Novinky

MUDr. Alexandra Szabová

Liečba bolesti u pacienta v terminálnej fáze onkologického ochorenia

10.12.2019

Bolesť je častou súčasťou života pacientov s onkologickým ochorením, a je tiež jedným z najobávanejších príznakov malígneho ochorenia, hlavne v pokročilých štádiách, keď viac ako…

MUDr. Marta Dobáková

Bolesť ako test ľudskosti

5.12.2019

Fyzická bolesť predstavuje jeden zo základných prejavov zápalu (rubor, calor, tumor, dolor a functio laesa). Jej význam pre ľudské telo spočíva v informovaní o priebehu…

Ing. Josef Pazdera, CSc.

V jednoduchosti je krása a možno i mladosť

14.11.2019

Vyradenie génu z činnosti predstavuje v molekulárnej medicíne ten najjednoduchší zákrok. Americkí vedci prišli s tvrdením, že utlmením jediného génu pri myších senioroch sa im darí…

MUDr. Antonín Polách

Bolesť

24.10.2019

Bolesť je v podstate zdravá vec. Nezáleží na tom, čo si o nej väčšina ľudí myslí a ako veľmi sa jej boja, bolesť je dôvod, prečo nezostaneme sedieť na rozpálenej platni elektrického…

Mgr. Anna Martausová

Slušné správanie je vždy namieste

3.10.2019

Počas svojej bohatej kariéry zažila vzostupy aj pády slovenského zdravotníctva. Adrenalín do života jej priniesli nielen Zajacove reformy, ale aj pneumotorax jedného z účastníkov summitu Bush –…

Elena Akácsová

Páni doktori, spite! A pauzujte!

24.9.2019

Ak pri čítaní tohto textu zaspíte, nebudem to brať osobne. Naopak, budem poctená, že ste si chceli získané informácie spánkom upevniť a pripraviť sa na plnohodnotný pracovný výkon.

Ing. Josef Pazdera, CSc.

Artritída často začína ako únava, a môže skončiť ankylózou

17.9.2019

Prekvapivý poznatok o úlohe membránového proteínu ovplyvňujúceho správanie buniek imunitného systému má šancu nájsť uplatnenie v novom spôsobe liečby autoimunitných zápalov kĺbov a …

Ing. Josef Pazdera, CSc.

Neuritóza nie je neuróza

27.8.2019

Nie je, ale u členov rusko-amerického kolektívu neurológov, ktorí sa snažia dostať na koreň tomu, čo rado začína únavou a depresiami a neskôr prerastá do psychózy, paranoje a …

Mgr. Anna Martausová

Samoštúdium je nenahraditeľné

4.7.2019

Prelomovým momentom v lekárskej genetike bolo osekvenovanie ľudského genómu v roku 2001. Odvtedy uplynulo už 18 rokov, počas ktorých sa genetici neúnavne snažili čoraz rýchlejšie a …

NAJČÍTANEJŠIE

Kategórie

všetky kategórie