre netypické klinické príznaky infekcie a nie vždy dominujúcu atypickú pneumóniu (10, 11, 12). Diagnostika sa opiera predovšetkým o špecifické laboratórne testy a epidemiologickú anamnézu (expozícia vode) (13). Pri podozrení na legionelózu sa pri epidemiologickom vyšetrení pátra po faktoroch prenosu kultivačným vyšetrením vzoriek vôd z vodovodnej siete (zásobné tanky teplej úžitkovej vody, ústia siete), z klimatizačných jednotiek (chladiace veže, práčky vzduchu), z bazénov, zo zariadení hydroterapie a termálnych vôd. V niektorých prípadoch sa na vyšetrenie vôd používa aj PCR (14).
Testy priamej diagnostiky
Umožňujú stanovenie diagnózy v akútnej fáze ochorenia, a to najmä detekciou legionelového antigénu v moči a dôkazom DNA legionel pomocou PCR/RT-PCR v sére, vo vzorkách z dolných dýchacích ciest a v moči. Kultivácia na špecifických pôdach zostáva zlatým štandardom, ale pre svoju materiálovú a časovú náročnosť sa využíva málo.
Kultivácia
Legionely sú kultivačne a nutrične veľmi náročné, nevyhnutný je vysoký obsah železa a L-cysteín (4, 7,10). Pre izolačné záchyty z bronchoalveolárnej laváže (BAL), spúta a vôd sa používajú selektívne BCYEα pôdy s antibiotikami s kultiváciou 7 – 10 dní pri 35 – 37 °C s 2,5-percentným CO2. Najčastejšie sa na potlačenie rastu nežiaducej mikroflóry pri vyšetrení vôd v pôdach okrem glycínu používajú vankomycín a polymyxín B s anisomycínom (MWY pôda) alebo cykloheximidom (GVPC pôda) a pre klinické vzorky (BMPA pôda) pôdy s anisomycínom a cefamandolom (15). Z toho istého dôvodu treba vzorky opracovať tepelne (50 °C/30 min.) alebo s kyslým pufrom (HCl-KCl, pH 2,2). Legionely nerastú na krvnom agare a ani na BCYEα pôdach bez L-cysteínu. Senzitivita vyšetrenia (Tabuľka č. 1) závisí od druhu vzoriek, uvádza sa 10 – 80 %, najväčšia je zo vzoriek z dolných dýchacích ciest (11).
Mikroskopické metódy
Používajú sa málo, legionely sa v tkanivách špecificky farbia v priamej imunofluorescencii len s monoklónovými protilátkami.
Dôkaz legionelového antigénu v moči pomocou ELISA
Vysoko špecifická (95 %) (Tabuľka č. 1), rýchla a senzitívna (70 – 90 %) metóda (11, 16). Komerčné testy sú cielené na dôkaz legionel L.p. sk 1, a preto môže asi tretina ochorení diagnostike unikať (4, 12). Menej sa používa imunochromatografický test. Asi 80 % osôb intermitentne vylučuje antigén počas oboch foriem legionelózy, najčastejšie však na začiatku infekcie a môže končiť po terapii alebo u 50 – 75 % pacientov až po 1 – 2 mesiacoch i neskôr (17). Pozorovala sa aj korelácia senzitivity testu so závažnosťou ochorenia (18).
Detekcia nukleovej kyseliny
Na amplifikáciu legionella-špecifických DNA sekvencií v biologických vzorkách sa využívajú primery cielené na gény 16S rRNA (19), 5S rRNA (20), 23S rRNA (21) a na gén mip (macrophage infectivity potentiator) (22), ale aj na kombinácie 23S-5S rRNA (23). DNA amplifikácia v PCR (Tabuľka č. 1) je vysoko špecifická (< 90 %) a senzitívna metóda na dôkaz legionel v BAL (24), v sére (25) a v moči pacientov (26), porovnateľná s kultiváciou a urinárnym testom (11). Rýchlosť a vysoká špecificita PCR/RT-PCR umožňujú včas nasadiť terapiu (4, 26), keď sú kultivačné a sérologické vyšetrenia ešte často negatívne.
