NA INTÍMNU HYGIENU SÚ VHODNÉ GÉLY S KYSLÝM PH – ROZHOVOR S MUDR. VIEROU ANDIĽOVOU

Obrázok článku

Aké mydlá sú vhodné na ženskú hygienu? Aký význam má používanie vlhčených obrúskov či bidetu? Aké riziká sa spájajú s nosením tesných tangových alebo stringových nohavičiek? Na tieto – a mnohé iné – otázky odpovedala MUDr. Viera Andiľová v rozhovore o intímnej hygiene ženy.

Existujú medzi ženami rizikové skupiny s vyššou pravdepodobnosťou zápalových zmien?

Imunitný systém ženského genitálu je v mnohých prípadoch výnimočný. Na jednej strane má schopnosť rezistencie k infekciám a na strane druhej toleruje cudzorodé antigény (spermie, embryo). Imunitné procesy na slizniciach genitálu sú riadené hormonálne, podľa fázy menštruačného cyklu. V normálnej pošvovej flóre je prítomné široké spektrum mikróbov. Mikrobiálne osídlenie vytvára s pošvovou sliznicou ekosystém. Najdôležitejšou súčasťou flóry je mikrób Lactobacillus spp., ktorý za účasti estrogénu prispieva k premene glykogénu na kyselinu mliečnu, a tým zabezpečuje kyslé prostredie, v ktorom je zastavený rast mikroorganizmov. Mikroekológiu vaginálnej flóry zabezpečuje pH prostredia, obsah glykogénu a hormonálny stav. Vyššie riziko zápalových zmien je teda pri užívaní hormonálnej antikoncepcie, v gravidite a pri diabete, pretože sa menia hladiny estrogénu a glukózy. K poruche homeostázy na slizniciach genitálu dochádza aj pri alergiách alebo autoimunitných ochoreniach, ak jednotlivé zložky imunitného systému nefungujú správne.

Ktoré špeciálne prípravky na intímnu hygienu zvyknete najčastejšie odporúčať?

Na intímnu hygienu nie sú vhodné aromatizované mydlá a sprchové gély. Tie môžu narušovať prirodzené pH pošvy a napomáhajú osídleniu patogénnymi baktériami, ktoré spôsobujú zápal. Na intímnu hygienu sú vhodné gély, ktoré majú kyslé pH a nenarušujú obranyschopnosť sliznice genitálu – môžu byť obohatené o extrakty z rastlín (aloe vera, austrálsky čajovník).

Mali by ženy dávať prednosť klasickým jadrovým mydlám alebo tekutým?

Klasické mydlá nie sú vhodné na umývanie genitálu, sú zásadité, menia pH pošvy a znižujú jej obranyschopnosť. Zložením aj aplikáciou sú vhodné tekuté emulzie určené na intímnu hygienu.

Aký je váš názor na používanie vlhčených obrúskov na intímnu hygienu?

Vlhčené obrúsky majú veľký význam pre udržiavanie intímnej hygieny a pomáhajú aj ženám, ktoré sú náchylné na zápaly genitálií. Obsahujú rôzne upokojujúce zložky, dezinfekčné látky a extrakty z rastlín. Nie sú náhradou dennej hygieny, ale sú vďačným pomocníkom po použití toalety, prípadne pri menštruácii.

Aké výhody pre ženské zdravie má používanie bidetu?

Bidet – vodná sprcha – dokáže odstrániť nežiaduce mikróby lepšie a šetrnejšie ako toaletný papier. Bidet a obyčajná voda sú teda pre intímnu hygienu lepšie než klasické mydlo.

Je pravda, že používanie parfumovaných toaletných papierov môže mať na intímne zdravie negatívny vplyv?

Parfumované toaletné papiere u zdravých žien v zásade nespôsobujú žiadne problémy. Existuje však skupina žien, ktorým prídavné chemické látky spôsobujú kontaktnú alergiu, prípadne zápalové zmeny na vulve.

V súvislosti s intímnou hygienou sa často hovorí aj o úprave ochlpenia ženských partií. Môže mať tento trend na ženské zdravie zásadný vplyv?

Ľudský rod je príbuzný s opičím a ochlpenie pochádza z čias, keď mali ľudia pokryté telo krátkou hustou srsťou. Ochlpenie patrí medzi druhotné pohlavné znaky. Úprava ochlpenia intímnych partií nemá negatívny vplyv na ženské zdravie, pokiaľ nedôjde k poraneniu a následnej infekcii, ktorá väčšinou končí folikulitídou, ale stretávame sa aj s abscesmi v oblasti genitálu.

So ženským zdravím určite súvisí aj nosenie vhodnej spodnej bielizne, často sa spomína napríklad škodlivosť tangových nohavičiek. Je nosenie tangových alebo stringových nohavičiek z pohľadu gynekologičky skutočne nebezpečné?

Spodná bielizeň – jej tvar a materiál – sa spolupodieľa na vytvorení prostredia vhodného na šírenie baktérií. Nohavičky zo syntetických materiálov spôsobujú zvýšenú vlhkosť, nesajú pot a vytvárajú živnú pôdu pre baktérie. Skôr sa prikláňam k noseniu spodnej bielizne z prírodných materiálov, ktoré sajú pot a sú vzdušnejšie. Ani tvar spodnej bielizne nie je zanedbateľný – u žien, ktoré rady nosia tangá a stringové nohavičky, sa stretávam s recidivujúcou infekciou. Spôsobujú ju mikroodreniny v oblastiach konečníka a ohanbia, ktoré sú vstupnou bránou infekcie.

Akých najdôležitejších zásad by sa mali ženy držať v letných mesiacoch?

Leto vyžaduje zvýšené nároky na hygienu. Potenie, vlhkosť a úzke oblečenie podporujú šírenie baktérií. Pobyt na kúpaliskách a pri vodných plochách neraz končí návštevou u gynekológa. Vhodné je sprchovanie 1 – 2-krát denne, vzdušné oblečenie, vyhýbanie sa tesným nohaviciam, ale v zásade platí, že je potrebné zohľadniť individualitu ženského tela.

 

inVitro Gynekológia a pôrodníctvo image
Tento článok sa nachádza v čísle invitro 03/2014

Gynekológia a pôrodníctvo

V novom čísle štvrťročníka inVitro si prídu na svoje najmä gynekológovia. Dočítate sa v ňom o testovaní HPV, doktorka Adriena Gaťová píše o neplodnosti mladých párov a a tejto téme sa venujeme aj v…

author

Mgr. Jozef Kaščák

Všetky články autora