Identifikácia izolátov
Je založená na fenotypových sérologických metódach (aglutinácia, imunofluorescencia) s monoklónovými (30) alebo polyklónovými protilátkami (8), na genotypových metódach a aj na MALDI-TOF (matrix-assisted laser desorption/ionization time-of-flight mass spectrometry) (31, 32). Výhody MALDI-TOF na identifikáciu druhov sú v rýchlosti, jednoduchosti a citlivosti metódy (32, 35).
Genotypizačné metódy (RFLP, PFGE, AFLP a iné) vyvinuté pre L. pneumophila sa využívajú hlavne na epidemiologické účely (31, 32). Metódy sekvenačnej subtypizácie – SBT (sequence-based typing) založené na porovnávaní sekvencií niekoľkých fragmentov PCR-amplifikovanej DNA sú zlatým štandardom v typizácii kmeňov L. pneumophila (33). SBT využíva sekvenáciu amplikónov fragmentov génov flaA, pilE, asd, mip, mompS, proA a neuA (34), najčastejšie fragmentu génu mip. Určuje sa zhoda sekvenácie mip kmeňa so sekvenáciami génu mip legionel v databáze. Väčšinu infekcií vo svete spôsobilo len niekoľko sekvenačných typov (ST), napríklad ST1, ST23, ST37, ST40, ST47, ST62 (31). Na potvrdenie epidemiologickej súvislosti slúži databáza SBT pre L. pneumophila (31). V ostatnom čase sa typizácia doplnila aj o mapovanie a sekvenovanie celého genómu legionel (31).
Testy nepriamej diagnostiky
Sérologické testy
Sú prínosom až v neskoršej fáze ochorenia, väčšinou počas 3 – 9 týždňov i viac, pričom asi 20 % pacientov vôbec netvorí protilátky. Protilátky v párových vzorkách sér sa dokazujú v testoch nepriamej imunofluorescencie a v aglutinačnej reakcii, menej v ELISA (27). Dôkazom infekcie je štvornásobný vzostup titra protilátok proti legionelám a v jedinej vzorke séra titer ≥ 1 : 256. Skrížená reaktivita protilátok proti LPS iných baktérií sa vyskytuje pomerne zriedka (28, 29).
V diferenciálnej diagnostike legionelóz sa vyšetruje prítomnosť protilátok proti agensom, ktoré vyvolávajú atypickú pneumóniu (chlamýdie, mykoplazmy, F. tularensis, Coxiella burnetii a iné) pri zohľadnení epidemiologických súvislostí ochorenia.
Z prehľadu laboratórnych diagnostických metód v EU/EEA na dôkaz LCH v rokoch 2011 – 2015 (1) vyplýva, že priemerne sa využilo len 1,07 testu na stanovenie ochorenia (30 532 LCH a 32 721 testov). Dôkazom legionelového antigénu v moči sa v roku 2015 stanovilo priemerne 80,8 % LCH, respektíve až 88,9 %. Využitie kultivácie je stabilne veľmi nízke (12 %), takže skutočnú etiológiu LCH často nepoznáme. V roku 2015 vzrástol podiel PCR zo 4,3 % na 10,5 %. Izolovali sa legionely druhu L. pneumophila v 96,3 % a z nich 82,9 % tvorili izoláty Lp. sk 1. Táto etiologická štruktúra je za ostatné roky stabilná. Sérologické testy sa v diagnostike použili len v 4 %.
Liečba legionárskej choroby
Rýchla diagnostika a liečba LCH sú pre záchranu života pacienta často rozhodujúce (4, 26). Základom liečby sú makrolidové antibiotiká, pôvodne erytromycín, počas 3 týždňov a rifampicín u pacientov s imunosupresiou (4). Včasná liečba znižuje letalitu a zabráni relapsom. V súčasnosti sa indikuje azitromycín u pacientov s ľahším priebehom infekcie na 5 dní, chinolóny na 7 – 10 dní, erytromycín, telitromycín (p. o. 800 mg/24 hod.) či doxycyklín (i. v., p. o. 200 mg/24 hod.) počas 21 dní. U pacientov s imunosupresiou a s rizikovými faktormi sa volí azitromycín/ciprofloxacín (i. v. 400 mg/8 – 12 hod, p. o. 500 – 750 mg/12 hod.) počas 7 – 14 dní alebo levofloxacín (i. v., p. o. 500 – 750 mg/24 hod.) počas 14 dní. Liečba sa predlžuje u pacientov s pľúcnym abscesom, empyémom či endokarditídou (4).
Prevencia
Dodržiavanie preventívnych opatrení na zníženie legionelovej kolonizácie vychádza z ich zložitej ekológie vo vodných systémoch a z rôznej citlivosti planktonických a sesilných legionel voči rôznym dezinfekčným postupom (36). Súčasťou odporúčaní sú aj osobitné technické a režimové opatrenia na minimalizovanie zdravotného rizika (37).
Primárna prevencia je zameraná na zabránenie osídľovania a pomnožovania legionel vo vodovodných systémoch, čo predstavujú opatrenia na odstránenie slepých častí, stagnácie vody, tvorby biofilmov a systémovej dezinfekcie vody. Najčastejšie sa používa chlór, chlórdioxid, monochlóramín s dlhodobým reziduálnym účinkom, tepelné metódy a ionizácia (36, 37). Na inaktiváciu voľných legionel je potrebná hladina 1 mg/l reziduálneho chlóru, ale na kontrolu legionel v biofilmoch 2 – 6 mg/l. Vyššie hladiny chlóru (50 mg/l) sú potrebné pri koexistencii s cystami améb rodu Acanthamoeba. Dezinfekčný účinok sa zvyšuje zahrievaním vody. Na prevenciu kolonizácie sa využíva aj kontinuálny ohrev vody na 60 °C vo vodných tankoch a udržiavanie tepelného režimu v sieti na úrovni ≥ 55 ºC v rozvodoch teplej úžitkovej vody (TUV) a < 20 ºC studenej vody (13). Monitorovanie legionelovej kolonizácie je dôležité najmä v nemocniciach (38) a v domovoch pre starých ľudí. Pri vyšetreniach sa odoberajú vzorky TUV a studenej vody z najvzdialenejších miest, z rizikových oddelení nemocníc a z recirkulujúcej vody pred vstupom do ohrievača (13).
Voda pre bazény, vírivé kúpele by mala byť filtrovaná a dezinfikovaná halogénmi (chlór 1 – 2 mg/l, bróm 2 – 3 mg/l), spolu s chlórovaním môže byť účinná aj ionizácia. V klimatizačných zariadeniach/chladiacich vežiach sa aj v recirkulujúcej vode udržiavajú hladiny voľného chlóru/chlórdioxidu na úrovni 0,5 – 1 mg/l, respektíve brómu na úrovni 1 – 2 mg/l. Pred odkaľovaním a čistením sa vykoná dezinfekcia oxidačnými biocídmi (chlórdioxid, chlór, bróm) na úrovni 5 mg/l počas 5 hodín alebo 10 mg/l počas 24 hodín, pri zásaditom pH sa chlór zvýši na 15 – 20 mg/l. Po čistení sa rovnaká dezinfekcia opakuje.
Sekundárnu prevenciu v systémoch TÚV predstavuje buď hypertermálne opakované prepláchnutie siete vodou ohriatou na 70 – 80 °C tak, aby jej teplota počas 30 minút neklesla v distálnych častiach (37), alebo jednorazové hyperchlórovanie (10 mg/l), pričom po 1 – 2 hodinách sa voda v systéme vymieňa za čerstvú a úroveň chlóru sa ponechá na hladine 0,5 – 1 mg/l. Chlórdioxid (ClO2) sa v nárazových vysokých dávkach (50 – 80 mg/l) počas 1 hodiny s ďalšou kontinuálnou hladinou 3 – 5 mg/l ClO2 používa pre lepší prienik do biofilmov. V nemocniciach sa vykonáva zväčša kombinované hypertermálne a nárazové chlórovanie s intenzívnou surveillance legionelóz pri viac ako 30-percentnej kolonizácii vodovodnej siete alebo pri dôkaze nozokomiálnej legionelózy (38). V chladiacich vežiach sa po nárazovom dávkovaní halogénov 50 mg/l počas 1 – 2 hodín udržuje hladina 10 mg/l počas 24 hodín (13).
Záver
Legionelové infekcie sú sapronózy, ktoré si vyžadujú pozornosť pre neraz závažný priebeh legionárskej choroby, zložitú diagnostiku a environmentálne riziko expozície vodnému aerosólu najmä pre staršie osoby s imunodeficitom a s chronickými chorobami. Diagnostika je založená na špecifických laboratórnych metódach, vyžaduje klinickú skúsenosť a cielenú epidemiologickú anamnézu (údaje o expozícii vode).
Predchádzať nákaze je možné len interdisciplinárnym prístupom dodržiavania preventívnych opatrení zameraných na elimináciu legionel vo vodovodných systémoch, zariadeniach hydroterapie a v chladiacich vežiach klimatizačných zariadení.
Literatúra
- J. Beauté et al. Surveillance and outbreak reports. Legionnaires’disease in Europe, 2011-2015. European Centre for Disease Prevention and Control. Legionnaires’ disease in Europe, 2016. Stockholm: ECDC, 2016; First View: 1 – 12
- Špaleková M., Kotrbancová M. Diagnostika a epidemiológia legionelóz. Zborník abstraktov, 26. Pečenkovy epidemiologické dny, ČR, Luhačovice, 16. – 18. 9. 2014, s. 91
- Špaleková M., Kotrbancová M., Šimonyiová D., Fulová M. Správa o zoonózach, pôvodcoch zoonóz a alimentárnych nákazách v Slovenskej republike za rok 2015, Legionely, s. 32 – 34, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, 2016, ISBN 978-80-89738-08-3
- Diederen B. M. W. Legionella spp. and Legionnaires‘ disease. J Infect, 2008; 56:1 – 12
- Phin N., Parry-Ford F., Harrison T. et al. Epidemiology and clinical management of Legionnaires’ disease. Lancet Infect Dis, 2014; 14:1011 – 21
- Correia A. M., Ferreira J. S., Borges V. et al. Probable Person-to-Person Transmission of Legionnaires‘ Disease. N Engl J Med, 2016;374: 497 – 498
- Fields B. S. et al. Legionella and Legionnaires’ Disease: 25 Years of Investigation. Clin Microbiol Rev, 2002;15:506 – 520
- Špaleková M. Legionelózy – klinický obraz, epidemiológia, diagnostika a liečba. Via practica, 2010;7:155 – 158
- Tossa P., Deloge-Abarkan M., Zmirou-Navier D. et al. Pontiac fever: an operational definition for epidemiological studies. BMC Publ.Health, 2006;6(112):1 – 10
- Waterer G. W., Baselski V. S., Wunderink R. G. Legionella and community-acquired pneumonia: a review of current diagnostic tests from a clinician‘s viewpoint. Am J Med, 2001; 110: 41 – 48
- Murdoch D. R. Diagnosis of Legionella infection, Clin Infect Dis, 2003;36(1):64 – 69
- Cunha B. A. The atypical pneumonias: clinical diagnosis and importance. Clin Microbiol Infect, 2006;12:12 – 24
- Bartram J., Chartier Y., Lee V. J. et al. Legionella and the prevention of legionellosis. Geneva, Switzerland: World Health Organization Press, 2007; 276 s
- Dusserre E., Ginevra CH., Hallier-Soulier S. et al. A PCR-Based Method for Monitoring Legionella pneumophila in Water Samples Detects Viable but Noncultivable Legionellae That Can Recover Their Cultivability. App Environ Microbiol, 2008;74(15):4817 – 4824
- Descours G., Cassier P., Forey F. et al. Evaluation of BMPA, MWY, GVPC and BCYE media for the isolation of Legionella species from respiratory samples. Journal of Microbiological Methods, 2014; 98:119 – 121
- Jiang L., Chen Y., Xia S. et al. The clinical value of urinary antigen detection of Legionella pneumonia. Zhongua Jie He He Hu Xi Za Zhi, 2015;38(1):29 – 33
- Higa F., Fujita J., Koide M. Clinical features of two cases of legionnaires’disease with persistence of legionella urinary antigen excretion. Intern Med, 2008;47(3):173 – 8
- Blazquez R. M., Espinosa F. J., Martinez-Toldos C. M. et al. Sensitivity of urinary antigen test in relation to clinical severity in a large outbreak of Legionella pneumonia in Spain. Eur J Clin Microbiol Infect Dis, 2005;24:488 – 491
- Cloud J. L., Carroll K. C., Pixton P. et al. Detection of Legionella Species in Respiratory Specimens Using PCR with Sequencing Confirmation. J Clin Microbiol, 2000;38(5): 1709 – 1712
- Lindsay D. S. J., Abraham W. H., Findlay W. et al. Laboratory diagnosis of legionnaires disease due to Legionella pneumophila serogroup 1, comparison of phenotypic and genotypic methods. J Med Microbiol, 2004;53:183-187
- Nazarian E. J., Bopp D. J., Saylors A. et al. Design and implementation of a protocol for the detection of Legionella in clinical and environmental samples. Diagn Microbiol Dis, 2008;62(2):125 – 132
- Lindsay D. S. J., Abraham W. H., Fallon R. J. Detection of mip Gene by PCR for Diagnosis of Legionnaires’Disease. J Clin Microbiol, 1994;32(12):3068 – 3069
- Yang G., Benson R., Pelish T. et al. Dual detection of Legionella pneumophila and Legionella species by real-time PCR targeting the 23S-5S rRNA gene spacer region. Clin Microbiol Infect, 2010;16 (3): 255 – 261
- Jaulhac B., Nowicki M., Bornstein N. et al. Detection of legionella spp. in bronchoalveolar lavage fluids by DNA amplification. J Clin Microbiol, 1992;30: 920 – 924
- Diederen B. M. W., De Jong C. M. A. et al. Detection and quantification of Legionella pneumophila DNA in serum: case reports and review of the literature. J Medical Microbiol, 2006;55:639 – 642
- Lück P. C. Diagnostics and Clinical Disease Treatment. In: Legionella: Molecular Microbiology, Caister Academic Press, 2008;19 – 34
- Yzerman E. P., Den Boer J. W., Lettinga K. D. et al. Sensitivity of three serum antibody tests in a large outbreak of legionnaires disease in the Netherlands. J Med Microbiol, 2006;55: 561 – 566
- Bazovská S., Špaleková M. Problém špecificity sérologických diagnostických testov pri legionelóze. Epidemiol Mikrobiol Imunol, 1998; 47(4):141 – 144
- Kotrbancová M., Výrosteková V., Guryčová D., Špaleková M. Laboratory diagnostics of legionellosis and tularemia – serological testing and PCR- In: 5th Scientific congress of zoonoses – protection of public and animal health, Bratislava 2016, Slovak Medical University in Bratislava, 2016 s. 212 – 217, ISBN 978-80-89702-30-5
- Helbig J. H., Kurtz J. B., Pastoris M. C. et al. Antigenic lipopolysaccharide components of Legionella pneumophila recognized by monoclonal antibodies: possibilities and limitations for division of the species into serogroups. J Clin Microbiol, 1997;35(11):2841 – 5
- Khodr A., Kay E., Gomez-Valero L. et al. Molecular epidemiology, phylogeny and evolution of Legionella. Infection Genetics and Evolution, 2016;43:108 – 122
- Wang Y. F. W., Fu J. Rapid laboratory diagnosis for respiratory infectious diseases by using MALDI-TOF mass spectrometry. J Thorac Dis, 2014;6(5):507 – 511
- Gaia V., Fry N. K., Afshar B. et al. Consensus sequence-based scheme for epidemiological typing of clinical and environmental isolates of Legionella pneumophila. J Clin Microbiol, 2005;43:2047 – 52
- Rantakokko-Jalava K., Jalava J. Development of conventional and real-time PCR assays for detection of Legionella DNA in respiratory specimens. J Clin Microbiol, 2001;39(8): 2904 – 2910
- Dilger T., Melzl H., Gessner A. Rapid and reliable identification of waterborne Legionella species by MALDI-TOF mass spectrometry. Journal of Microbiological Methods, 2016;127: 154 – 159
- Špaleková, M. Účinnosť rôznych dezinfekčných postupov na inaktiváciu legionel. Česká a Slovenská Hygiena, Vol.2, No.3, 2005, s. 80 – 84
- Members of European Surveillance Scheme for Travel Associated Legionnaires Disease and European Working Group for Legionella infections: European Guidelines for control and prevention of Travel Associated Legionnaires’ Disease. 2005, January, s. 80
- Špaleková M. Výskyt a problematika legionelových infekcií v nemocničnom prostredí. In: Antibiotiká a Rezistencia, Roč. 10, č. 1, 2011, s. 24 – 28. ISSN 1336 – 1147